Dnia 19 lutego gościliśmy w szkole 8 żołnierzy z 13. Patrolu Rozminowania z Chełmna. Przywódca patrolu pan chorąży Czesław Ułasiuk w interesujący sposób wyjaśnił, że praca sapera (a jest ich w Polsce trzystu, przynależących do 39 patroli) polega na odnajdywaniu, przewożeniu i rozminowywaniu przedmiotów niebezpiecznych. Najwięcej zagrożeń tworzą pociski pozostałe po II wojnie światowej pozostawione na polach, w lasach i w rzekach. Saperzy przedstawili atrapy niektórych niewybuchów, aby dzieci mogły zobaczyć ich wielkość i kształt, a były to: granat, mały granat moździerzowy, amunicja strzelecka czy pocisk artyleryjski. Każdy uczeń mógł założyć kombinezon saperski, który waży 25 kg. Ponadto obejrzeliśmy film, który przedstawiał najczęstsze miejsca wydobycia niewypałów, sposoby ich załadunku, transportu i detonacji na poligonie.
Na koniec jeszcze raz saperzy przestrzegli uczestników spotkania, że w wypadki odnalezienia niewybuchu nie wolno go dotykać, podnosić czy przenosić w inne miejsce! Zgodnie z procedurami bezpieczeństwa należy natychmiast poinformować Policję, która zabezpieczy teren i wezwie patrol saperski.
Uczniowie klas II, III i V serdecznie dziękują 13. Patrolowi Rozminowania w Chełmnie za przyjazd i prezentację, a panu Sławomirowi Czubiel za zorganizowanie spotkania w naszej szkole.
M. Sikorska
zdjęcia