Przykłady realizowanych w naszej szkole projektów edukacyjnych w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa z wykorzystaniem nowych książek z biblioteki szkolnej:
Co czytać? – Wszystko. Jeżeli się pragnie wyciągać pożytek z czytania, wyciąga się go z każdego czytania. Bo czytanie to jest odnajdywanie własnych bogactw i własnych możliwości przy pomocy cudzych słów.
Jarosław Iwaszkiewicz
Uczniowie klasy 1b wzięli udział w szkolnym projekcie promującym SPORT, pt. „Sport to zdrowie!”.
Cel projektu: uczymy się dbać o zdrowie własne i innych przez rozwój aktywności sportowej.
Pod kierunkiem nauczyciela uczniowie korzystali z książek biblioteki szkolnej, które zachęcały do regularnej aktywności fizycznej korzystnie wpływającej na organizm, funkcjonowanie umysłu i jednocześnie zmniejszającej ryzyko zapadalności na różne choroby.
Podczas wykonywania prac plastyczno-technicznych korzystano z haseł:
• SPORT TO ZDROWIE, KAŻDY CI TO POWIE!,
• W ZDROWYM CIELE ZDROWY DUCH!,
• RUCH TO ZDROWIE!,
• JEŻDŻĘ NA ROWERZE, BO TO ZDROWO!,
• LUBIĘ SPACERY,
• LUBIĘ GRAĆ W PIŁKĘ.
I. Koźmińska
W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa klasa 4e zrealizowała projekt pt. „Poznajemy twórczość Grzegorza Kasdepke”. Uczniowie skorzystali z zasobów naszej szkolnej biblioteki i wypożyczyli utwory tego pisarza. Dzieci miały trzy tygodnie na przeczytanie i prezentację wybranej książki. Następnie na podstawie informacji o Grzegorzu Kasdepke i jego twórczości uczniowie na lekcji tworzyli dowolną metodą zakładki do książek, ilustracje, strony tytułowe, komiksy.
M. Czarnecka
Celem projektu Poznajemy krajobraz Polski w klasie 7a było zachęcenie uczniów do sięgania po książki popularnonaukowe, rozwijanie zainteresowań przyrodniczych, geograficznych oraz motywowanie uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej. Działaniami dzieci było między innymi zaprezentowanie wykonanych prac na forum klasy i ocena projektu. Efektem realizowanego projektu były plakaty, okładki do książek i ilustracje, z których najciekawsze zostały nagrodzone przez szkolną bibliotekę na apelu. Realizacja projektu była okazją do lepszego poznania naszego kraju, jego walorów przyrodniczych i turystycznych.
T. Adamowska
Projekt edukacyjny ,, Czy wiem, co jem?" realizowany był na lekcjach biologii
w klasach: 7a, 7b, 7c. Celem projektu było kształtowanie u młodzieży postaw prozdrowotnych poprzez przypominanie zasad zdrowego odżywiania oraz przekazywanie wiedzy na temat produktów służących zdrowiu i produktów dla zdrowia szkodliwych. Ważnym celem było również uświadomienie związku pomiędzy żywieniem a występowaniem wielu chorób i dolegliwości oraz podkreślenie roli codziennej aktywności fizycznej w profilaktyce zdrowotnej.
W ramach projektu uczniowie, pracując w grupach, przygotowali prezentacje na konkretny temat z wykorzystaniem fachowej literatury dostępnej w szkolnej bibliotece. Podsumowaniem projektu było wspólne rozwiązywanie krzyżówek przygotowanych przez uczniów.
J. Liżewska
W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa w klasie Vb został zrealizowany projekt edukacyjny pt. „Matematyka na wesoło”. Podczas tego projektu uczniowie uwierzyli, że matematyką można się też bawić. Wykorzystując księgozbiór biblioteki szkolnej uczniowie nauczyli się tworzyć gry matematyczne. Wykonali własne binga matematyczne, które wykorzystywane są teraz na lekcji matematyki. Trzy najlepsze prace zostały nagrodzone przez bibliotekę szkolną na uroczystym apelu.
Z. Kęsicka
Klasa 3a w ramach programu czytelniczego NPRCZ zrealizowała temat dotyczący „Zdrowego stylu życia” . Na edukacji czytelniczej, przyrodniczej, plastycznej, społecznej i ruchowej uczniowie poznali treści, ciekawostki i zabawy, które mają wpływ na sposoby dbania o zdrowie, higienę ciała i dobre samopoczucie fizyczne i psychiczne. Na końcu projektu dzieci wykonały wspólny plakat, na którym znalazły się hasła, rysunki i fotografie świadczące o realizacji tematu.
M. Sikorska
W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, uczniowie klasy 6c wzięli udział w projekcie przedmiotowym "Zabytki Wielkiej Brytanii". Projekt realizowanym był podczas lekcji języka angielskiego i na zajęciach z wychowawcą. Korzystając z księgozbioru biblioteki szkolnej uczniowie zapoznali się z historią brytyjskich zabytków. Dzięki nowościom wydawniczym dostępnym w bibliotece szkolnej uczniowie poszerzyli swoją wiedzę na temat zabytków Wielkiej Brytanii, a po lekturze wybranych książek wykonali prace plastyczne przedstawiające, najciekawsze według nich, zabytki brytyjskie. Najładniejsze prace dzieci zostały uroczyście nagrodzone na szkolnym apelu.
K. Mazawi
Biblioteka szkolna zaprasza uczniów, nauczycieli i rodziców po nowe książki zakupione ze środków Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa!
M. Połyńczuk