Kolejne sukcesy naszych uczniów... 25 stycznia 2024r. w Brodnickim Domu Kultury odbył sie Noworoczny Turniej Szachowy dla uczniów szkół powiatu brodnickiego. Zawody były rozgrywane w 3 kategoriach wiekowych. Nasi uczniowie odnieśli wielki sukces 2 miejsce zajął Bartosz Gerka z klasy 6c a 3 miejsce Oskar Janczak uczeń klasy 7b. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesow!
25 stycznia 2024 r.
BRAWO MY „JEDYNKA” !!!!!!!!!!! W dniu 25 stycznia 2024 roku odbyły się Mistrzostwa Powiatu Brodnickiego chłopców klas 4-6 w piłkę ręczną. Nasza szkoła zajęła I miejsce pokonując SP Drużyny 11:5 oraz SP 2 Brodnica 9:4. Uzyskaliśmy awans do ćwierćfinału województwa Kujawsko-Pomorskiego. Wielkie gratulacje dla chłopców, którzy na boisku pięknie reprezentowali naszą szkołę.
19 stycznia 2024 r.
Biblioteka szkolna nagrodziła WZOROWYCH CZYTELNIKÓW!
Biblioteka szkolna dokonała podsumowania wyników w czytelnictwie uczniów naszej szkoły w I półroczu roku szkolnego 2023/2024.
Pierwsze miejsce zajęli czytelnicy klasy IIa. Uczniowie tej klasy to wzorcowi Super Czytelnicy. Książki wypożyczają wszystkie dzieci. Bardzo chętnie czytają lektury z listy obowiązkowej dla klas I-III. Niektóre lektury mają kolejne części i czytelnicy klasy IIa zawsze wypożyczają kolejne tomy serii, co świadczy o tym, że są zainteresowane dalszymi losami bohaterów książki. W tym półroczu hitem była lektura Cukierku, ty łobuzie! W. Cichonia, a zainteresowanie kolejnymi tomami było tak duże, że biblioteka musiała dokupić kolejne książki. Uczniowie wypożyczają także publikacje o tematyce przyrodniczej, prozdrowotnej, sportowej oraz popularne obecnie wydawnictwa: Czytam sam, Nela mała reporterka, Zdrowe żywienie – poradnik dla dzieci, Kraina Lodu, Kici Kocia, Lego.
Drugie miejsce zajęli uczniowie klasy IIIa. Czytelnicy tej klasy to również liczni laureaci konkursów czytelniczych organizowanych przez bibliotekę szkolną, w których zawsze chętnie biorą udział. Wśród dzieci z klasy IIIa największym zainteresowaniem cieszy się literatura piękna i popularnonaukowa dla najmłodszych. Uczniowie wypożyczają książki o przyrodzie i historii Polski, kontynentach i państwach świata, astronomii i kosmosie, zwierzętach i dinozaurach, informatyce i komputerach. Popularne tytuły, oczywiście oprócz lektur, to: Zwierzęta świata, Zabytki Polski, Egipt, Nela mała reporterka , Miasta Polski, Dowcipy dla dzieci, Zaopiekuj się mną, Piłka nożna, Magiczne sztuczki, Anna i Elsa, Minecraft.
Trzecie miejsce zajęli czytelnicy z klasy VIIa. Uczniowie są częstymi bywalcami szkolnej książnicy, chętnie biorą udział w projektach edukacyjnych oraz szkolnych konkursach. Czytelnicy wypożyczają, poza lekturami obowiązkowymi, publikacje poszerzające wiedzę i przydatne podczas zajęć lekcyjnych. Książki popularnonaukowe o tematyce przyrodniczej, geograficznej, ekologicznej uczniowie wykorzystują na lekcjach przedmiotowych. Są to, np. Parki narodowe i krajobrazowe w Polsce, Rośliny chronione, Atlas grzybów, Morze Bałtyckie, Ekologia i ochrona środowiska, Warmia i Mazury, Krajobrazy Polski, Geograficzny atlas świata, Województwa Polski, Dbam o zdrowie.
WZOROWI CZYTELNICY:
Pola Dawid-Kaczyńska – 1a
Paulina Gaszyńska – 1b
Iga Lemanowicz - 3a
Lena Sikorska - 5b
Irmina Sosińska – 5b
Maja Lewandowska - 7b
WZOROWO CZYTAJĄCE KLASY:
I miejsce - Klasa 2a
II miejsce - Klasa 3a
III miejsce - Klasa 7a
Gratulujemy! Biblioteka szkolna
M. Połyńczuk
18 stycznia 2024 r.
Czytanie na ekranie
W poniedziałek 15 stycznia w Wypożyczalni dla dzieci i młodzieży w Brodnicy odbyło się czytanie ph. ”Ogród życzeń i wierszy” z okazji Dnia Babci i Dziadka. Uczniowie klasy 3a i 3b z SP 1 mieli przyjemność przeczytać teksty z książek:
Agata Karpińska: „Polskie święta i zwyczaje-wiersze o świętach”;
Mała antologia poezji Sztambuchowej - „Ogród życzeń” oraz „Życzenia okolicznościowe na karty pocztowe”. Dziękujemy dzieciom oraz nauczycielom za zaangażowanie.
Zapraszamy do obejrzenia nagrania do TV Eltronik
2
16 stycznia 2024 r.
I ZNÓW - MAMY TO!!!!! Pierwsze miejsce w XXV Powiatowym Przeglądzie Widowisk Bożonarodzeniowych i Zapustnych. Nasza grupa teatralna „JEDYNECZKI” spisała się na medal. Wielka radość . BRAWO MY!!!
18
15 stycznia 2023 r.
Zosia - nasza duma, nasz głos… Pierwsze miejsce w XXVI POWIATOWYM FESTIWALU KOLĘD I PASTORAŁEK! Gratulujemy! To wielka radość!!!
11 stycznia 2024 r.
Gdzie mieszkają książki? Oczywiście w specjalnie stworzonym dla nich miejscu - bibliotece! Uczniowie klas 1-3 naszej szkoły odwiedzili Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną mieszczącą się w Pałacu Anny Wazówny. W trakcie lekcji bibliotecznej uczniowie zapoznali się z działalnością biblioteki. Dowiedzieli się jak zostać czytelnikiem, gdzie szukać książki w katalogu i poznali stronę internetową biblioteki oraz zwiedzili całą placówkę. W otoczeniu setek pięknie ilustrowanych książek uczniowie mieli okazję poznać działanie systemu bibliotecznego i zadać ciekawe pytania prowadzącej. Dowiedziały się, że w bibliotecznych zbiorach znajdują się też ich ulubione gry planszowe oraz audiobooki.
Z wielkim zainteresowaniem przeglądały książki znajdujące się na półkach, ale szczególnie zainteresował ich dział dla najmłodszych. Najbardziej dzieciom podobały się książki, które same oglądały.
Uczniowie po raz kolejny uświadomili sobie, jak ważna i przyjemna jest umiejętność czytania, którą ćwiczą od początku klasy pierwszej.
70
11 stycznia 2024 r.
Pięćdziesiąt lat z Patronem szkoły Henrykiem Sienkiewiczem: 1974-2024
Szczęście jest zawsze tam, gdzie je człowiek widzi... - H. Sienkiewicz, Quo vadis
W 2024 roku przypada 50-lecie nadania naszej szkole imienia Henryka Sienkiewicza: 1974-2024. Z okazji tego zacnego jubileuszu biblioteka szkolna rekomenduje rok 2024 rokiem Patrona szkoły Henryka Sienkiewicza. Wiele działań biblioteki będzie poświęconych upowszechnianiu wiedzy o wybitnym polskim Nobliście i poznaniu przez uczniów jego twórczości.
Jak biblioteka szkolna będzie obchodzić jubileuszowy rok:
1. Przez cały rok w bibliotece szkolnej będzie dostępna wystawka zadedykowana Henrykowi Sienkiewiczowi.
2. Biblioteka szkolna uruchamia zbiórkę pamiątek związanych z Patronem szkoły. Uczniowie mogą przynosić w darze zdjęcia z odwiedzonych miejsc związanych z H. Sienkiewiczem, np. z Woli Okrzejskiej, Oblęgorka, Kielc, Warszawy, Torunia, itp. Mogą to być fotografie pomników, postumentów, portretów, tablic pamiątkowych, pałaców, dworów, wystaw muzealnych, ciekawych wydań książek. Wszyscy uczniowie, którzy podarują przedmiot, otrzymają pochwały za aktywność społeczną, a dodatkowo za najcenniejsze eksponaty będą dyplomy i nagrody.
3.Wiosną, biblioteka szkolna, przeprowadzi konkurs literacko-plastyczny poświęcony Patronowi szkoły.
4. W październiku, biblioteka szkolna, przygotuje wystawę w auli szkolnej, do odwiedzenia której zaprosi wszystkich uczniów. Zostaną tam pokazane eksponaty i materiały dotyczące Henryka Sienkiewicza dostępne w naszej szkole.
5. Biblioteka szkolna poleca uczniom bogaty księgozbiór poświęcony Patronowi szkoły i zaprasza do korzystania z niego. W zbiorach są piękne, bogato ilustrowane wydania książek biograficznych oraz powieści i nowele Henryka Sienkiewicza. M. Połyńczuk
KALENDARIUM życia Henryka Sienkiewicza:
5 V 1846 – urodził się w Woli krzejskiej (Podlasie)
1866–71 - studiował w Szkole Głównej Warszawskiej i Cesarskim Uniwersytecie Warszawskim
1872–87 - współpracował z prasą warszawską
1876–78 – napisał „Listy z podróży do Ameryki”
1882–87 – był redaktorem warszawskiego dziennika „Słowo”
1884–88 - opublikował Trylogię: Ogniem i mieczem (1884), Potop (1886) i Pan Wołodyjowski (1886–88)
1890 - opublikował powieść „Bez dogmatu”
1896 - ukończył powieść „Quo vadis”
1900 - opublikował powieść „Krzyżacy”
1905 - został laureatem Nagrody Nobla
1911 - opublikował powieść „W pustyni i w puszczy”
15 XI 1916 - zmarł w Vevey k.Lozanny3
9 stycznia 2024 r.
W dniu 9 stycznia 2024 roku odbyły się mistrzostwa Brodnicy w piłkę ręczną chłopców klas 4-6. Nasza szkoła zajęła I miejsce pokonując Sp7 oraz SP2. Wywalczyliśmy awans do zawodów powiatowych, które odbędą się 19 stycznia. Gratulacje za walkę dla chłopców z naszej szkoły.
7
Archiwum Aktualności