Dnia 23.05.2017 r. w Szkole Podstawowej nr 4 odbył się konkurs "Igraszki z ułamkami". Naszą szkołę reprezentowali 3 uczniowie: Dawid Kozikowski, Piotr Wenderski, Kacper Koprowski.
Nie udało im się zdobyć znaczącego miejsca, jednak wykonując "budowlę" z klepek parkietu wykazali się dużą pomysłowością. Opiekunem grupy była mgr H. Figalska.
23 maja 2017 r.
22 maja 2017 r.
- Spotkanie z bajką
W poniedziałek 22 maja na auli szkolnej spotkali się uczniowie klasy 1a i 1b, aby rozpocząć coroczny cykl spotkań z bajką. Celem corocznych spotkań jest integracja dzieci połączona z promowaniem czytania. Chcemy zachęcać dzieci do sięgania po książkę - bajkę jako źródła pięknych przeżyć.
Dzieci nas, nauczycieli, zaskoczyły znajomością bajek. Był zaczarowany kuferek a w nim wiele zadań do wykonania. Były bohaterki bajek, za które przebrały się dziewczynki. Było też czytanie fragmentów bajek przez uczniów i nauczycieli. Można było posłuchać piosenek.
Na zakończenie pierwszego spotkania z bajką każde dziecko otrzymało książeczkę do kolorowania. Było też wspólne zdjęcie. Pierwsze spotkanie z bajką wszystkim bardzo się podobało!
J. Gabska
19 maja 2017 r.
Wycieczka do Lubawy klasy 3e i 3f
Dnia 19 maja 2017 roku uczniowie klas: 3ei 3f z wychowawczyniami panią Anną Filon i panią Anną Rutkowską byli na wycieczce w Przetwórni Owoców i Warzyw w Lubawie.Zwiedzaliśmy tam hale produkcyjne, dowiedzieliśmy sie jakim cyklom produkcyjnym poddawane są owoce i warzywa, zanim trafią w postaci na przykład dżemu, na nasze stoły. Obserwowaliśmy krojenie i pakowanie marchewek, które tak chętnie zjadamy. Oglądaliśmy laboratorium, gdzie bada się własciwości produktów spożywczych. Widzieliśmy wielkie magazyny, w których gromadzone są towary do transportu.
Pan, który się nami zajmował opowiadał ciekawe rzeczy, dotyczace informacji na etykiecie każdego produktu. Zachęcał nas do wyrabiania nawyku zdrowego odżywiania się. Wiemy, na co należy zwracać szczególną uwagę przy zakupie towaru w sklepie.
Na zakończenie wycieczki usiedliśmy do wspólnego posiłku, które nam bardzo smakowało.
Wycieczka była dla nas nowym doświadczeniem i uświadomiła nam, jak ważne jest jedzenie zdrowych produktów, których wiosną jest pod dostatkiem.
A. Rutkowska
17 maja 2017 r.
„Segregacja śmieci”
Dnia 17 maja klasa 1a i 1b uczestniczyła w zajęciach przeprowadzonych przez pracowników z Urzędu Miasta na temat segregowania śmieci. Celem spotkania było: rozwijanie samodzielności oraz odpowiedzialności za siebie i najbliższe otoczenie. Dzieci nauczyły się m. in., jak podejmować działania na rzecz ochrony przyrody w środowisku, dlaczego stosujemy opakowania ekologiczne oraz jak ważna jest świadomość segregacji śmieci. Wspólnie szukaliśmy odpowiedzi na pytania: co to są śmieci? skąd się biorą? co robimy ze śmieciami, odpadkami? kto je "produkuje"? jak zmniejszyć ilość i wielkość odpadów?. Na zajęciach uczniowie mogli zobaczyć z jakiego materiału jest odpad, do czego służą pojemniki i dlaczego mają różne kolory, jakie mamy rodzaje koszy?. Na zakończenie zajęć podsumowaliśmy, że warto dbać o środowisko w którym żyjemy. Zajęcia były bardzo ciekawe i pouczające. Każdy uczeń otrzymał drobny upominek.
D. Wicińska
17 maja 2017 r.
WYNIKI SZKOLNEGO KONKURSU
„MAM TALENT” - 17.05.2017r.
KLASY 1 - 3
MIEJSCE I:
Przeczewska Weronika i Amelia Uździńska – piosenka pt. „Być kobietą” kl. 3f
Gibas Oliwia i Okrój Marta – taniec „Hip Hop”
Małkiewicz Sara – taniec z Hula Hop kl. 2d
MIEJSCE II
Kempczyński Jakub – taniec kl. 3f
Flenc Bruno – gra na pianinie utwór „Sonatina” kl. 3a
MIEJSCE III
Starońska W., Zwolenkiewicz O. i Knudecka K. – taniec „Josel dens” kl. 2e
WYRÓŻNIENIA:
Pesta Ola i Stachowiak Kornelia – taniec „Taniec Mai” kl. 3a
Kreńska Zofia – piosenka pt. „Księżniczka” kl. 3a
KLASY 4 - 6
MIEJSCE I:
Gibas O., Piotrowska M, Watkowska Z., Jabłońska H., Kotowska W., Czaplicka A., Wiśniewska J., Adamska J. i Okrój M. – taniec
MIEJSCE II
Przybylska Oliwia i Bojanowska Alicja – taniec kl. 5a
MIEJSCE III
Dąbrowski Kornel – taniec kl. 4c
15-16 maja 2017 r.
Zajęcia przyrodnicze na ścieżce dydaktycznej Grabiny - Łąkorz
15 i 16 maja uczniowie z kl. V wzięli udział w zajęciach przyrodniczych na ścieżce przyrodniczo – leśne „Grabiny - Łąkorz zajęcia odbywały się pod kierunkiem leśników. Uczniowie mieli okazje poznać różne zbiorowiska roślinne. Nad jeziorem Wielkie Partęczyny obejrzeli ślady żerowania bobrów.
Lekcje w terenie były okazją do pogłębienia wiedzy o lesie jego mieszkańcach gospodarce leśnej oraz sposobach ochrony przyrody. Po pokonaniu trasy był czas na pieczenie kiełbasek przy ognisku. Byliśmy zadowoleni z takiej lekcji przyrody.
T. Adamowska
15 maja 2017 r.
Udział uczniów naszej szkoły w Turnieju Recytatorskim „O Pióro Jana Brzechwy” w Brodnickim Domu Kultury.
15 maja 2017r. uczennice klasy 3f: Julia Rudzińska, Weronika Przeczewska, Jagoda Fogel, Karolina Lewandowska, Aleksandra Pesta z 3a brały udział w Turnieju Recytatorskim „O Pióro Jana Brzechwy” . Celem turnieju było:
- zainteresowanie najmłodszych sztuką recytatorską, z uwzględnieniem dbałości o kulturę „żywego słowa”,
- popularyzacji polskiej i światowej literatury dziecięcej,
- inspirowanie do twórczych poszukiwań indywidualnych sposobów artystycznej wypowiedzi.
Każdy uczestnik prezentował wiersz korzystając z dowolnie wybranej literatury dziecięcej i młodzieżowej. W repertuarze mogły się znaleźć wiersze różnych autorów. Repertuar należało dobrać tak, aby był zgodny z wiekiem wykonawcy i nie powinien przekraczać możliwości odtwórczych dziecka. Toteż niełatwo było znaleźć odpowiedni wiersz. Weronika Przeczewska recytowała: „Ptasie radio” Juliana Tuwima, Jagoda Fogel: „Słoń Trąbalski” Juliana Tuwima, Karolina Lewandowska: „Mądra poduszka” Ludwika Jerzego Kerna, Julia Rudzińska: „Rzepka” Juliana Tuwima, Aleksandra Pesta: „Nie pieprz, Pietrze” Jana Brzechwy.
Odnieśliśmy sukces, a w szczególności Weronika Przeczewska, która zajęła I miejsce na 85 recytatorów. Radość z sukcesem była ogromna, brawa i nagrody wielce zasłużone – to był prawdziwy „koncert recytatorski”.
Wszystkim uczestnikom gratuluję pięknej recytacji i życzę udziału w kolejnych edycjach konkursu. Dziękuję rodzicom za pomoc w przygotowaniu dziewczynek.
A. Rutkowska
11 maja 2017 r.
Święto Biblioteki Miejskiej.
Lekcja 3f w Bibliotece Miejskiej.
Dnia 11 V 2017r. byliśmy z wizytą w Bibliotece Miejskiej. Rozmawialiśmy na temat znaczenia czytania w rozwoju człowieka. Dzieci podawały przykłady swoich ulubionych książek. Pani Sylwia Salej opowiadała nam o prezentowanych książkach i zachęcała do ich czytania. Oglądaliśmy księgozbiory dziecięce i wymienialiśmy się opiniami. Zajęcia były ciekawe i zachęciły nas do czytania w wolnym czasie. Miłej lektury życzymy wszystkim w piękny letni czas.
Uczniowie 3f z wychowawcą Anna Rutkowska
10 maja 2017 r.
Konkurs czytelniczy
W Pałacu Anny Wazówny 10 maja 2017 roku odbyła się IX edycja Konkursu Czytelniczego pod nazwą „CZY ZNAM, WIEM i … POTRAFIĘ?
Organizatorami konkursu byli: Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Brodnicy oraz Szkoła Podstawowa nr 1 w Brodnicy.
Celem konkursu jest popularyzacja twórczości pisarzy literatury dla dzieci i młodzieży, rozwijanie i pogłębianie zainteresowań czytelniczych oraz kształcenie wrażliwości odbioru treści książek.
W konkursie wzięli udział uczniowie klas IV-VI szkół podstawowych z Płowęża, Gorczenicy, Pokrzydowa, Osieka, Świedziebni, Strzyg, Zbiczna, Janowa i SP nr 1 z Brodnicy. Wśród gimnazjów pojawiło się Brzozie, Pokrzydowo, Szczuka, Jastrzębie i gimnazjum nr 1 z Brodnicy.
Konkurs składał się z trzech części. W pierwszej grupy rozwiązywały test dotyczący treści książek (zadania zamknięte i otwarte). Część druga to rozpoznawanie tytułów książek, postaci i sytuacji na podstawie usłyszanych fragmentów utworów. A część trzecia to pokaz wcześniej przygotowanych scenek i prezentacji.
Wśród książek zakwalifikowanych do konkursu znalazły się „Czarne stopy” Seweryny Szmaglewskiej, „Olbrzym” Andrzeja Maleszki, „Klub włóczykijów” Edmunda Niziurskiego, „Antykwariat pod Błękitnym Lustrem”Martina Widmarka (szkoły podstawowe), a także „Harry Potter i Książę Półkrwi” J.K. Rowling, „Koniec wakacji” Janusza Domagalika, „I nie było już nikogo” Agaty Christie oraz „Drzazga”Ewy Nowak (gimnazja).
Jury w składzie: Agnieszka Gęsicka, Wioletta Bogucka, Ewa Szymielewicz wyłoniło zwycięzców:
SP
1. Osiek
2. Janowo
3. Gorczenica
Gimnazjum
1. Jastrzębie
2. Szczuka
3. Pokrzydowo
Sponsorami konkursu byli:
Starostwo Powiatowe w Brodnicy, PGK Brodnica, PEC Brodnica, Rozz Home & Art, Biuro Rachunkowe Joanna Rumińska, ZSP nr1 w Brodnicy, MiPBP w Brodnicy oraz sponsorzy anonimowi.
S. Salej
10 maja 2017 r.
Międzyszkolny Konkurs Językowo – Informatyczny dla uczniów klas VI
Dnia 10 maja tego roku uczniowie klas szóstych: Agata Lewandowska (6a), Weronika Wilmowicz (6a), Mateusz Kopeć (6d) oraz Aleksander Matuszewski (6d) brali udział w Międzyszkolnym Konkursie Językowo – Informatycznym organizowanym przez Zespół Szkół nr 1 im. Karola Wojtyły – Jana Pawła II.
Temat tegorocznej edycji konkursu brzmiał „Australia – the mysterious continent”. Uczniowie w dwuosobowych grupach przygotowywali prezentację multimedialną w języku angielskim dotyczącą właśnie Australii. Następnie uczestnicy byli proszeni o przedstawienie i omówienie swoich prezentacji w języku angielskim.
Uczniowie wykazali się ogromną wiedzą i umiejętnościami z zakresu informatyki a wszystkie prezentacje były przygotowane bardzo rzetelnie. Konkurs zakończył się wielkim sukcesem dla naszej „jedynki”. Uczennice klasy 6a: Agata Lewandowska i Weronika Wilmowicz zdobyły pierwsze miejsce!
Gratuluję i życzę dalszych sukcesów!
I. Fabiańska
9 maja 2017 r.
Konkurs Las Bez Tajemnic w Grabinach
9 maja w Grabinach odbyła się X edycja międzypowiatowego konkursu „Las bez tajemnic”.
Celem konkursu jest propagowanie wiedzy o pięknie polskiej przyrody, potrzebie jej ochrony, o lesie i jego mieszkańcach.
Pod „Jarzębinką” rywalizowały drużyny z 22 szkół powiatów: brodnickiego, nowomiejskiego i wąbrzeskiego. Naszą szkołę reprezentowały uczennice kl. 6a: Agata Lewandowska i Weronika Wilmowicz.
Uczestnicy rozwiązywali test obejmujący wiedzę na temat leśnictwa i łowiectwa, sposobów ochrony przyrody oraz ptaków wodnych i osiadłych. Ocenie podlegała też wcześniej przygotowana prezentacja multimedialna „Obrączkowanie ptaków”.
Podczas prac komisji oceniającej poziom wiedzy uczniów, uczestnicy konkursu mieli okazje uczestniczyć w spotkaniu z Tomaszem Królakiem, który o ptakach wie prawie wszystko. Chętni mogli spróbować swoich sił w strzelaniu z wiatrówki. Można było obejrzeć prezentację psów myśliwskich. Nadszedł oczekiwany moment ogłoszenia wyników. Nasza szkoła zajęła trzecie miejsce. Mimo chłodnej pogody i padającego śniegu (w maju) byliśmy bardzo zadowoleni.
T. Adamowska
8 - 16 maja 2017 r.
Na ścieżce edukacyjnej
8 maja 2017r. uczniowie klas 3e, 3g, 2b, 2c, 4, 5 i 6 wraz z opiekunami udali się do Górzna. Tu uczestniczyli w zajęciach zorganizowanych przez Ośrodek Edukacji Ekologicznej "Wilga". Przewodnikiem po ścieżce przyrodniczo- dydaktycznej na terenie Górznieńsko- Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego była p. Ilona Wiśniewska, która bardzo ciekawie opowiadała o pobliskich jeziorach i malowniczym rezerwacie przyrody Szumny Zdrój. Wędrówka po leśnych ścieżkach i podziwianie żywych okazów w naturalnym środowisku, dostarczyły dzieciom wiele emocji. Po wyczerpującym spacerze uczestnicy otrzymali posiłek. Zajęcia zakończył pokaz w bogato wyposażonej sali dydaktycznej w ośrodku ,,Wilga”. Opiekunami grupy byli: p. Ewa Kędziorska, p. Lila Pawelec, p. Dorota Pietrzykowska i p. Rafał Gabryszewski.
L. Pawelec
2 kwietnia 2017 r.
2 kwietnia jest obchodzony Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, który został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych w 2007 roku. 31 marca nasza szkoła, na znak solidarności z osobami ze spektrum autyzmu, włączyła się również w obchody tego Dnia i w związku z tym przyłączyła się do akcji: „Polska na niebiesko”.
Tegoroczna akcja odbywa się pod hasłem: „Autyzm. Chcemy być sobą”. Ma ona celu podnoszenie świadomości społecznej i propagowanie wiedzy na temat tego zaburzenia. Autyzm jest całościowym zaburzeniem rozwojowym o podłożu neurologicznym, które dotyka tysięcy dzieci w Polsce. Osoby z autyzmem mogą mieć problemy z porozumiewaniem się, wyrażaniem uczuć i budowaniem relacji interpersonalnych.
Członkowie Szkolnego Koła PCK, pod kierunkiem Barbary Rochon - pedagoga i Anety Bartnickiej - logopedy, przygotowali gazetkę informacyjną, przybliżającą uczniom problemy dzieci z autyzmem. Kolorem symbolizującym autyzm jest niebieski, dlatego tego dnia uczniowie ubrali się na niebiesko, udekorowali gazetkę niebieskimi lampkami oraz przynieśli niebieskie balony. W ten sposób pokazaliśmy, że nie jesteśmy obojętni na problemy osób z autyzmem.
Barbara Rochon
28 kwietnia 2017 r.
W kwietniu w naszej szkole był przeprowadzony konkurs na palemki wielkanocne. Konkurs polegał na tym, aby uczniowie wykonali (z pomocą rodziców) palmę. Pod uwagę komisja brała między innymi wysokość, wielkość, pomysłowość, technikę oraz ogólną estetykę. Konkurs cieszył się drużyn zainteresowaniem. O to lista nagrodzonych dzieci:
wyróżnienie Paweł Bigoś 2c
I miejsce Oliwia Betlejewska 2e
Jesicca Kosmala 2f
II miejsce za zajęli:
Wiktor Kokoszanek 2c
Maksymilian Jakubowski 2f
Kajetan Jakubowski 3e
III miejsce Maciej Lisowski 2f
Hubert Brytan 2d
D. Pietrzykowska
27 kwietnia 2017 r.
Bierzemy udział w Miedzyszkolnym Konkursie Klas III "O Pióro Burmistrza".
Dnia 27 kwietnia tego roku uczniowie klasy III f: Julia Rudzińska, Weronika Przeczewska, Karolina Lewandowska, Marcin Puc oraz III e: Klaudia Papis, Kajetan Jakubowski brali udzial w miedzyszkolnym konkursie z wiedzy ortograficznej organizowany przez Zespól Szkolno- rzedszkolny nr 3 w Brodnicy.
Celem konkursu było:
- wyrabianie nawyku ortograficznego pisania i czujnosci ortograficznej
- zachęcanie uczniów do poszerzania wiedzyu z zakresu ortografii
- podnoszenie kultury języka polskiego
Konkurs składał się z trzech części :
- dyktando ortograficzne
- uzupełnianie wyrażeń brakującą trudnością ortograficzną
- wyjaśnienie pisowni poprzez zmianę formy
Wszyscy uczestnicy wykazali się wysoką wiedzą z zakresu ortografii. Było to dla nas pouczające doświadczenie, bowiem zmierzyliśmy się z najlepszymi uczniami brodnickich szkół. Ponadto zdobyliśmy wiedzę i utrwaliliśmy wiadomości już nabyte w szkole.
Do konkursu przygotowała nas pani A. Rutkowska.
Gratuluję uczniom ich osiągnięć i wiedzy życząc dalszych sukcesów!
Dziękuję uczniom i rodzicom za wkład włożony w przygotowanie dzieci do konkursu.
A. Rutkowska
27 kwietnia 2017 r.
Klasa 1a po zakończeniu bloku tematycznego zabawiła się w teatr. W grupach przygotowywane były przedstawienia. Każdy jak mógł zaangażował się w pracę. Trzeba było zrobić lalki, przygotować bajkę, choć były też improwizacje, podzielić role, no i przygotować się do występu scenicznego. Każda grupa przedstawiła swoje przedstawienie a widzowie świetnie się bawili.
J. Gabska
26 kwietnia 2017 r.
„Mistrz Pięknego Czytania”
W ramach kontynuacji szkolnego projektu czytelniczego 26 kwietnia, w naszej szkole, odbył się konkurs na najpiękniej przeczytany tekst popularnonaukowy oraz literacki. Zadaniem reprezentantów klas czwartych było odczytanie dwóch losowo wybranych tekstów. Wystąpienia uczestników były oceniane przez komisję konkursową według takich kryteriów jak: płynność czytania, wyraźne i wyraziste czytanie oraz właściwe tempo czytania. W trakcie konkursu nie zabrakło niespodzianek. Kontynuując „Zabawy z tekstem” uczniowie klasy VI, pod kierunkiem p. D. Weichert-Figurskiej, przygotowali słuchowisko radiowe. Wcielili się w rolę dziennikarzy radiowych, bawiąc się czytanym tekstem. Zaprosili do konkursu wybranych uczniów klas czwartych, którzy w nagrodę otrzymali lizaki. Celem konkursu było doskonalenie umiejętności czytania, popularyzacja książek i czytelnictwa oraz rozbudzanie wrażliwości na piękno słowa. Opiekunem konkursu była p. Danuta Weichert –Figurska oraz p. Aneta Bartnicka.
Wyniki konkursu:
I miejsce Wiktoria Sikorska IV a
II miejsce Maria Narewska IV c
III miejsce Kacper Skrzypczyk IV b
Gratulujemy zwycięzcom oraz wszystkim uczestnikom i życzymy dalszych sukcesów.
A.Bartnicka
21 kwietnia 2017 r.
Wycieczka do Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji
21 kwietnia członkowie koła krajoznawczego zwiedzali Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji – zakład, który jest odpowiedzialny za zaopatrzenie i neutralizacją ścieków.
Poznaliśmy kolejne etapy i sposoby oczyszczania ścieków. Na uwagę zasługuje bardzo wysoki stopień redukcji zanieczyszczenia spełniający standardy europejskie. Zwiedzaliśmy również nowoczesną stację uzdatniania wody, która zlokalizowana jest na terenie istniejącego od 1905r. Ujęcia wody na ul. Ustronie.
Miłym akcentem na zakończenie było spotkanie z prezesem p. J. Sochackim. Każdy uczestnik wycieczki otrzymał album o naszym mieście.
T. Adamowska
19 kwietnia 2017 r.
Dnia 19 kwietnia 2017 roku odbyło się kolejne robocze zebranie Samorządu Szkolnego wraz z opiekunem - Panią Dorotą Kossakowską, ale tym razem uczestniczyła w nim gościnnie Pani Wicedyrektor - Jolanta Liżewska.
Rozmawialiśmy o wydarzeniach, które będą miały miejsce w najbliższym czasie:- zebraniu samorządów klasowych,- organizacji pokazu talentów - "Mam Talent",- wyborach nowego samorządu,- czerwcowym Festynie Rodzinnym.Spotkanie przebiegło w bardzo miłej i sympatycznej atmosferze.Weronika Wilmowicz, 6a
4 kwietnia 2017 r.
Dnia 4 kwietnia 2017r. uczniowie nasze szkoły mieli okazję do uczestniczenia w niecodziennym wydarzeniu jakim była audycja muzyczna, przygotowana przez agencje artystyczne MAT. Słuchowisko poruszało tematykę pieśni polskiej na przestrzeni epok. Była to dla uczniów żywa lekcja muzyki, która na pewno zapadnie na długo w ich pamięci.
R. Gabryszewski
Archiwum Aktualności