Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 w Brodnicy

 

Nawigacja

2015/16

 • 11 października 2019r.

  „PASOWANIE NA CZYTELNIKA” -  Moja  pierwsza książka ze szkolnej biblioteki

   

    Czytanie jest jedną, wielką przygodą!

   

       W Międzynarodowym Miesiącu Bibliotek Szkolnych uczniowie naszej szkoły częściej niż zazwyczaj odwiedzają szkolną książnicę.

       Dziś gościli w bibliotece pierwszoklasiści z klasy I b wraz z panią wychowawczynią D. Wicińską i wypożyczali pierwsze książki. Wizytę w bibliotece poprzedziła impreza czytelnicza „Pasowanie na czytelnika” przygotowana przez panią M. Połyńczuk, która jest nauczycielem bibliotekarzem. Szkolną imprezę czytelniczą zaszczyciła swą obecnością także pani Dyrektor K. Dżur. Dzieci były bardzo zainteresowane zdobywaniem nowych wiadomości i skupione podczas „testu wiedzy o książce i bibliotece”.

       Podczas zajęć czytelniczych dzieci dowiedziały się gdzie znajduje się biblioteka, jak są oznakowane książki ze szkolnego księgozbioru i czym różnią się one od prywatnych biblioteczek, po co stawia się pieczątki w książkach oraz podręcznikach i do czego służy numer pod pieczątką.   Uczniowie z dużym zaciekawieniem słuchali nauczyciela bibliotekarza, który zapoznawał ich z zasadami wypożyczania książek. Dzieci trafnie wypowiadały się na temat szacunku do książek i podręczników. Wzorowo rozwiązali krzyżówkę czytelniczą z hasłem, która była sprawdzeniem i utrwaleniem zdobytych wiadomości.

       Pierwszoklasiści zostali włączeni w poczet CZYTELNIKÓW I MOGĄ JUŻ SAMODZIELNIE WYPOŻYCZAĆ KSIĄŻKI. Dzieci z wybranymi książkami, dumą i radością opuszczali bibliotekę szkolną. Było to dla nas wszystkich bardzo miłe i wzruszające przeżycie.

   

        Do zobaczenia w bibliotece! Zapraszamy!

   M. Połyńczuk

 • 10 października 2019r.

  Pasowanie na Ucznia

            Dnia 10 października 2019r. o godz. 10.00 w hali OSiR odbyło się Uroczyste Pasowanie na Ucznia klasy 1. Na początku grupa dziewczynek z klasy 2a wykonała taniec. Następnie było powitanie klas pierwszych, wychowawców, rodziców i zaproszonych gości przez p. dyr. K. Dżur i wice. dyr. J. Liżewską. Aby klasy pierwsze mogły przystąpić do pasowania zaprezentowały swoje programy artystyczne. Klasę 1a przygotowała p. M. Lewandowska, a klasę 1b p. D. Wicińska. Pierwszaki zaśpiewały, zatańczyły i mówiły wiersze. Zadanie wykonały wspaniale. Następnie Klasy pierwsze przystąpiły do wypowiedzenia uroczystych słów ślubowania. Po ślubowaniu przewodnicząca Samorządu Szkolnego W. Przeczewska zgłosiła uczniów klas 1 gotowych do Uroczystego Pasowania na Ucznia Szkoły Podstawowej nr 1. Pani dyrektor wielkim ołówkiem pasowała wszystkich uczniów. Tradycją szkoły jest wręczanie pamiątkowych dyplomów przez wychowawców i upominków przez kolegów i koleżanki z klas starszych. Na zakończenie muzyczną niespodziankę przygotowała klasa 2a pod kierunkiem p. K.W. Baśkiewicz. Po zakończeniu pasowania każda klasa zrobiła sobie pamiątkowe zdjęcia i udała się z wychowawcą i rodzicami do BDK na film pt. "Bambi’’.

   

                                                                                                             D. Wicińska

 • 11 października 2019r.

  Uczniowie klasy 4a i 4b uczestniczyli dziś w zajęciach przyrodniczych "Las i jego mieszkańcy" w Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Rudzie. Po obejrzeniu ciekawej prezentacji, odgadywali zagadki, wykonywali sowę oraz tworzyli książeczkę pt. Liście drzew. Sprzyjająca pogoda pozwoliła również na wyjście w teren, ścieżką przyrodniczą w lesie, aby rozpoznawać drzewa, krzewy oraz podziwiać krajobraz jesienny. Pani Basia przekazała wiele ciekawostek, które na pewno zostaną w pamięci... Jak przystało na przyrodników, uczniowie przypomnieli sobie wyznaczanie kierunków w terenie za pomocą kompasu. Na koniec, harcerskim sposobem zjedli kiełbaski w pajdach chleba. Mniam... Poznawanie przyrody w terenie oraz poprzez zabawę jest doskonałą formą uczenia się a przy tym integracji. Dziękujemy rodzicom i opiekunom za możliwość wyjazdu.

  M. Pucek

 • 7-11 października 2019r.

  EU Code Week, czyli Europejski Tydzień Kodowania, to oddolna inicjatywa promująca programowanie i umiejętności cyfrowe wśród uczestników w ciekawy i interesujący sposób.

 • 4 października 2019r.

  Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

  Dnia 4 października 2019r. odbyła się IX edycja Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. W tym dniu uczniowie, nauczyciele oraz wszyscy dorośli mieli okazję do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w ciekawy, zabawny, niebanalny sposób – zadania multimedialne, gra z kartami. W czasie tej edycji we wszystkich klasach przeprowadzone zostały krótkie egzaminy, gdzie egzaminatorami były dzieci. Odpytywały one swoich kolegów oraz osoby dorosłe, a najlepsi otrzymali certyfikaty.

  Z. Kęsicka

 • 4 października 2019 r.

  ŚWIATOWY DZIEŃ ZWIERZĄT – impreza czytelnicza w bibliotece szkolnej.

   

  "Zwierzęta są najlepszymi przyjaciółmi. Nie zadają pytań, nie krytykują. "- G. Elliot

  Dziś szkolna biblioteka zaprosiła uczniów na „Spotkanie z książką o zwierzętach”. Dzieci mogły obejrzeć wystawę oraz wziąć udział w quizach czytelniczych z nagrodami o tematyce przyrodniczej. Z okazji trwającego MMBSZ na uczniów czekały też czytelnicze gadżety, które sprawiły im dużą radość.

       Szkolna książnica wzbogaciła się w wiele nowych tytułów publikacji,  zakupionych podczas realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Książki te cieszą się ogromnym zainteresowaniem i szybko znikają z bibliotecznych półek. Zachęcamy dzieci do wypożyczania bogato ilustrowanych książek o ptakach, kotach, psach, koniach, rybach, owadach, gadach  i innych zwierzętach. Zapraszamy do biblioteki szkolnej!

   

  M. Połyńczuk

 • 2 października 2019r.

  SZUKAMY MŁODYCH TALENTÓW – szkolna akcja biblioteczna

  "- Co ważniejsze dla sukcesu, talent czy pracowitość?

  - A co ważniejsze w rowerze, przednie czy tylne koło?” G.B. Shaw

                                                                 

      Biblioteka szkolna, kolejny rok, prowadzi akcję szkolną „Szukamy młodych talentów”, która ma na celu rozwijanie zainteresowań i umiejętności dzieci. W poprzednim roku szkolnym kampania cieszyła się ogromnym zainteresowanie i doceniła starania wielu uczniów. Przedsięwzięcie jest szansą dla dzieci na pokazanie swoich umiejętności oraz zaprezentowanie innym własnych prac plastycznych.

      Dzieła dzieci są eksponowane na wystawach w szkole oraz na stronie internetowej placówki. Galeria prac uczniów jest zawsze oglądana przez wszystkich z dużym zaciekawieniem. Najlepsze dzieła są nagradzane dyplomami, nagrodami rzeczowymi oraz pochwałami.

                                                 Uczniowie nagrodzeni we wrześniu:

                                                          Maja Stachowiak – 2c

                                                          Oliwia Bartmańska – 7b

                                                          Mateusz Przybylski - 7b

                                                                                                                 GRATULUJEMY!

   

     W bibliotece szkolnej jest zgromadzony bogaty księgozbiór rozwijający różnorodne  zainteresowania dzieci, w tym plastyczne, muzyczne, techniczne oraz umiejętności manualne. Książki zostały zakupione między innymi ze środków Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, w którym szkoła uczestniczyła. Można znaleźć w nim książki o rysowaniu, malowaniu, składaniu papieru, origami, modelowaniu z plasteliny, szydełkowaniu, gotowaniu, itp.  

           Biblioteka szkolna zaprasza wszystkich uczniów do częstych wizyt i wypożyczania książek „nie tylko do  czytania”!                                                                                                       

                                                                                           M. Połyńczuk

   

 • 30 września 2019r.

  Dnia 30 września w naszej szkole odbyła się zorganizowana przez Samorząd Uczniowski dyskoteka dla klas 6-8 z okazji Dnia Chłopca.  Odbywały się konkursy, zabawy i jak to na dyskotekach - tańce. Było naprawdę fajnie i wszyscy razem spędziliśmy miło czas. 

            Oliwia Bartmańska kl.7b

 • 30 września 2019r.

  Wielkie szkolne ŚWIĘTO CZYTELNICTWA

   

  W tym roku Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania przypadał w niedzielę 29 września, dlatego nasza szkoła przystąpiła do akcji promującej czytanie w poniedziałek.

  Podczas 4. lekcji o godz. 11.00 wszyscy uczniowie i nauczyciele wspólnie głośno czytali przez pięć minut. Początek i koniec akcji wyznaczył szkolny dzwonek. Póżniej były niespodzianki dla dzieci przygotowane przez bibliotekę szkolą. Wszyscy zostali obdarowani upominkami ufundowanymi przez Radę Rodziców. Było dużo dobrej zabawy i radości.

  W bibliotece szkolnej cały miesiąc będą odbywały się quizy i zabawy czytelnicze, a uczniowie biorący w nich udział otrzymają nagrody i gratyfikację punktową.

  Pamiętajmy, że czytanie rozwija wyobraźnię i wzbogaca słownictwo, a głośne czytanie dodatkowo buduje więź między czytającym a słuchaczem.

  Biblioteka szkolna dziękuje WSZYSTKIM CZYTELNIKOM za udział w akcji! Do zobaczenia w bibliotece.

   

  Organizatorzy: Dyrektor szkoły

  Biblioteka szkolna

  Rada Rodziców

  M. Połyńczuk

 • 26 września 2019r.

   

  W minionym tygodniu, młodzież naszej szkoły wraz z opiekunami odwiedziła Instytutu Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Uczestniczyliśmy w  wykładzie z pokazami dla uczniów pt. "Wodór i trzy inne stany skupienia" z cyklu „SPOTKANIA Z FIZYKĄ”. Ukazały one interdyscyplinarność doświadczeń przyrodniczych, korelację fizyki i chemii. Mogliśmy pogłębić swą wiedzę i siedząc w ławach, słuchając wykładu i oglądając super doświadczenia poczuć się, jak studenci.

  W wirtualną podróż do granic poznawalności Wszechświata wyruszyliśmy podczas seansu „Makrokosmos” będąc w toruńskim planetarium. Startując z powierzchni Ziemi, napotykaliśmy sztuczne satelity, planety, gwiazdy, galaktyki, by w końcu ogarnąć Wszechświat w największej skali. Przenieśliśmy się na planety naszego układu słonecznego, poznaliśmy warunki na nich panujące, atmosferę, temperatury i nawet spotkaliśmy przybyszów z kosmosu. A na koniec spadł na nas deszcz diamentów!!!

  Humory dopisywały. Grupa zintegrowała się i zawiązały się nowe znajomości. Już nie możemy doczekać się kolejnego wyjazdu…

  L. Ulanowska

   

   

 • 24 września 2019r.

   

  Październik 2019 r. – Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

  Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych - najdłuższe święto w szkole!

  Tegoroczne hasło: „Wyobraź sobie...

  Jak będziemy świętować w październiku ?

  Przez cały miesiąc biblioteka będzie zaskakiwać swoich czytelników, odwiedź nas koniecznie. Na wypożyczających czekać będą niespodzianki: quizy, konkursy, gadżety czytelnicze.

  Pierwszy tydzień Weźmiemy udział w Ogólnopolskim Dniu Głośnego Czytania, zaniesiemy „biblioteczne życzenia” z tytułem książki, jaką ma zakupić biblioteka - wpisy z propozycjami

  Drugi i trzeci tydzień  - czas konkursu plastycznego:

  Szkolny konkurs plastyczny dla uczniów kl. I-VIII:

   Konkurs na plakat promujący czytanie książek

  Zadaniem uczestnika szkolnego konkursu będzie wykonanie plakatu promującego czytelnictwo przy wykorzystaniu różnych technik plastycznych (z wyjątkiem komputerowych). Samodzielnie wykonaną pracę należy przynieść do biblioteki szkolnej do 21 października 2019 r.

  Kryteria oceny:

  • Przy ocenie prac komisja konkursowa będzie brała pod uwagę pomysłowość, estetykę, poprawność językową, wkład pracy ucznia.

  Nagrody:

  • Laureaci otrzymują dyplomy, nagrody oraz pochwały.

  Czwarty tydzień  - Uroczystość szkolna: „Pasowanie na CZYTELNIKA” dla uczniów klas I, podsumowanie MMBSz, wręczenie dyplomów i nagród.

  Do zobaczenia w bibliotece szkolnej!

   

  Przyjdź czekamy na Ciebie!

 • 21 września 2019r.

   

  Klasy 5b i 7b na spotkaniu z panią Igą Drankowską, uczestniczką programu MasterChef i absolwentką naszej szkoły.

  K. B. Baśkiewicz

 • 20 września 2019r.

  Sprzątanie świata

   

  W dniu 20.09.2019r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji Sprzątanie świata - sprzątali okolice szkoły oraz sale lekcyjne. Wszyscy byli przygotowani i zaangażowani w pracę. Niezbędne były duże worki na śmieci, gumowe rękawiczki oraz papierowe ręczniki. Aż trudno uwierzyć, ile nieczystości można znaleźć na ulicy, w parku, a nawet na boisku szkolnym. Efekt naszej pracy widoczny był od razu. Oby pozostało tak na zawsze

  Weronika Przeczewska kl.6e

 • 19 września 2019r.

  Wychodząc naprzeciw potrzebom naszej młodzieży od września 2019r w naszej szkole organizowane są „Roztańczone przerwy”. Dwa razy w tygodniu na długiej przerwie uczniowie pod okiem p. Kamili Zawadzkiej ćwiczą układy taneczne do największych przebojów muzycznych.  
  Uczą się układów ZUMBY, poznają nowe kroki taneczne, a przede wszystkim miło spędzają czas między zajęciami lekcyjnymi wspólnie się bawiąc. Taneczne przerwy odbywają się boisku głównym przed budynkiem szkoły.
  Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów, a także nauczycieli do wspólnej zabawy!!!

  K. Zawadzka

 • 16 września 2019r.

  Międzynarodowy Dzień Kropki

   

   

   

   

 • 16 września 2019r.

  Dzień Kropki i KROPKA to motywacja do działania i wykorzystania pomysłów w zadaniach. Historia Vashti, bohaterki "Kropki" Petera Reynoldsa pozwala uwierzyć we własne możliwości, przy wsparciu innych i warto o tym mówić.... 
  Na lekcjach geografii uczniowie również nawiązali do tego wyjątkowego święta. Znaleziono wiele skojarzeń związanych z kropką w geografii, m.in. globus, kompas, planety, gwiazdy, punkty na mapie, a nawet człowiek widziany z wysokiej wieży...  
  Były też zadania z kropkami. Najwięcej radości sprawiło łączenie kropek wg kolejności oraz wg szyfru kierunków głównych i pośrednich. W klasie 7 odczytywaliśmy współrzędne geograficzne punktów - miast i zaznaczaliśmy je kropką na mapie Europy. Z informacji zwrotnych, będących odpowiedzią na pytanie, czy zabawa pomaga w nauce utworzyliśmy "drzewo kropek", które będzie nam przypominać o własnych możliwościach :)  


   M. Pucek

 • 10-11 września 2019r.

  W dniach 10 – 11 września klasa 5b gościła w Ośrodku Edukacji Ekologicznej WILGA w Górznie. Uczniowie brali udział w terenowych zajęciach przyrodniczych oraz zajęciach świetlicowych, podczas których wykonywali różne zadania. Byli tak zaangażowani, że nie przeszkadzał im nawet przelotny deszcz .Następnego dnia, w towarzystwie promieni cudownego słońca, zwiedzali miasteczko oraz realizowali kolejne zadania w miejskim parku. Humory dopisywały, wiec szczęśliwi, choć nieco zmęczeni, wrócili do Brodnicy.

  K. B. Baśkiewicz

   

 • 10 września 2019r.

  10 września Wolontariuszki z klas 8 i 6 odwiedziły w klasach swoich rówieśników. Zachęcały do uczestnictwa w Wolontariacie pod opieką siosty Magdaleny. Przedstawiły ideę bycia Wolontariuszem na przygotowanych plakatach.

                   Wolontariuszka Dominika z klasy VIIIa 

 • 6 września 2019r.

  Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Brodnicy po raz kolejny włączyła się do akcji Narodowe Czytanie, która jest organizowana przez Prezydenta RP.Podczas tegorocznej odsłony akcji Para Prezydencka zaproponowała do czytania nowele polskie. Wybrane utwory reprezentowały różne epoki i style – od romantyzmu po dwudziestolecie międzywojenne.W wydarzenie organizowane przez miejską książnicę włączyła się młodzież szkolna, nauczyciele oraz radni, którzy spotkali się w piątek 6 września w Sali Wielkiej Pałacu Anny Wazówny. Naszą szkołę reprezentowała klasa 7b z nauczycielem języka polskiego, który czytał fragment noweli „Orka” Władysława Reymonta. To była dwugodzinna uczta dla ducha.

  K. B. Baśkiewicz

 • 6 września 2019r.

  Już po raz ósmy w całym kraju odbyło się  "Narodowe czytanie". Tym razem zaproponowano nowele.  Nauczyciele i uczniowie naszej szkoły również  włączyli się do tej akcji. Wybraliśmy "Katarynkę" B. Prusa.

  D. Kossakowska

strona: