15 listopada - to rocznica śmierci Henryka Sienkiewicza, patrona naszej szkoły - wybitnego polskiego pisarza. Przypomnijmy sobie tytuły niektórych wielkich dzieł:
- Ogniem i mieczem (1884)
- Potop (1886)
- Pan Wołodyjowski (1888).
- Qvo Vadis? (1896)
- W pustyni i w puszczy (1912).
Samorząd Uczniowski naszej szkoły uczcił pamięć wielkiego pisarza, organizując honorową wartę uczniów klasy 3a i 3b. Postawiliśmy też kwiaty i znicze przy tablicy patrona szkoły.
Kilka faktów z życia Henryka Sienkiewicza
Henryk Adam Aleksander Pius Sienkiewicz (tak brzmiało jego pełne imię) urodził się 5 maja 1846 w Woli Okrzejskiej, zmarł 15 listopada 1916 w Vevey w Szwajcarii. Był polskim nowelistą, powieściopisarzem i publicystą. Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1905 za całokształt twórczości, jeden z najpopularniejszych pisarzy polskich przełomu XIX i XX wieku. Henryk Sienkiewicz był kawalerem francuskiej Legii Honorowej i członkiem zagranicznym Serbskiej Akademii Nauk i Umiejętności. W 1858 roku Sienkiewicz rozpoczął naukę w gimnazjum w Warszawie (rozpoczął ją w jednym z gmachów późniejszego UW, by następnie kontynuować w szkole mieszczącej się w Pałacu Staszica, a zakończył w gimnazjum przy ul. Królewskiej). Będąc w szkole w roku 1864 zdobył swą pierwszą nagrodę za wypracowanieMowa Żółkiewskiego do wojska pod Cecorą. W szkole nie uzyskiwał jednak wysokich not, najlepiej radził sobie z przedmiotami humanistycznymi. Wskutek trudnej sytuacji materialnej, nie mogąc liczyć na pomoc finansową rodziców, dziewiętnastoletni przyszły pisarz podjął się posady guwernera u rodziny Weyherów w Płońsku. W 1866 r. uzyskał świadectwo dojrzałości. Po wybuchu I wojny światowej Henryk Sienkiewicz wyjechał do Szwajcarii. Wraz z Ignacym Janem Paderewskim był jednym z współzałożycieli Szwajcarskiego Komitetu Generalnego Pomocy Ofiarom Wojny w Polsce. W roku 1916 otrzymał Nagrodę Fundacji Erazma i Anny Jerzmanowskich przyznaną przez Polską Akademię Umiejętności. Zmarł 15 listopada 1916 w Vevey, a w 1924 jego prochy zostały uroczyście sprowadzone do Polski i w 1925 pochowane w katedrze św. Jana w Warszawie.
Hubert Klonowski kl.6e i Dorota Kossakowska - opiekun samorządu