Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 w Brodnicy

 

Nawigacja

2015/16

  • 29 stycznia 2024 r.

    To była kolejna ciekawa lekcja z edukacji informatycznej. Tym razem mali odkrywcy z kl.2a wzięli udział w zajęciach "Rysujemy leśny szlak z robotem Photon", które z pewnością okazały się niezapomnianą przygodą edukacyjną.

    Uczniowie uczyli się, jak wykorzystywać interfejs Joystick i Photon Draw, projektowali trasę robota, rysując palcem na ekranie tabletu, dodawali akcje: dźwięk, kolor czułków i oczu.

    Robot Photon pomaga w nauce podstawowych kompetencji oraz uatrakcyjnia przekazywanie wiedzy z określonych tematów.

    Nauka przez taką zabawę daje dzieciom dużą przyjemność, pobudza kreatywność, zachęca do rozwijania swoich umiejętności programistycznych.

  • 25 stycznia 2024 r.

    Kolejne sukcesy naszych uczniów... 25 stycznia 2024r. w Brodnickim Domu Kultury odbył sie Noworoczny Turniej Szachowy dla uczniów szkół powiatu brodnickiego. Zawody były rozgrywane w 3 kategoriach wiekowych. Nasi uczniowie odnieśli wielki sukces 2 miejsce zajął Bartosz Gerka z klasy 6c a 3 miejsce Oskar Janczak uczeń klasy 7b. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesow!

  • 25 stycznia 2024 r.

    BRAWO MY „JEDYNKA” !!!!!!!!!!! W dniu 25 stycznia 2024 roku odbyły się Mistrzostwa Powiatu Brodnickiego chłopców klas 4-6 w piłkę ręczną. Nasza szkoła zajęła I miejsce pokonując SP Drużyny 11:5 oraz SP 2 Brodnica 9:4. Uzyskaliśmy awans do ćwierćfinału województwa Kujawsko-Pomorskiego. Wielkie gratulacje dla chłopców, którzy na boisku pięknie reprezentowali naszą szkołę.

  • 19 stycznia 2024 r.

    Biblioteka szkolna nagrodziła WZOROWYCH CZYTELNIKÓW!

     

         Biblioteka szkolna dokonała podsumowania wyników w czytelnictwie uczniów naszej szkoły w I półroczu roku szkolnego 2023/2024.

          Pierwsze miejsce zajęli czytelnicy klasy IIa. Uczniowie tej klasy to wzorcowi Super Czytelnicy. Książki wypożyczają wszystkie dzieci. Bardzo chętnie czytają lektury z listy obowiązkowej dla klas I-III. Niektóre lektury mają kolejne części i czytelnicy klasy IIa zawsze wypożyczają kolejne tomy serii, co świadczy o tym, że są zainteresowane dalszymi losami bohaterów książki. W tym półroczu hitem była lektura Cukierku, ty łobuzie! W. Cichonia, a zainteresowanie kolejnymi tomami było tak duże, że biblioteka musiała dokupić kolejne książki. Uczniowie wypożyczają także publikacje o tematyce przyrodniczej, prozdrowotnej, sportowej oraz popularne obecnie wydawnictwa: Czytam sam, Nela mała reporterka,  Zdrowe żywienie – poradnik dla dzieci,  Kraina Lodu, Kici Kocia, Lego.

        Drugie miejsce zajęli uczniowie klasy IIIa. Czytelnicy tej klasy to również liczni laureaci konkursów czytelniczych organizowanych przez bibliotekę szkolną, w których zawsze chętnie biorą udział.  Wśród dzieci z klasy IIIa największym zainteresowaniem cieszy się literatura piękna i popularnonaukowa dla najmłodszych. Uczniowie wypożyczają książki o przyrodzie i historii  Polski, kontynentach i państwach świata, astronomii i kosmosie, zwierzętach i dinozaurach, informatyce i komputerach. Popularne tytuły, oczywiście oprócz lektur, to: Zwierzęta świata, Zabytki Polski, Egipt, Nela mała reporterka , Miasta Polski, Dowcipy dla dzieci,  Zaopiekuj się mną, Piłka nożna, Magiczne sztuczki, Anna i Elsa, Minecraft.

     

         Trzecie miejsce zajęli czytelnicy z klasy VIIa. Uczniowie są częstymi bywalcami szkolnej książnicy, chętnie biorą udział w projektach edukacyjnych oraz szkolnych konkursach. Czytelnicy wypożyczają, poza lekturami obowiązkowymi, publikacje poszerzające wiedzę i przydatne podczas zajęć lekcyjnych. Książki popularnonaukowe o tematyce przyrodniczej, geograficznej, ekologicznej uczniowie wykorzystują na lekcjach przedmiotowych. Są to, np. Parki narodowe i krajobrazowe w Polsce, Rośliny chronione, Atlas grzybów, Morze Bałtyckie, Ekologia i ochrona środowiska, Warmia i Mazury, Krajobrazy Polski, Geograficzny atlas świata, Województwa Polski, Dbam o zdrowie.  

    WZOROWI CZYTELNICY:

    Pola Dawid-Kaczyńska – 1a

    Paulina Gaszyńska – 1b

    Iga Lemanowicz - 3a

    Lena Sikorska - 5b

    Irmina Sosińska – 5b

    Maja Lewandowska - 7b

    WZOROWO CZYTAJĄCE KLASY:  

      I miejsce - Klasa 2a

      II miejsce - Klasa 3a

       III miejsce - Klasa 7a

     Gratulujemy!  Biblioteka szkolna

     M. Połyńczuk

  • 18 stycznia 2024 r.

    Czytanie na ekranie

    W poniedziałek 15 stycznia w Wypożyczalni dla dzieci i młodzieży w Brodnicy odbyło się czytanie ph. ”Ogród życzeń i wierszy” z okazji Dnia Babci i Dziadka. Uczniowie klasy 3a i 3b z SP 1 mieli przyjemność przeczytać teksty z książek:

    Agata Karpińska: „Polskie święta i zwyczaje-wiersze o świętach”;

    Mała antologia poezji Sztambuchowej - „Ogród życzeń” oraz „Życzenia okolicznościowe na karty pocztowe”. Dziękujemy dzieciom oraz nauczycielom za zaangażowanie.

    Zapraszamy do obejrzenia nagrania do TV Eltronik

    Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Brodnicy

  • 16 stycznia 2024 r.

    I ZNÓW - MAMY TO!!!!! Pierwsze miejsce w XXV Powiatowym Przeglądzie Widowisk Bożonarodzeniowych i Zapustnych. Nasza grupa teatralna „JEDYNECZKI” spisała się na medal. Wielka radość . BRAWO MY!!!

  • 15 stycznia 2023 r.

    Zosia - nasza duma, nasz głos… Pierwsze miejsce w XXVI POWIATOWYM FESTIWALU KOLĘD I PASTORAŁEK! Gratulujemy! To wielka radość!!!

  • 11 stycznia 2024 r.

    Gdzie mieszkają książki? Oczywiście w specjalnie stworzonym dla nich miejscu - bibliotece! Uczniowie klas 1-3 naszej szkoły odwiedzili Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną mieszczącą się w Pałacu Anny Wazówny. W trakcie lekcji bibliotecznej uczniowie zapoznali się z działalnością biblioteki. Dowiedzieli się jak zostać czytelnikiem, gdzie szukać książki w katalogu i poznali stronę internetową biblioteki oraz zwiedzili całą placówkę. W otoczeniu setek pięknie ilustrowanych książek uczniowie mieli okazję poznać działanie systemu bibliotecznego i zadać ciekawe pytania prowadzącej. Dowiedziały się, że w bibliotecznych zbiorach znajdują się też ich ulubione gry planszowe oraz audiobooki.

    Z wielkim zainteresowaniem przeglądały książki znajdujące się na półkach, ale szczególnie zainteresował ich dział dla najmłodszych. Najbardziej dzieciom podobały się książki, które same oglądały.

    Uczniowie po raz kolejny uświadomili sobie, jak ważna i przyjemna jest umiejętność czytania, którą ćwiczą od początku klasy pierwszej.

  • 11 stycznia 2024 r.

    Pięćdziesiąt lat z Patronem szkoły Henrykiem Sienkiewiczem: 1974-2024

     

    Szczęście jest zawsze tam, gdzie je człowiek widzi... - H. Sienkiewicz, Quo vadis

          W 2024 roku przypada 50-lecie nadania naszej szkole imienia Henryka Sienkiewicza: 1974-2024. Z okazji tego zacnego jubileuszu biblioteka szkolna rekomenduje rok 2024 rokiem Patrona szkoły Henryka Sienkiewicza. Wiele działań biblioteki będzie poświęconych upowszechnianiu wiedzy o wybitnym polskim Nobliście i poznaniu przez uczniów jego twórczości.

       

    Jak biblioteka szkolna będzie obchodzić jubileuszowy rok:

    1. Przez cały rok w bibliotece szkolnej będzie dostępna wystawka zadedykowana Henrykowi Sienkiewiczowi.

    2. Biblioteka szkolna uruchamia zbiórkę pamiątek związanych z Patronem szkoły. Uczniowie mogą przynosić w darze zdjęcia z odwiedzonych miejsc związanych z H. Sienkiewiczem, np. z Woli Okrzejskiej, Oblęgorka, Kielc, Warszawy, Torunia, itp. Mogą to być fotografie pomników, postumentów, portretów, tablic pamiątkowych, pałaców, dworów, wystaw muzealnych, ciekawych wydań książek. Wszyscy uczniowie, którzy podarują przedmiot, otrzymają pochwały za aktywność społeczną, a dodatkowo za najcenniejsze eksponaty będą dyplomy i nagrody.

    3.Wiosną, biblioteka szkolna, przeprowadzi konkurs literacko-plastyczny poświęcony Patronowi szkoły.

    4. W październiku, biblioteka szkolna, przygotuje wystawę w auli szkolnej, do odwiedzenia której zaprosi wszystkich uczniów. Zostaną tam pokazane eksponaty i materiały dotyczące Henryka Sienkiewicza dostępne w naszej szkole.

    5. Biblioteka szkolna poleca uczniom bogaty księgozbiór poświęcony Patronowi szkoły i zaprasza do korzystania z niego. W zbiorach są piękne, bogato ilustrowane wydania książek biograficznych oraz powieści i nowele Henryka Sienkiewicza.                                                                                          M. Połyńczuk

     

    KALENDARIUM życia Henryka Sienkiewicza:

     

    5 V 1846 – urodził się w Woli krzejskiej (Podlasie)
    1866–71 - studiował w Szkole Głównej Warszawskiej i Cesarskim Uniwersytecie Warszawskim
    1872–87 - współpracował z prasą warszawską
    1876–78 – napisał „Listy z podróży do Ameryki”
    1882–87 – był redaktorem warszawskiego dziennika „Słowo”
    1884–88 - opublikował Trylogię: Ogniem i mieczem (1884), Potop (1886) i Pan Wołodyjowski (1886–88)
    1890 - opublikował powieść „Bez dogmatu”
    1896 - ukończył  powieść „Quo vadis”
    1900 - opublikował powieść „Krzyżacy”
    1905 - został laureatem Nagrody Nobla
    1911 - opublikował powieść „W pustyni i w puszczy”
    15 XI 1916 - zmarł w Vevey k.Lozanny
                                                                                 

  • 9 stycznia 2024 r.

    W dniu 9 stycznia 2024 roku odbyły się mistrzostwa Brodnicy w piłkę ręczną chłopców klas 4-6. Nasza szkoła zajęła I miejsce pokonując Sp7 oraz SP2. Wywalczyliśmy awans do zawodów powiatowych, które odbędą się 19 stycznia. Gratulacje za walkę dla chłopców z naszej szkoły.

  • 22 grudnia 2023 r.

    „A nadzieja znów wstąpi w nas…” Kolejny rok, kolejne święta, wigilie klasowe, jasełka, spotkania świąteczne a cel zawsze ten sam – wspólne spędzenie czasu, rozmowa, zabawa, refleksja. W naszej szkole tradycyjnie uczniowie siadają do wspólnego stołu z wychowawcą, jest poczęstunek, w tle grają kolędy, składamy sobie życzenia i obdarowujemy podarunkami. Wierzymy, że bycie razem, w społeczności szkolnej oraz kultywowanie tradycji ma wymiar szczególny, integruje oraz umacnia wartości takie jak dobro, życzliwość, szacunek, miłość i umiejętność przebaczania. Niech ten wyjątkowy nastrój i magiczny czas towarzyszy nam na co dzień w domach, będzie źródłem energii i nadziei na każdy dzień Nowego Roku.

  • 21 grudnia 2023 r.

    Jest taki wieczór w roku, kiedy dociera do wszystkich wyjątkowo wyraźnie myśl, że stanowią rodzinę, kiedy każdy przeżywa taką „chwilę osobliwą”, w której czuje się wszystkim bliski.

    Dzień wigilijny Wieczór wigilijny. Szkoła to jedna wielka rodzina. Tu wszyscy są sobie bliscy. Wyrazem poczucia tej bliskości było spotkanie przedświąteczne rodziców i nauczycieli oraz uczniów, którzy na scenie wyrażali wartości tych świąt a zwłaszcza niesienie dobra. Dziękujemy za przemiłe spotkanie-magia ŚWIĄT wciąż działa.

  • 20 grudnia 2023 r.

    Magia Świąt

    Dziś w świetlicy szkolnej odbyły się warsztaty rękodzieła artystycznego "Skrzaty z włóczki". Wszystkie małe rączki pracowały z zapartym tchem tworząc magiczne i kolorowe skrzaty. To były niezapomniane chwile pełne kreatywności i śmiechu.

  • 19 grudnia 2023 r.

    Magiczny i niepowtarzalny klimat Świąt Bożego Narodzenia poczuły klasy 6 odwiedzając we wtorek najstarszą i największą fabrykę bombek w Gnieźnie, której szklane kulki znane są na całym świecie Zwiedzając fabrykę uczniowie poznali wszystkie cztery etapy produkcji bombek. Począwszy od działu „dmuchania szkła", gdzie obserwowali jak podgrzewa się rurki i wydmuchuje szklane kule, poprzez „srebrzalnię", gdzie bombka uzyskuje podkład potrzebny do dalszych etapów dekoracji. Następnym etapem było zwiedzanie lakierni aby przejść do ostatniego etapu jakim była dekoratornia. Podpatrywaliśmy tam jak kulki nabierały pięknych barw, a także przyglądaliśmy się jak nanoszone są na bombki dekoracyjne wzory, aby pełni inspiracji uczestniczyć w zdobieniu tych kolorowych kulek. Pełni zapału bardzo aktywnie uczestniczyliśmy w warsztatach, gdzie każdy malował swoje kolorowe kuleczki, które pięknie spakowane zabraliśmy do swoich domów.

  • 19 grudnia 2023 r.

    W dniu dzisiejszym uczniowie klasy 7a mieli zaszczyt uczestniczyć w niezwykłym spektaklu zaprezentowanym przez młodzież z III LO "To Niebo podtrzymuje Ziemię". Serdecznie dziękujemy dyrekcji szkoły za zaproszenie na tę świąteczną, wzruszającą opowieść o św. Franciszku z Asyżu.

    Gratulujemy mistrzowskiego wykonania!

  • 18 grudnia 2023 r.

    Biblioteka szkolna życzy wszystkim swoim Czytelnikom rodzinnych i pogodnych Świąt oraz zaprasza po książki o tematyce świątecznej!

     

    „W święta każdy jest dzieckiem. Na tym polega ich magia...”

              Szkolna biblioteka posiada bogaty zbiór książek o  tematyce świątecznej. Można w nim znaleźć informacje o tradycjach i zwyczajach, przepisy kulinarne, pomysły na samodzielne wykonanie ozdób choinkowych, prezentów, opowieści i bajki,, teksty kolęd oraz wiele innych ciekawostek.

     POLECAMY książki:

      „Tekst o Bożym Narodzeniu jest taki naturalny, prosty – autorka przedstawia, jak wyglądają przygotowania do świąt. Jest tu też kilka smaczków – mama, która wpada w szał przygotowań, łamie sobie rękę; tata jest szczęśliwy, że idzie do sklepu bez listy zakupów przygotowanej przez żonę (przecież sam doskonale wie, co trzeba kupić na święta). A poza tym jest i robienie pierniczków, i sianko pod obrusem, i jasełka…”

        „Martynka” tym razem jest o rodzinnych świętach u dziadka na wsi. Na bohaterów czeka tam wiele atrakcji: jazda na sankach i łyżwach, spacery i wieczory przy kominku. Ta książka pozwoli wprowadzić dzieci  w zaczarowany świat świąt."

                                                                                                                 M. Połyńczuk

  • 15 grudnia 2023 r.

    Brawo dla Martyny Węgielewskiej i Adama Puca, uczniów klasy szóstej, którzy wspaniale reprezentowali naszą szkołę w powiatowym konkursie literacko-przygodowym "Powiatowy detektyw". Organizatorem konkursu była MiPBP w Brodnicy, a współorganizatorem SP nr 1. Konkurs składał się z trzech etapów. Pierwszy dotyczył znajomości pięciu lektur o tematyce detektywistycznej. W drugim należało popisać się zręcznością, a trzeci zawierał różne zagadki kryminalne. Dla naszych uczniów była to okazja do świetnej zabawy oraz ciekawe doświadczenie. Przy okazji serdecznie dziękujemy Radzie Rodziców naszej szkoły za ufundowanie słodkiego poczęstunku dla uczestników konkursu.

  • 15 grudnia 2023 r.

    W tym roku również nasza szkoła wzięła udział w akcji Szlachetna Paczka. Dziękujemy Rodzicom naszych Kochanych uczniów, wychowawcom i nauczycielom. Przyczyniliście się do pomocy drugiemu człowiekowi Za wasze wielkie, dobre serca DZIĘKUJEMY!

  • 15 grudnia 2023 r.

    Uczniowie kl.7 wzięli udział w nagraniu do cyklicznego programu TV Eltronik pt. "Czytanie na ekranie". Tym razem tematyka świąteczna. Zapraszamy do obejrzenia podczas emisji programu w najbliższy wtorek o 18.00.

  • 15 grudnia 2023 r.

    Piernikowy zawrót głowy... Piernik to symbol dobrobytu. Jadano go powszechnie tylko w święta, najwięcej w okresie Bożego Narodzenia. Żeby tradycji stało się zadość, uczniowie klasy 3a przygotowali takie pierniczki, pięknie je ozdabiając. Tak przygotowane ciasteczka zostaną skonsumowane podczas Wigilii klasowej. Smacznego!

strona: