Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 w Brodnicy

 

Nawigacja

2015/16

Wolontariat

w naszej szkole

 

 


 


 


 

5 grudnia obchodziliśmy w naszej Szkole DZIEŃ WOLONTARIUSZA. Nasi wolontariusze wystąpili w przedstawieniu pokazujący ideę pomagania wszystkim ludziom. Weronika i Amelka ślicznie zaśpiewały piosenkę, klasa 6e odegrała świetnie przedstawienie, a wolontariuszki z 7 B SUPER zatańczyły. Wielkie BRAWO dla naszych wspaniałych wolontariuszy za to, że są i pomagają. Nasza szkołę w tym dniu odwiedził absolwent p. Paweł Szramka i opowiedział jak on udzielał się w wolontariacie.

s. Magdalena

zdjęcia


 

Nasz szkolny wolontariat jest otwarty na pomoc ludziom. Jest nas bardzo dużo, bo aż ok. 70 osób. Każdy z nas pragnie pomagać. Już poraz drugi włączymy się w akcje Szlachetnej Paczki. Przez te kilka dni, podczas których będziemy razem ze starszymi wolontariuszami chcemy im pomóc i umilić czas. Będziemy świątecznie ozdabiać bazę i pakować paczki. 

          Wolontariuszka Karolina 6 e 

 

 

W dniach od 24 - 27 lutego nasi Wolontariusze wzięli udział w spotkaniu formacyjno - integracyjnym w Gdyni. Była tam młodzież z całej Polski. Było coś dla ducha i dla ciała. Zabawy integracyjne, dzięki którym poznaliśmy nowych ludzi, udział w ŚDM Panama- Gdynia, nowa wiedza w Centrum Experymentu w Gdyni. Konferencje prowadzone przez O. Macieja, które  bardziej pomogły zrozumieć trudne sytuacje a także zasiane ziarno, które musimy pielęgnować, aby wydało obfite owoce. To był bardzo ciekawy i radosny dla nas czas.

                                                Wolontariuszka Weronika z VIII a
 
 
 
 

 

 

W czasie ferii Wolontariusze udali się do Schroniska dla zwierząt "Reksio". Podarowali suchą karmę oraz wysłuchali szczerej i mądrej przemowy o działalności schroniska. Był to intensywnie pouczający dzień.... Mamy nadzieję, że jeszcze kiedyś tam pójdziemy.

                                                                                Wolontariusz Wiktor VIII b
 

 

W czasie ferii wolontariusze wybrali się do Domu Pomocy Społecznej. Tam spędzili wspólnie czas z osobami starszymi. Były gry, rozmowy, i dużo radości...

s. Magdalena
zdjęcia
 
 
 
 

Dnia 06.01.2019r. ulicami naszego miasta przeszedł Orszak Trzech Króli. Trasa rozpoczynała się przy Pałacu Anny Wazówny, a kończyła na Dużym Rynku.
Wzięło w nim udział wielu mieszkańców Brodnicy, i nie tylko, idąc w strojach i koronach symbolizujących to Święto. WOLONTARIUSZE z SP1 reprezentowali szkołę w zielonych płaszczach.
Na Rynku śpiewaliśmy kolędy oraz rozgrzewaliśmy się gorącym posiłkiem.
Spotkanie to przebiegło w bardzo miłej i sympatycznej atmosferze. Będziemy je długo wspominać!
               Wolontariuszka Weronika, kl.8a
 
 
 
 
 

 

 

Święta Bożego Narodzenia to piękny czas składania sobie życzeń oraz czas dzielenia się opłatkiem. Czas pojednania, zgody, przebaczenia i czas radości. Wolontariusze w dwóch grupach: starszej i młodszej spotkali się, by wspolnie cieszyć się radością Bozego Narodzenia.

 
s. Magdalena
 
 

 

 

 

14 grudnia nasi Wolontariusze udali się do Domu Pomocy Społecznej by złożyć podopiecznym życzenia świąteczne.  Tam przy śpiewie kolęd naszej Weroniki, przy wierszach o tematyce bożonarodzeniowej podarowali mieszkańcom stroiki oraz laurki świąteczne. Było dużo radości ale i łzy wzruszenia...

S. Magdalena
 
 

 

 

Środowiskowy Dom Samopomocy to pierwszy stopień w systemie wsparcia osób niepełnosprawnych w powiecie brodnickim. Dzisiaj był jubileusz 10-lecia istnienia. Wolontariuszki z naszej jedynki z klasy 6b, 6c i 5e mogły z tej okazji obejrzeć przedstawienie promujące twórczość osób niepełnosprawnych pt.: "Historia ŚDS w scenach kilku", a także spotkać wolontariuszy z Hiszpanii.

 
     s. Magdalena

 

 

 
W sobotę 8 grudnia, kilku naszych Wolontariuszy mogło uczestniczyć w pakowaniu drobnych paczek. Akcja Szlachetna Paczka trwała od miesiąca.
My mogliśmy zobaczyć z bliska jak to wszystko wygląda i uczestniczyć w finale Szlachetnej Paczki w BRODNICY!!!
 
s. Magdalena

zdjęcia


 

 

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ WOLONTARIUSZA

 

Już w połowie września rozpoczęliśmy nasze przygotowania do Międzynarodowego Dnia Wolontariusza. Robiliśmy plakaty promujące ideę wolontariatu i chęci niesienia pomocy innym. Mieliśmy też próby związane z przedstawieniem na 5 grudnia. Wolontariuszki z klasy 6b przygotowywały układy taneczne – dobro zwycięża zło (białe nad czarnym). Następnie starsi wolontariusze z klas 8a, 8b, 7a, 7b, 6c i 5e przygotowali montaż słowno – muzyczny, ukazujący wartość ludzkiego życia, radości i chęć pomagania. Wolontariuszka Agata Lewandowska z 8a przygotowała prezentację multimedialną na temat WOLONTARIATU. Wolontariusze będą starali się, wypracowywać w sobie cechy dobrego wolontariusza.

Wolontariuszka Karolina z 5e

zdjęcia

 

 


 

 

 

Dzisiaj uczniowie i nauczyciele wybierali LOGO dla Szkolnego Wolontariatu naszej Szkoły. I jest !!!!! Wybraliśmy Logo, które jest bardzo wymowne - dłoń, która ma bezinteresownie pomagać wszystkim .... serce, które ma być otwarte na potrzeby każdego człowieka. 

Niech świadomość tego towarzyszy każdemu WOLONTARIUSZOWI naszej szkoły. Autorem Logo jest Tobiasz Lewandowski z kl. VIII c, któremu  GRATULUJĘ !!! 
                                            s. Magdalena

zdjęcia

 

 


 

W dniach od 21 - 23 września wolontariuszki z naszej szkoły wzięły udział w spotkaniu formacyjno- integracyjnym, w Luboniu k. Poznania. 

W spotkaniu uczestniczyła młodzież z różnych stron Polski. Wolontariuszki miały okazję uczestniczyć w warsztatach promujących pozytywne postawy i wartości. Celem spotkania było wdrażanie i umiejętność niesienia bezinteresownej pomocy innym oraz budowanie dobrych relacji między rówieśnikami. 

s. Magdalena

zdjęcia

 

 


25 czerwca 2018r. Siostra Magdalena zabrała ośmio osobową grupę wolontariuszek z naszej szkoły do Gdyni na wakacje. Pierwszego dnia wybraliśmy się na bulwar i przywitaliśmy nasze Morze Bałtyckie. Zakwaterowanie mieliśmy u Sióstr Służebniczek Maryi. Siostry były bardzo miłe i sympatyczne. Siostra Sylwia gotowała dla nas pyszne obiady. Codziennie uczestniczyliśmy we Mszy Świętej. Jednego dnia popłynęliśmy statkiem na Hel na całodniową wycieczkę. Na Helu byliśmy w fokarium. Codziennie chodziliśmy nad morze. Zwiedziliśmy też Akwarium Gdyńskie, Stocznie Gdańską i byliśmy w Centrum Eksperymentu w Gdyni. Mieliśmy też wycieczkę do Gdańska. Na wyjeździe było bardzo fajnie, mieliśmy okazje uczyć się samodzielności, odpowiedzialności oraz wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka. Bardzo bym chciała pojechać w przyszłym roku na taką długą wycieczkę.

 

Wolontariuszka Agata VI b

 

Dzień 1

Pierwszego dnia gdy dotarłyśmy do Gdyni czekały na nas wielkie schody po których musiałyśmy wnieść nasze bagaże. Na wejściu przywitała nas Siostra Milenia i Sylwia. Gdy wybrałyśmy sobie wspólny pokój poszłyśmy z Siostrą na pizzę. W tym czasie do tego samego domu Sióstr przyjechały dziewczęta z Szamotu. Dlatego poszłyśmy na bulwar je przywitać. Razem poszliśmy zwiedzać Gdynię. Następnie poszliśmy do kościoła na wieczorną Mszę Świętą.

Dzień2

Wstałyśmy wcześnie rano. Po śniadaniu była zbiórka i poszłyśmy zwiedzać statki, pamiątki i Akwarium Gdyńskie. Po kościele poszłyśmy wraz z Szamotułami na plażę. Nie kąpałyśmy się w morzu bo nie było ratownika. Po kolacji poszłyśmy na modlitwę do kapliczki.

 Dzień3

O godzinie 8.00 rano było śniadanie. W środę płynęłyśmy na Hel. Rejs trwał ok.35 min Byliśmy w Fokarium. Po powrocie nie zapomniałyśmy o modlitwie więc byłyśmy w kościele. A przed snem zrobiłyśmy sobie maseczki zwierzęta. Była super zabawa.

 Dzień4

 Poprzedniego dnia dowiedziałyśmy się że jedziemy zwiedzić Gdańsk. Najpierw zobaczyłyśmy 3 krzyże koło ,,Stoczni Gdańsk''. Potem zwiedziłyśmy kościół w którym cały ołtarz jest z Bursztynu. Następnie udałyśmy się na stare miasto gdzie widziałyśmy fontannę Neptuna oraz Starego Żurawia. Po powrocie poszłyśmy na wieczorną Mszę Świętą. Na kolacje był grill. Aby umilić czas tańczyłyśmy Szamotuły też zatańczyły swoje układy. Po tak super spędzonym czasie musiałyśmy się pakować

 Dzień5

 Rano poszłyśmy się wykapać w morzu. Potem poszłyśmy się pożegnać z dziewczynami z Szamotu. Następnie żeby wrócić do Brodnicy musiałyśmy dojechać do Gdańska na autobus. Jednym słowem mówiąc było SUPER!

Oliwia Bartmańska


 

Po zakończeniu roku szkolnego, wolontariuszki z naszej szkoły wzięły udział w zajęciach rekreacyjno - wypoczynkowych w Gdyni i Gdańsku.

Przebywały tam przez pięć dni wraz z młodzieżą z Szamotuł. Noclegi i wyżywienie zapewniły Siostry Służebniczki Maryi mieszkające przy samym bulwarze nadmorskim. Było bardzo blisko do Morza, Akwarium Gdyńskiego, które oczywiście zwiedziliśmy. Udało się też wypłynąć statkiem na Hel, by podziwiać jak piękna jest nasza Polska i nasze Morze Bałtyckie. Ogromnym przeżyciem było karmienie fok na Helu. Wolontariuszki zwiedziły również Centrum Experymentu w Gdyni, w którym można było dowiedzieć się wiele o eksperymentach związanych z wodą, prądem o budowie i funkcjonowaniu naszego organizmu. Zwiedziły też piękny Gdańsk.Nie zabrakło czasu na dobrą zabawę, kąpiel w morzu oraz wzajemne pomaganie sobie i uczenie się odpowiedzialności. Był też czas na formację duchową. Do domu wróciłyśmy z radością mile wspominając przeżyty czas.
 
                    s. Magdalena

zdjęcia

 


 

7 lutego 2018 wolontariuszki z naszej szkoły uczestniczyły w zajęciach zorganizowanych przez BDK w Brodnicy.

Były konkursy, zabawy integracyjne, każdy z uczestników mógł posilić się daniami przygotowanymi przez Caritas. Impreza miała na celu integrację wolontariatu i caritasu na terenie naszej diecezji. Młodzież bardzo fajne zaangażowała się w konkursy i przebieg całej imprezy.
 
s. Magdalena

 

zdjęcia


 

W dniach od 26-28 stycznia 2018 wolontariuszki z naszej szkoły wzięły udział w rekolekcjach pod hasłem: "W dłoniach Dobrego Ojca". Rekolekcje odbywały się w LUBONIU k.Poznania. Były zajęcia  integracyjne, przyrodniczo-krajoznawcze oraz inspirujące do dobrych postaw i zachowań. Atmosfera była bardzo radosna.
s. Magdalena

 

 


 

 

Dnia 5 grudnia poszliśmy razem z s. Magdaleną do Brodnickiego Domu Kultury (BDK) na pokaz pod tytułem Niepełnosprawni Wolontariuszom. Na początku przywitano nas śliczną grą na wiolonczeli, następnie zaśpiewali kilka piosenek między innymi Last Christmas. Ostatnim z występów była gra na skrzypcach. Po zakończonych występach poczęstowali nas czekoladą.

Wolontariuszka z

klasy 5B


 

 

 

 

11 grudnia odbył się w naszej szkole kiermasz mikołajkowy zorganizowany przez Samorząd Uczniowski. Do tej akcji dołączył się również wolontariat i rozprowadzał swoje prace wykonane własnoręcznie.

s. Magdalena

 

 


 

 

W dniach 20-22 października 2017 r. w Konstancinie w domu Prowincjalnym Sióstr Służebniczek Maryi odbyły się warsztaty szkoleniowe pt.” Załóż wyczynowe buty i podążaj z Maryją za Jezusem” dla wolontariuszy naszej szkoły. Młodzież bardzo aktywnie brała udział w zajęciach artystyczno-kulturalnych oraz formacji duchowej. W programie nie zabrakło również zwiedzania Warszawy – Pałac Kultury i Zamek Królewski oraz Pałac w Wilanowie.

s. Magdalena

zdjęcia

 

 

 


 

 

 

PROGRAM SZKOLNEGO KOŁA WOLONTARIATU

 

 

„Człowiek jest wielki nie przez to, co ma, nie przez to, kim jest,

lecz przez to, czym dzieli się z innymi".

                                                                                                    /św. Jan Paweł II/

 

 

 

CELE PROGRAMU WOLONTARIATU

 

1/ Zapoznanie uczniów z ideą wolontariatu oraz jej propagowanie

2/ Kreowanie roli szkoły jako centrum lokalnej aktywności

3/ Angażowanie się w działania na rzecz społeczności szkolnej i lokalnej, tworzenie więzi ze środowiskiem

4/ Współdziałanie z organizacjami społecznymi i młodzieżowymi

5/ Kształtowanie postaw prospołecznych, rozwijanie empatii i zrozumienia

6/ Uwrażliwienie na cierpienie, samotność i potrzeby innych

7/ Inspirowanie do aktywnego spędzania czasu wolnego

8/ Stwarzanie możliwości wykorzystania własnych umiejętności i doświadczeń oraz zdobywanie nowych

9/ Rozwijanie zainteresowań

10/ Kształtowanie umiejętności działania zespołowego

11/ Uczenie młodego człowieka podejmowania decyzji oraz realizacji zamierzeń

12/ Wyzwalanie dążenia do samorozwoju, poszukiwanie własnego miejsca w życiu

13/ Opowiadanie się za określonymi wartościami

14/ Wspieranie ciekawych inicjatyw młodzieży szkolnej.

 

 

 

CECHY WOLONTARIUSZA:

 

*optymizm i chęć do działania

*motywacja do niesienia pomocy potrzebującym

*umiejętność wygospodarowania wolnej chwili

*odwaga, empatia i otwartość

*odpowiedzialność,wrażliwość,systematyczność,cierpliwość

*kultura osobista

*współdziałanie

*tolerancja i akceptacja

*prawo do słabości

*dążenie do samodoskonalenia się.

 

Regulamin Szkolnego Koła Wolontariatu

 

Podstawa prawna – Ustawa z dnia 24 kwietnia 2003 r.

o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z dnia 29 maja 2003 r.)


 

Cele i założenia Szkolnego Koła Wolontariatu:

  • zapoznawanie z ideą wolontariatu,

  • przygotowywanie młodzieży do podejmowania pracy w wolontariacie,

  • umożliwianie młodym podejmowania działań na rzecz niepełnosprawnych, chorych, samotnych, ubogich, najmłodszych itp.

  • prowadzenie grup wsparcia dla wolontariuszy,

  • wspieranie ciekawych inicjatyw młodzieży i dzieci

  • promowanie życia bez uzależnień.


 

& 1
Postanowienia ogólne

1) Wolontariat - to bezpłatne, wiadome i dobrowolne działanie na rzecz potrzebujących , wykraczające poza więzi rodzinno - koleżeńsko - przyjacielskie.

2) Wolontariusz - osoba dobrowolnie i bezinteresownie pomagająca innym Wolontariuszem może być praktycznie każdy i może pracować wszędzie tam, gdzie taka pomoc jest potrzebna.

3) Szkolne Koło Wolontariatu jest inicjatywą skierowaną do ludzi młodych, którzy chcą służyć najbardziej potrzebującym, reagować czynnie na potrzeby innych, inicjować działania w środowisku szkolnym i lokalnym, oraz wspomagać różnego typu inicjatywy charytatywne.

4) Szkolne Koło Wolontariatu jest organizacją młodzieżową działającą na terenie szkoły pod nadzorem Dyrekcji i włączająca się na zasadzie wolontariatu w działalność charytatywno-opiekuńczo –wychowawczą, prowadzoną przez szkołę i związane z nią organizacje samorządowe jak również pozarządowe.

5) Opiekę nad Kołem sprawują: wyznaczeni przez Dyrekcje Szkoły nauczyciele, którzy czuwają nad tym aby działalność Koła była zgodna ze Statutem Szkoły i Regulaminem Koła oraz prowadzi pracę formacyjna członków Koła. Opiekun Koła zajmuje się sprawami organizacyjnymi Koła, a także są łącznikami między uczniami a Dyrekcją Szkoły.

 

& 2
Cele działania

1.Przygotowanie młodzieży do podejmowania działań na rzecz środowiska szkolnego i lokalnego.

2.Zaangażowanie ludzi młodych do czynnej, dobrowolnej i bezinteresownej pomocy innym, zapoznanie z ideą wolontariatu.

3. Rozwijanie wśród młodzieży postawy zaangażowania na rzecz potrzebujących pomocy, otwartości i wrażliwości na potrzeby innych, życzliwości i bezinteresowności.

4. Wypracowanie systemu włączania młodzieży do działań o charakterze wolontarystycznym i wykorzystanie ich umiejętności i zapału w pracach na rzecz szkoły i środowiska szkolnego, łączenie na poziomie szkoły i jej otoczenia młodzieży chętnej do niesienia pomocy z osobami i środowiskami pomocy tej oczekującymi.

5. Wspieranie ciekawych inicjatyw młodzieży szkolnej i lokalnej

6. Promocja idei wolontariatu w szkole i środowisku lokalnym.

7. Rozeznanie konkretnych potrzeb w najbliższym środowisku, np.: praca w świetlicy szkolnej i pomoc nauczycielom w organizowaniu zajęć różnego typu.

 

8. Stała współpraca i włączanie się w akcje prowadzone przez inne organizacje.

 

9. Pomoc w działaniach Szkoły i wszystkich imprez szkolnych , różnego typu i różnym charakterze.

10. Prowadzenie warsztatów, szkoleń i cyklicznych spotkań wolontariuszy.

11. Współpraca z Caritasem w Brodnicy


 

& 3
Wolontariusze

1. Wolontariuszem może zostać każdy, kto pragnie służyć innym.

2. Członkiem Szkolnego Koła Wolontariatu może być młodzież szkolna respektująca zasady Koła, po uprzednim przedstawieniu opiekunom Koła pisemnej zgody rodziców na działalność w wolontariacie.

3. Działalność Koła opiera się na zasadzie dobrowolności i bezinteresowności.

4. Członkowie Koła mogą podejmować pracę w wymiarze nieutrudniającym naukę i pomoc w domu.

5. Członek Koła kieruje się bezinteresownością, życzliwością, chęcią niesienia pomocy, troską o innych.

6. Członek Koła systematycznie uczestniczy w pracy Koła, a także w spotkaniach i warsztatach dla wolontariuszy.

7. Każdy członek Koła stara się aktywnie włączyć w działalność Koła, zgłaszać własne propozycje i inicjatywy, wykorzystując swoje zdolności i doświadczenie.

8. Każdy członek Koła swoim postępowaniem stara się promować ideę wolontariatu, być przykładem dla innych.

9. Każdy członek Koła stara się przestrzegać zasad zawartych w regulaminie Koła.

10. W przypadku , kiedy uczeń nie wykaże się zainteresowaniem pracą w Kole Wolontariatu lub tez nie będzie przestrzegał zasad naszego regulaminu, może opuścić nasze szeregi bez konsekwencji ale też nie otrzyma dodatkowych punktów za swoja pracę.

 

12. Wymagana ilość godzin potrzebna do uzyskania dodatkowych punktów jest zawarta w statucie szkolnym, który to jest dla nas odniesieniem, jeżeli chodzi o działalność naszego koła.( 100 godzin)


 

Każdy członek Koła ma prawo do:

  • jasno określonego zakresu obowiązków,

  • prośby o pomoc,

  • wnoszenia nowych pomysłów,

  • ciągłego rozwijania swoich umiejętności,

  • ochrony przed jakimkolwiek ryzykiem związanym z powierzonych mu zadaniami,

  • wpływu na podejmowane przez koordynatora decyzje.


 

Każdy członek Koła ma obowiązek:

  • być osobą odpowiedzialną,

  • sumienne i rzetelne spełniać swoje zadania,

  • być lojalnym i uczciwym wobec organizatorów i organizacji dla której pracuje,

  • zachować dyskrecję w sprawach prywatnych podopiecznych,

  • brać czynny udział w różnego rodzaju spotkaniach, szkoleniach, które mają na celu rozwijanie wolontariuszy.


 

& 4
Obszary działania

Aktywność wolontariuszy ukierunkowana jest na dwa zasadnicze obszary: środowisko szkolne i środowisko lokalne. zakłada zaangażowanie młodzieży do działań:

  • na terenie szkoły i na rzecz szkoły:

  • organizowanie pomocy koleżeńskiej i akcji wolontariatu w środowisku szkolnym (szkoła podstawowa )

  • współpraca z Samorządem Szkolnym

  • włączanie się w organizację Święta Szkoły oraz innych imprez.

  • poza terenem szkoły - np. akcje pomocowe na rzecz potrzebujących (ubogich, chorych itp.) i przy współpracy instytucji i organizacji.

 

& 5
Nagradzanie wolontariuszy

Formy nagradzania:

  • Pochwała Opiekuna Wolontariatu z wpisem do dziennika.

  • Dyplom dla Wolontariusza na zakończenie VIII klasy

  • Nagroda książkowa na zakończenie szkoły podstawowej dla najaktywniejszych wolontariuszy

  • Uczniowie klas VIII , otrzymują informacje na świadectwie szkolnym, dzięki czemu mają dodatkowe punkty , które są brane pod uwagę przy przyjmowaniu do szkól średnich.

  • Uczeń, który jest wolontariuszem i realizuje określone zadania może mieć podwyższoną ocenę z zachowania.

 

& 6

Struktura Szkolnego Koła Wolontariatu

  • Na czele Koła Wolontariatu stoi koordynator wolontariatu

  • Członkowie Koła oraz opiekun ściśle współpracują z zespołem nauczycieli jak również bezpośrednio podlegają Dyrekcji Szkoły.

  • Zgodnie z prawem uczniowie będą zobowiązani do podpisania umowy , jeżeli praca ich będzie dotyczyła obszaru naszej szkoły, zaś praca poza szkołą jest pod kontrolą i za przyzwoleniem rodziców.

W kole mogą powstawać podgrupy i sekcje, w zależności od zainteresowań uczniów, ich uzdolnień i pasji, a także rodzaju podejmowanej pracy wolontariackiej.


 

& 7

Sposoby ewaluacji:

  • ankieta dla wolontariuszy;

  • sprawozdanie z pracy Szkolnego Wolontariatu;

  • rejestr akcji charytatywnych, instytucji, w których są obecni wolontariusze;

  • zdjęcia z imprez;

  • podziękowania od osób i instytucji;

  • wywiad z podopiecznymi na temat świadczonej pomocy;

  • Karty Pracy Woluntarystycznej.

 

 

s. Magdalena Szulc - opiekun Szkolnego Koła Wolontariatu