Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 w Brodnicy

 

Nawigacja

2015/16

  • 23 lutego 2024 r.

    Ogólnopolska „Żałoba 146 rodzin”
    w dniu Światowego Dnia Walki z Depresją

     

    W piątek 23 lutego wiele polskich miast opuści flagi samorządowe do połowy masztu lub przywiesi do nich kir, jako znak symbolicznej żałoby po samobójczych śmierciach dzieci. Tylko w ubiegłym roku w Polsce życie odebrało sobie 146 młodych osób w wieku od 7 do 18 lat. Najwyższy czas, aby dostrzec, jak ogromna to strata i systemowo pomóc wszystkim dzieciom w kryzysach psychicznych – podkreśla Fundacja Słonie na Balkonie, organizator ogólnopolskiej kampanii „Żałoba 146 rodzin”.

    Kampania, którą objęła patronatem Rzeczniczka Praw Dziecka, startuje 23 lutego w Światowy Dzień Walki z Depresją. Przyłączyło się do niej już 24 miasta i 7 województw.

    W Grudziądzu i Brodnicy flagi zostaną w piątek opuszczone do połowy masztu, w Wałbrzychu flaga będzie przepasana kirem, Świdnica pokaże animacje na Rynku, Lublin podświetli Plac Litewski, a na profilach społecznościowych popularnych influencerów przypięte zostaną czarne wstążki. Kampanię wsparli m.in. aktorki Marta Żmuda Trzebiatowska, Agnieszka Sienkiewicz, Anna Karczmarczyk-Litwin oraz blogerka i aktywistka społeczna Janina Bąk. Wszystko na znak „Żałoby 146 rodzin”, ogłoszonej symbolicznie przez Fundację Słonie na Balkonie.

    Zostałam Ambasadorką Fundacji Słonie na Balkonie już jakiś czas temu. Większość z nas, rodziców, ma nadzieję, że problemy zaburzeń psychicznych wśród dzieci nie będą ich dotyczyły. Niestety statystyki mówią same za siebie – opowiada Agnieszka Sienkiewicz, polska aktorka. – Jestem przekonana, że dostęp do bezpłatnej terapii dla najmłodszych to szansa na pomoc dzieciom, która ocali ich przyszłość i pozwoli uniknąć nam kolejnej żałoby. Jako rodzice, opiekunowie czy po prostu dorośli powinniśmy zrobić wszystko, aby zapewnić im bezpieczne warunki do rozmowy i leczenia.

    Ponad sto samobójstw rocznie wśród dzieci

    W ubiegłym roku w Polsce życie odebrało sobie 146 dzieci. Tyle, ile uczy się w pięciu 30-osobowych klasach. Tyle, ile miejsc mają trzy autobusy szkolne. Gdyby zdarzył się wypadek – z pewnością zostałaby ogłoszona żałoba narodowa. Ale te dzieci odchodzą w ciszy, a ogromną, osobistą żałobę przeżywa 146 rodzin – podkreśla Michał Żak, wiceprezes Fundacji Słonie na Balkonie.

    Tylko dostrzegając tragedię, nazywając ją i mobilizując siły, jesteśmy w stanie wypracować zmianę. Jako fundacja robimy to od lat, ale dziś widzimy, że to wciąż za mało. Zdajemy sobie sprawę, że ogłoszenie symbolicznej, ogólnopolskiej żałoby to bardzo mocny przekaz. Chcemy jednak zrobić wszystko, abyśmy nie musieli jej ogłaszać już nigdy więcej. Dzieciom, których już nie ma, nie pomożemy. Możemy natomiast dać wsparcie wszystkim młodym osobom, które nie radzą sobie z własnymi emocjami i pilnie potrzebują profesjonalnej pomocy, a także ich rodzicom, którzy w takich sytuacjach często czują się bezradni   – mówi Joanna Paduszyńska, prezeska Fundacji Słonie na Balkonie.

    Głównymi celami kampanii są: otwarta debata o tym, jak pomagać dzieciom, zmagającym się z kryzysami psychicznymi, zwiększenie dostępu do bezpłatnej terapii oraz wskazanie miejsc, gdzie można otrzymać pomoc.

    Depresja dotyka coraz młodsze dzieci 

    Od 2012 roku poznajemy potrzeby dziecięcej psychiatrii. Problem kryzysów psychicznych dzieci i młodzieży wciąż istnieje, a co jest niepokojące, depresja dotyka coraz młodsze dzieci. Zdarza się, że diagnozowana jest nawet w wieku przedszkolnym. A przecież depresja jest zaburzeniem, które może prowadzić nawet do śmierci. Dlatego tak ważne jest, aby rodzice, opiekunowie czy nauczyciele potrafili rozpoznać symptomy tej choroby, która u młodszych dzieci objawia się nieco inaczej niż u nastolatków i dorosłych, i aby mogli jak najszybciej zapewnić takim dzieciom odpowiednią pomoc. Nie może być tak, że dzieci czekają miesiącami w kolejce do specjalistów – tłumaczy Joanna Sass-Gust, psycholożka, seksuolożka i psychoterapeutka dzieci i młodzieży w Fundacji Słonie na Balkonie.

    W ramach kampanii „Żałoba 146 rodzin” fundacja wystosowała petycję do Ministerstwa Zdrowia, apelując o zwiększenie dostępności do pierwszej pomocy psychologicznej i psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży w Polsce. Przede wszystkim poprzez skrócenie czasu oczekiwania na wizytę do maksymalnie miesiąca, a także zwiększenie liczby psychiatrów w przychodniach oraz psychologów i pedagogów w szkołach.

    Petycję do Ministerstwa Zdrowia można podpisać na stronie slonienabalkonie.pl. Można tam również wesprzeć inne inicjatywy fundacji.

    Organizacja uruchomi również zbiórkę, dzięki której w 2024 roku będzie można sfinansować terapię dla 146 dzieci. Dokładnie tylu, ile odebrało sobie życie w ubiegłym roku. Zróbmy wszystko, żeby zwiększyć dostęp do bezpłatnej terapii. Uniknijmy kolejnej żałoby.

    Akcję „Żałoba 146 rodzin” wspierają Rzeczniczka Praw Dziecka, Stowarzyszenie Zdrowych Miast Polskich, Regionalny Ośrodek Pomocy Społecznej Województwa Śląskiego, Centrum Profilaktyki Uzależnień i Integracji Społecznej w Giżycku oraz Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Choszcznie. Partnerami kampanii są również miasta: Augustów, Białystok, Brodnica, Bydgoszcz, Bytom, Chełm, Chorzów, Gliwice, Grudziądz, Jaworzno, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź, Poznań, Przemyśl, Radom, Szczecin, Świdnica, Toruń, Wałbrzych, Wrocław, Zamość, Żarów oraz województwa dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, lubuskie, łódzkie, opolskie, śląskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie i wielkopolskie. Patronami medialnymi wydarzenia są ogólnopolski dziennik Rzeczpospolita oraz redakcje Nasze Miasto.

    O Fundacji Słonie na Balkonie. Jak uzyskać pomoc?

    Fundacja Słonie na Balkonie od 12 lat zapewnia dostęp do profesjonalnej pomocy i wszechstronnej terapii dla dzieci zmagających się z depresją, samookaleczaniem czy zespołem stresu pourazowego. Tylko w ubiegłym roku z jej pomocy skorzystało ponad pół tysiąca młodych osób.

    Fundacja prowadzi Centrum Środowiskowej Opieki Psychologicznej dla Dzieci w Łodzi, współpracuje z nauczycielami, pedagogami, poradniami i oddziałami szpitalnymi.

    Organizacja prowadzi również ogólnopolską bezpłatną infolinię dla dzieci i rodziców pod nr tel.  800 800 602. Jeśli znasz rodzica potrzebującego wsparcia, przekaż mu ten numer. Z telefonu mogą skorzystać nie tylko rodzice dzieci w kryzysach psychicznych, ale również rodzice w żałobie, po stracie dziecka.

  • 22 lutego 2024 r.

    Z inicjatywy Jarosław Radacz Burmistrz Brodnicy oraz Fundacji Różowa Skrzyneczka pojawiły się w naszej szkole różowe skrzyneczki, które będą służyć naszym uczennicom. Dziękujemy

  • 9 lutego 2024 r.

    „ NIECH ŻYJE BAL…”

     

  • 9 lutego 2024 r.

    Społeczność szkolna SP1 wie, jak ważne na każdym etapie edukacji są gry planszowe i inne, bez użycia technologii cyfrowej. Wartość nieoceniona... Na pewno to nauka, zabawa, korelacja międzyprzedmiotowa, współpraca, komunikacja, integracja i relacje, które są podstawą efektywnej edukacji. Popatrzcie sami na zdjęcia, ile radości, zaangażowania i wrażeń dostarczyły gry uczniom klas 1-3 wczoraj oraz 4-8 dzisiaj, na różnych przedmiotach Brawo uczniowie i nauczyciele SP1. Pomysł wykorzystania gier w czasie ferii idealny. Zachęcamy i życzymy dużo wrażeń.

  • 9 lutego 2024 r.

    A oto uczniowie klas 1-3 w akcji pod hasłem gry! Brawo Wy!

  • 8 lutego 2024 r.

    Janek Kruszewski, szóstoklasista SP1, ubiegłoroczny laureat konkursu przedmiotowego z geografii, tegoroczny stypendysta projektu Prymusa Pomorza i Kujaw II, przyznawanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, krótko mówiąc uzdolniony uczeń, z którego jesteśmy bardzo dumni.

    W tym roku szkolnym Janek jest w etapie wojewódzkim z dwóch przedmiotów, z geografii oraz z historii, niewiele zabrakło z biologii. W marcu odbędą się finały konkursów. Janek to skromny, pracowity i ambitny uczeń. Rozwija swoje pasje samodzielnie, z pomocą nauczycieli oraz podczas wycieczek. Doskonale zna odpowiedź na pytanie, czy możliwe jest życie poza Ziemią Jak go spotkacie, zapytajcie sami... Gratulujemy dotychczasowych sukcesów, trzymamy kciuki i życzymy powodzenia.

  • 8 lutego 2024 r.

    Jak my lubimy wycieczki... z różnych powodów... Czy istnieje życie na innych planetach? Kto był dziś na pokazach fizycznych w Instytucie Fizyki w Toruniu, na pewno uzyskał odpowiedź. Uzupełniliśmy również swoją wiedzę o Kosmosie i różnych zjawiskach fizycznych. Morze łez wylaliśmy natomiast na bardzo pouczającym filmie "Cudowny chłopak. Biały ptak", który w cudowny sposób ukazał nam empatyczne, pełne odwagi zachowania bohaterów, w scenerii historii II wojny światowej. Wartości edukacyjnych wyjazdów są nieocenione. Jest to praktyczna lekcja kształtowania różnych kompetencji w zakresie wiedzy z różnych przedmiotów, umiejętności i co najważniejsze postaw, a przy tym atrakcyjna forma spędzenie czasu z rówieśnikami. Polecamy, bo warto!!! Podpisują się pod tym postem uczniowie 7a, 7b, 8a oraz Janek z 6a (ale o nim w kolejnym poście) wraz z opiekunkami, czyli od dziś Profesorkami: Słońce, Wenus, Ziemia i Jowisz.

  • 6 lutego 2024 r.

    Jak co roku, obchodziliśmy kolejną edycję Dnia Bezpiecznego Internetu pod hasłem ,,Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!”. W ramach DBI w naszej szkole na lekcjach informatyki odbyło się szereg działań mających na celu edukację naszych uczniów z zakresu bezpiecznego korzystania z Internetu. Dzień ten był także okazją do refleksji nad własnymi zachowaniami w sieci oraz do dyskusji na temat potencjalnych zagrożeń. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w zajęciach, zadawali pytania i dzielili się swoimi doświadczeniami.

  • 7 lutego 2024 r.

    Finał jest nasz!!!!! Wygraliśmy półfinał pokonując SP Barcin 12:8 oraz SP Choceń 19:2. Brawo dla chłopców. 28 lutego odbędzie się FINAŁ województwa kujawsko -pomorskiego w piłkę ręczną chłopców klas 4-6. Trzymajcie kciuki !!!!!

  • 6 lutego 2024 r.

    Ale teatr!!!! Uczniowie klas młodszych byli widzami spektaklu „ POCAHONTAS” wg Teatru Katollickiego z Krakowa. Przesłanie tak cennych wartości- przyjaźni i tolerancji na pewno umocni i jeszcze bardziej rozwinie ich kompetencje społeczne i osobiste, co jest modelem naszej szkoły- „WARTOŚCIOWEJ SZKOŁY” !

  • 5 lutego 2024 r.

    Biblioteka szkolna zaprasza uczniów do wypożyczania książek na ferie !

     

     

    „Książki kochają każdego, kto je otwiera dając mu poczucie bezpieczeństwa

    i przyjaźń, niczego w zamian nie żądając.”

                           Cornelia Funke, Atramentowe serce

     

       Biblioteka szkolna zachęca uczniów do czytania książek  w czasie wolnym od zajęć dydaktycznych   i poleca literaturę rekomendowaną przez ekspertów. Czytanie to bardzo wartościowa forma spędzania czasu.

     

    Literatura dla klas I – III:

    Baśnie polskie,

    Legendy polskie,

    Baśnie Andersena,

    Baśnie Braci Grimm,

    Mikołajek - seria,

    Kubuś Puchatek - seria,

    Cukierek - seria,

    Kacperiada,

    Opowiadania z Doliny Muminków,

    Kapelusz Pani Wrony,

    Detektyw Pozytywka - seria,

    Doktor Dolittle i jego zwierzęta,

    Karolcia,

    Oto jest Kasia,

    Czarna owieczka,

    Pamiętnik Czarnego Noska,

    Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek,

    Sposób na Elfa,

    Nasza mama czarodziejka,

    Dzieci z Bullerbyn,

    Wiersze Tuwima,

    Wiersze Brzechwy,

    Kici Kocia - seria,

    Nela mała reporterka - seria,

    Martynka - seria,

    Basia – seria,

    Magiczne drzewo – seria.

                                              M. Połyńczuk

  • 5 lutego 2024 r.

    Chociaż Święta już dawno za nami, a od wejścia w nowy rok upłynęło już kilka tygodni, uczniowie naszej szkoły na chcąc dzielić się radością płynącą z Bożego Narodzenia, odwiedzili pobliski Dom Opieki Społecznej, gdzie zaprezentowali jasełka bożonarodzeniowe. Było to bardzo wzruszające spotkanie! Pensjonariusze i pracownicy DPS-u przyjęli nas serdecznie. Z zaciekawieniem oglądali występ uczniów, przyłączając się do śpiewu kolęd, nie szczędząc aktorom głośnych braw. Wizyta była udana! Jej celem było kształtowanie u uczniów szacunku do osób starszych i chorych oraz rozwijanie umiejętności wypowiadania się przez muzykę i małe formy teatralne. Jesteśmy przekonani, że to nie było nasze ostatnie spotkanie.

  • 2 lutego 2024 r.

    NASI CHŁOPCY SĄ NIESAMOWICI, IDĄ „JAK BURZA”!!!

    Kolejny etap za nimi, awansowali do półfinału województwa kujawsko-pomorskiego w piłkę ręczną chłopców klas 4-6. Pokonali po emocjonującym meczu zespół ze SP 3 z Rypina 6:5. W środę czeka ich wyjazd do Chocenia po finał województwa. Trzymajcie kciuki za chłopców z naszej szkoły. Gratulacje dla zawodników i trenera!

  • 1 lutego 2024 r.

    Dyskoteka Karnawałowa

  • 29 stycznia 2024 r.

    To była kolejna ciekawa lekcja z edukacji informatycznej. Tym razem mali odkrywcy z kl.2a wzięli udział w zajęciach "Rysujemy leśny szlak z robotem Photon", które z pewnością okazały się niezapomnianą przygodą edukacyjną.

    Uczniowie uczyli się, jak wykorzystywać interfejs Joystick i Photon Draw, projektowali trasę robota, rysując palcem na ekranie tabletu, dodawali akcje: dźwięk, kolor czułków i oczu.

    Robot Photon pomaga w nauce podstawowych kompetencji oraz uatrakcyjnia przekazywanie wiedzy z określonych tematów.

    Nauka przez taką zabawę daje dzieciom dużą przyjemność, pobudza kreatywność, zachęca do rozwijania swoich umiejętności programistycznych.

  • 25 stycznia 2024 r.

    Kolejne sukcesy naszych uczniów... 25 stycznia 2024r. w Brodnickim Domu Kultury odbył sie Noworoczny Turniej Szachowy dla uczniów szkół powiatu brodnickiego. Zawody były rozgrywane w 3 kategoriach wiekowych. Nasi uczniowie odnieśli wielki sukces 2 miejsce zajął Bartosz Gerka z klasy 6c a 3 miejsce Oskar Janczak uczeń klasy 7b. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesow!

  • 25 stycznia 2024 r.

    BRAWO MY „JEDYNKA” !!!!!!!!!!! W dniu 25 stycznia 2024 roku odbyły się Mistrzostwa Powiatu Brodnickiego chłopców klas 4-6 w piłkę ręczną. Nasza szkoła zajęła I miejsce pokonując SP Drużyny 11:5 oraz SP 2 Brodnica 9:4. Uzyskaliśmy awans do ćwierćfinału województwa Kujawsko-Pomorskiego. Wielkie gratulacje dla chłopców, którzy na boisku pięknie reprezentowali naszą szkołę.

  • 19 stycznia 2024 r.

    Biblioteka szkolna nagrodziła WZOROWYCH CZYTELNIKÓW!

     

         Biblioteka szkolna dokonała podsumowania wyników w czytelnictwie uczniów naszej szkoły w I półroczu roku szkolnego 2023/2024.

          Pierwsze miejsce zajęli czytelnicy klasy IIa. Uczniowie tej klasy to wzorcowi Super Czytelnicy. Książki wypożyczają wszystkie dzieci. Bardzo chętnie czytają lektury z listy obowiązkowej dla klas I-III. Niektóre lektury mają kolejne części i czytelnicy klasy IIa zawsze wypożyczają kolejne tomy serii, co świadczy o tym, że są zainteresowane dalszymi losami bohaterów książki. W tym półroczu hitem była lektura Cukierku, ty łobuzie! W. Cichonia, a zainteresowanie kolejnymi tomami było tak duże, że biblioteka musiała dokupić kolejne książki. Uczniowie wypożyczają także publikacje o tematyce przyrodniczej, prozdrowotnej, sportowej oraz popularne obecnie wydawnictwa: Czytam sam, Nela mała reporterka,  Zdrowe żywienie – poradnik dla dzieci,  Kraina Lodu, Kici Kocia, Lego.

        Drugie miejsce zajęli uczniowie klasy IIIa. Czytelnicy tej klasy to również liczni laureaci konkursów czytelniczych organizowanych przez bibliotekę szkolną, w których zawsze chętnie biorą udział.  Wśród dzieci z klasy IIIa największym zainteresowaniem cieszy się literatura piękna i popularnonaukowa dla najmłodszych. Uczniowie wypożyczają książki o przyrodzie i historii  Polski, kontynentach i państwach świata, astronomii i kosmosie, zwierzętach i dinozaurach, informatyce i komputerach. Popularne tytuły, oczywiście oprócz lektur, to: Zwierzęta świata, Zabytki Polski, Egipt, Nela mała reporterka , Miasta Polski, Dowcipy dla dzieci,  Zaopiekuj się mną, Piłka nożna, Magiczne sztuczki, Anna i Elsa, Minecraft.

     

         Trzecie miejsce zajęli czytelnicy z klasy VIIa. Uczniowie są częstymi bywalcami szkolnej książnicy, chętnie biorą udział w projektach edukacyjnych oraz szkolnych konkursach. Czytelnicy wypożyczają, poza lekturami obowiązkowymi, publikacje poszerzające wiedzę i przydatne podczas zajęć lekcyjnych. Książki popularnonaukowe o tematyce przyrodniczej, geograficznej, ekologicznej uczniowie wykorzystują na lekcjach przedmiotowych. Są to, np. Parki narodowe i krajobrazowe w Polsce, Rośliny chronione, Atlas grzybów, Morze Bałtyckie, Ekologia i ochrona środowiska, Warmia i Mazury, Krajobrazy Polski, Geograficzny atlas świata, Województwa Polski, Dbam o zdrowie.  

    WZOROWI CZYTELNICY:

    Pola Dawid-Kaczyńska – 1a

    Paulina Gaszyńska – 1b

    Iga Lemanowicz - 3a

    Lena Sikorska - 5b

    Irmina Sosińska – 5b

    Maja Lewandowska - 7b

    WZOROWO CZYTAJĄCE KLASY:  

      I miejsce - Klasa 2a

      II miejsce - Klasa 3a

       III miejsce - Klasa 7a

     Gratulujemy!  Biblioteka szkolna

     M. Połyńczuk

  • 18 stycznia 2024 r.

    Czytanie na ekranie

    W poniedziałek 15 stycznia w Wypożyczalni dla dzieci i młodzieży w Brodnicy odbyło się czytanie ph. ”Ogród życzeń i wierszy” z okazji Dnia Babci i Dziadka. Uczniowie klasy 3a i 3b z SP 1 mieli przyjemność przeczytać teksty z książek:

    Agata Karpińska: „Polskie święta i zwyczaje-wiersze o świętach”;

    Mała antologia poezji Sztambuchowej - „Ogród życzeń” oraz „Życzenia okolicznościowe na karty pocztowe”. Dziękujemy dzieciom oraz nauczycielom za zaangażowanie.

    Zapraszamy do obejrzenia nagrania do TV Eltronik

    Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Brodnicy

  • 16 stycznia 2024 r.

    I ZNÓW - MAMY TO!!!!! Pierwsze miejsce w XXV Powiatowym Przeglądzie Widowisk Bożonarodzeniowych i Zapustnych. Nasza grupa teatralna „JEDYNECZKI” spisała się na medal. Wielka radość . BRAWO MY!!!

strona: