Laboratoria Przyszłości

Program Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancerlarii Rady Ministrów. Jego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. Przystępujące do programu szkoły mogły otrzymać  wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego niezbędnego do rozwoju umiejętności praktycznych wśród dzieci. Laboratoria Przyszłości to kolejny krok w stronę wzmocnienia dotychczasowego procesu zdobywania wiedzy i praktycznych umiejętności w tych obszarach przez uczniów. W naszej szkole został opracowany wniosek o przystąpienie do programu „Laboratoria Przyszłości”. Uzyskaliśmy wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego potrzebnego w kształtowaniu i rozwijaniu umiejętności manualnych i technicznych, umiejętności samodzielnego myślenia, stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych, jak również pracy zespołowej oraz radzenia sobie w życiu codziennym.

Kwota wsparcia jest uzależniona od ilości uczniów uczęszczających do szkoły i wynosi w przypadku naszej szkoły 137 000 zł.

Dzięki otrzymanemu wsparciu w 2022 r. został zakupiony m.in. sprzęt:

- drukarka 3D, filamenty do drukarki

- klocki Lego Spike Prime do programowania robotów

- wyposażenie sali technicznej w nowe ławki, krzesła, pojemniki warsztatowe,

- narzędzia warsztatowe

- laptop

- stacje lutownicze

- akcesoria do lutowania

- sprzęt audio- wizualny (kamera, aparat, statyw, oświetlenie, gimbal)

- nagłośnienie (kolumny aktywne, mikser ze wzmacniaczem, statyw kolumnowy, kable mikrofonowe, kable głośnikowe, konsola/mikser dźwięku)

- słuchawki studyjne, mikrofony dynamiczne oraz nagłowne

- dyktafon

- termowycinarka do steropianu

- zestaw konstrukcyjny do montażu elektrotechniki

- mały elektryk

-  miernik uniwersalny

- zasilacz warsztatowy

- bezprzewodowy pistolet do klejenia

- okulary ochronne, apteczka, instrukcje BHP

Na lekcjach informatyki oraz zajęciach dodatkowych odbyły się lekcje robotyki i programowania z wykorzystaniem klocków Lego Spike Prime, dzięki którym uczniowie mogli budować roboty oraz je programować. Dzięki połączeniu kolorowych klocków Lego, oprogramowania oraz języku kodowania opartego na Scratchu, uczniowie chętnie angażują się w ciekawe zajęcia edukacyjne by zdobyć nowe umiejętności. Prowadzone były również zajęcia z wykorzystaniem drukarki 3D. Uczniowie zapoznali się z budową drukarki 3D, jak i również odpowiednim oprogramowaniem. Dzięki drukarce 3D mogli projektować własne przedmioty oraz je drukować. Przy pomocy drukarki mogły zostać wydrukowane również puchary, które zostały wykorzystane dla laureatów konkursów szkolnych. Na drukarce 3D zostały również wydrukowane bryloczki do kluczy dla wolontariatu szkolnego. Dokumentację naszych działań możemy realizować wykorzystując do tego sprzęt fotograficzny zakupiony ze środków projektu. Na lekcji techniki uczniowie poznali różne rodzaje stacji lutowniczych oraz zapoznali się zasadami lutowania przewodów. Każdy z uczniów miał możliwość samodzielnego zlutowania przewodów. Zestaw nagłaśniający został wykorzystany podczas uroczystości szkolnych oraz imprez plenerowych.

Zakupiony sprzęt, pozwoli uatrakcyjnić zajęcia szkolne i pozwoli uczniom rozwijać swoje zainteresowania w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych, lecz także w ramach zajęć pozalekcyjnych, kół zainteresowań i innych formach rozwijania umiejętności.

Projekt Lego Spike - Oskar Janczak - https://youtube.com/shorts/oOclJMVXUxw?feature=share

Drukarka 3Dhttps://www.youtube.com/shorts/ZJYjAMwv8sQ

Galeria zdjęć: