Uczniowie naszej szkoły głównie z klas VI wzięli udział w Diecezjalnym konkursie literacko – plastyczno – multimedialnym dla dzieci i młodzieży pt.: „BŁOGOSŁAWIONA JUTA Z CHEŁMŻY – OPIEKUNKA UBOGICH”.
Organizatorami konkursu były instytucje: Grudziądzkie Centrum Caritas i Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 5 w Grudziądzu. Honorowy patronat sprawowali Ks. Bp Andrzej Suski- Biskup Toruński, Prezydent Miasta Grudziądza Robert Malinowski, Dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej Toruńskiej ks. kan. dr Marian Wróblewski.
Celem konkursu było zapoznanie z postacią bł. Juty z Chełmży i jej działalnością, uwrażliwienie dzieci i młodzież na potrzeby drugiego człowieka oraz zachęcenie do naśladowania Jej postawy, pełnej ofiarnej miłości, wrażliwości i otwartości na drugiego człowieka.
W kategorii PRACE LITERACKIE – Trzecie miejsce zajął Hubert Olszewski z klasy VI D SP 1 w Brodnicy.
W kategorii PREZENTACJE MULTIMEDIALNE- Drugie miejsce zajął Karol Szyszko kl. VI D SP1 w Brodnicy.
Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbędzie się w Muzeum w Grudziądzu dnia 23 października 2010 r. Uczniom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
J.Milas
19 października 2010 r.
Zajęcia w terenie
Dnia 19 października 2010 r. klasa 5c uczestniczyła w zajęciach terenowych. tego dnia pogoda była piekna, więc z przyjemnością udaliśmy się do Lasu Miejskiego. Tam klasa została podzielona na grupy, a każda z nich uczestniczyła w czterech rodzajach zajęć w ramach realizacji ścieżek: przyrodniczej (prowadząca p. J. Liżewska), matematycznej (pr. p. K. Dżur), historycznej (pr. p. E. Kędziorska), polinistycznej (pr. p. K. Baśkiewcz). Jednym z zadań na zajęciach przyrodniczych było oznaczanie liści i rozpoznawanie gatunków. Z kolei zadanie polonistyczne polegało na gromadzeniu słownictwa do opisu jesieni w lesie wg podziału na części mowy. Nauczyciel historii zabrał uczniów do miejsc pamięci, a zadanie matematyczne było związane z budowaniem kwadratu z drewnianych kołków i sznurka. Wszyscy świetnie się bawiliśmy i wróciliśmy do szkoły z rumieńcami na twarzy. Oby takich zajęć było wiecej.
K. Baśkiewicz
Zdjęcia
19 października 2010 r.
Tańca pod żadną postacią
nie można wykluczyć
z zakresu jakiegokolwiek
szlachetnego kształcenia.
Fredrick Nietzsche
Dnia 19 X 2010 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie uczniów kl. 0-4 pod hasłem "Zatańcz z klasą". Centrum Tańca Szczepan zaprasza do Olimpijskiej Szkółki Tańca i Dobrych Manier. To jedyny w Polsce autorski program edukacyjno-wychowawczy dla dzieci. Jest on realizowany w czterech płaszczyznach: edukacyja, wychowanie, profilaktyka, rekreacja sportowa. Metodyka nauczania w tym programie polega na wykorzystaniu naturalnych zdolności dziecka oraz pozytywnej motywacji w zabawach i animacjach ruchowych. Równolegle prowadzone są nauki form towarzyskich, dobre maniery, które mają na celu świadome kształtowanie kultury osobistej. W zajęciach mogą uczestniczyć chętne dzieci, bez względu na predyspozycje czy posiadany talent. Każdy uczeń otrzymał deklarację wstępną dla rodziców, którą należy po wypełnieniu zwrócić wychowawcy klasy. Na spotkaniu mieliśmy przyjemność oglądania tańców, scenek tanecznych uwzględniających zasady dobrego zachowania się, były zagadki muzyczno-taneczne. Jednym słowem bawiliśmy się świetnie, śpiewając znane przeboje i tańcząc w rytm muzyki.
A. Rutkowska
18 października 2011 r.
ZBIÓRKA W DZIEŃ PAPIESKI
18 października (w Dzień Papieski) uczniowie klasy VI c wzięli udział w zbiórce pieniędzy na ulicach naszego miasta na Fundację: „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Zebrane pieniądze przeznaczono na stypendia dla zdolnej młodzieży z ubogich rodzin, z małych miast i wsi. Organizatorem zbiórki była parafia św. Katarzyny.
J.Milas
13 październik 2010 r.
Spotkanie uczniów kl. 5a z przedstawicielem Fundacji Zielone Płuca Polski.
Fundację Zielone Płuca Polski utworzono we wrześniu 2005 roku. Jej sygnatariuszami są przedstawiciele czterech samorządów województw: podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskiego i pomorskiego. Celem działania fundacji jest m. in. podnoszenie poziomu wiedzy o ochronie środowiska oraz walorach przyrodniczych i kulturowych obszaru Zielonych Płuc Polski.
Podczas spotkania z przedstawicielem fundacji: panią Anną Kasjaniuk, dzieci miały okazję uporządkować swoją wiedzę na temat segregacji odpadów, recyklingu, sposobach oszczędzania wody i energii elektrycznej.
Na zakończenie każdy uczeń otrzymał długopis wykonany ze skrobi kukurydzianej podlegający biodegradacji.
J. Liżewska
Zdjęcia