Aktywna edukacja w Centrum Nowoczesności Młynie Wiedzy w Toruniu.
30 września br. uczniowie klas V uczestniczyli w warsztatach oraz zwiedzali wystawy w centrum nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu. Wystawy, które warto obejrzeć to:
„Życie” to interaktywna biologiczna ekspozycja, której tematem jest anatomia człowieka, ale obejmuje także zagadnienia z szerzej pojętej biologii. Rozpoznając rośliny i zwierzęta, można zobaczyć jak przystosowały się do życia na Ziemi.
Wystawa „Fenomeny elektryczności” to interaktywna ekspozycja w całości poświęcona elektryczności. Można się m.in. dowiedzieć: czy człowiek może być baterią, na czym polegają odnawialne źródła energii w tym energia słoneczna i wiatrowa.
W Centrum można też odkryć tajemnice iluzji optycznych na ekspozycji „Niemożliwe”. Interaktywna wystawa składa się ze stanowisk, ilustrujących zjawiska optyczne.
Dlaczego łatwiej zgnieść gumę niż beton? Dlaczego żel pod prysznic jest lepki? Czy rower może mieć stalowe koła? Odpowiedzi na ten pytania poznasz na wystawie „W ciągłym ruchu”.
Głównym tematem wystawy,, O obrotach” jest ruch obrotowy i jego zastosowania praktyczne. Ekspozycja pokazuje również zjawiska z nim związane, m.in. występowanie sił bezwładności w obracających się układach odniesienia, w tym na Ziemi.
Wystawa ,,Rzeka” nawiązuje do przepływającej przez Toruń Wisły. Dzięki tej ekspozycji można zgłębiać ciekawostki przyrodnicze charakterystyczne dla górnego, środkowego oraz dolnego biegu rzeki.
Największe wrażenie zrobiło na uczniach wahadło Foucaulta, najdłuższe zamontowane na stałe w Polsce, umożliwiające obserwację zjawiska obrotu Ziemi wokół własnej osi. Sercem toruńskiego eksponatu jest 35-kilogramowa, chromowana kula wypełniona piaskiem, zawieszona na 33-metrowej linie, biegnącej od dachu po parter placówki przez wszystkie kondygnacje. Dzięki temu wahadło jest widoczne z każdego piętra.
Ciekawych przeżyć dostarczył również udział w warsztatach ekologicznych ,,Ile drzew można uratować?”
Poprzez tę aktywną formą edukacji ekologicznej uczniowie zwrócili uwagę na makulaturę - surowiec wtórny, jego wykorzystanie. Na zakończenie nauczyli się przetwarzać makulaturę na pachnący i kolorowy papier czerpany z wykorzystaniem dodatków roślinnych i różnych barwników.
Fotorelacja z wycieczki na zdjęciach...
J. Liżewska
zdjęcia