27 maja uczniowie kl 6c wybrali się na wycieczkę do miejscowości Fiałki, nieopodal Górzna. W tym urokliwym miejscu znajduje się Wioska Mydlarska „Teodoryk”. Uczniowie brali udział w warsztatach tworzenia mydła, oraz mieli okazję zapoznać się z metodami prania w dawnej Polsce. Wspólnie spędzony czas przy ognisku był wspaniałą okazja do rozmów i integracji.
27 maja 2024 r.
- 2
23 maja 2024 r.
Kolejny raz nasi uczniowie wzięli udział w Turnieju Recytatorskim "O Pióro Jana Brzechwy" organizowanym przez Brodnicki Dom Kultury. Naszą szkołę w dwóch kategoriach reprezentowali następujący uczniowie:
klasy I-III: Lena Nalewajk, Szymon Kamiński, Iga Osmańska, Liliana Skrzyniecka, Alicja Kowalczuk, Oskar Mazanowski, Bartłomiej Błaszczyk,
klasy 4-8: Zofia Kamińska, Stanisław Skuza. DZIĘKUJEMY wszystkim uczestnikom konkursu. Podziwiamy Was za odwagę i wytrwałość. Jesteśmy z Was bardzo dumni!!! Szczególnie gratulujemy STASIOWI SKUZIE za zajęcie III miejsca oraz Oskarowi Mazanowskiemu za otrzymane wyróżnienie. Byliście wspaniali!!! Brawo!!!
13
22 maja 2024 r.
III miejsce w międzypowiatowym konkursie wiedzy o leśnictwie i łowiectwie "Las bez tajemnic"!
Rozwijanie zaineresowań lasem, jego mieszkańcami, gospodarką leśną, formami ochrony zasobów a także zrozumienie znaczenia lasu dla człowieka i środowiska to cele konkursu zorganizowanego przez Szkołę Podstawową nr 2 w Brodnicy, Nadleśnictwa: Brodnica, Iława i Jamy, kół łowieckich oraz Zarząd Okręgowy PZŁ w Toruniu. W turnieju uczestniczyły 22 drużyny, z różnych szkół regionu, naszą szkołę reprezentowały: Nadia Kalisz i Ola Leszczyńska - uczennice kl.8a.
W ramach konkrsu młodzież rozwiązywała test wiedzy o leśnictwie I łowiectwie oraz rozpoznawała zachowania zwierząt, a także dźwięki wydawane przez nie w okresie godowym. Spotkanie konkursowe było też okazją do wykazania się umiejętnościami strzeleckimi oraz okazją do pogłębienia swojej wiedzy na temat ptakow drapieżnych, w szczególności sokoła wędrownego.
Dziękujemy organizatorom za zaproszenie i miłą atmosferę, Oli i Nadii serdecznie gratulujemy!
12
21 maja 2024 r.
21 mają uczniowie klas 7a i 7b odwiedzili Czytelnię Biblioteki Publicznej w Brodnicy. Tematem spotkania była "Brodnica w literaturze". Młodzież obejrzała prezentację, dzięki której poznała tytuły powieści, w których pojawił się wątek Brodnicy, a są to m.in. "Krzyżacy", "Pan Samochodzik", seria książek K. Puzyńskiej. W dalszej części uczniowie tworzyli ciekawą bajkę, rozwiązywali zagadki oraz grali w grę planszową. Dziękujemy Paniom z Biblioteki za mile spędzony czas i cenną wiedzę. Dla ochłody w drodze powrotnej zahaczyliśmy o budkę z lodami.
23
20 maja 2024 r.
Uczennice naszej szkoły Natalia Arczyńska z klasy 1b oraz Kornelia Czarnecka z klasy 2a na swoim koncie maja juz wiele osiągnięć w gimnastyce.
Juz niebawem 31 maja - 1 czerwca dziewczyny zaprezentują swoje umiejętności podczas Mistrzostw Polski FitKid które odbedą się w Brodnicy oraz 16 czerwca będą reprezentować Polskę podczas Mistrzostw Europy, które odbędą się na Węgrzech.
Dziewczyny trenują w Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół" Brodnica pod okiem trenerki Katarzyny Brózdy.
Gratulujemy i trzymamy kciuki.
17 maja 2024 r.
Kiedy myślimy o polskich wierszach dla dzieci, na myśl przychodzą nam klasyczne utwory Jana Brzechwy. Wiersze stworzone z myślą o najmłodszych, na których wychowały się całe pokolenia. W minionym tygodniu, w naszej JEDYNCE odbył się szkolny konkurs recytatorski twórczości Jana Brzechwy, którego uczestnikami byli uczniowie klas 1-3. Młodzi artyści doskonale prezentowali się przed liczną publicznością rówieśników.
35
26 kwietnia 2024 r.
Uczniowie klas 7-8 na lekcjach informatyki brali udział w projekcie edukacyjnym „Bezpieczni w sieci”. Dzięki tej bezpłatnej platformie uczniowie zdobywali wiedzę na temat aktualnych zagadnień z obszaru bezpieczeństwa w internecie: prywatności w sieci, cyberprzemocy, nielegalnych i szkodliwych treści, fałszywych informacji. Dużym plusem tej platformy jest fakt, że umożliwia ona nauczycielowi zarządzanie klasą i śledzenie postępów uczniów biorących udział w projekcie.
Uczniowie z dużym zaangażowanie przechodzili kolejne kursy. Ich sukcesy zostały docenione otrzymaniem dyplomu. Pragniemy w kolejnych latach wykorzystywać platformę dla tej grupy wiekowej, aby kolejne pokolenia były jeszcze lepiej przygotowane do bezpiecznego korzystania z internetu.
1
14-16 maja 2024 r.
Egzamin ÓSMOKLASISTY
10 maja 2024 r.
Uczniowie SP1 szczęśliwi wrócili dziś z kolejnych pokazów edukacyjnych, które odbyły się w Instytucie Fizyki w Toruniu. Tym razem tematyka dotyczyła Kolorów wiosny. Uzyskaliśmy odpowiedź na pytania z dziedziny fizyki, geografii i biologii, a co najważniejsze, teorii towarzyszyły praktyczne pokazy. Wartościowy był również film "Za duży na bajki 2", który obejrzeliśmy w Cinema City. Jest to wciągająca, pełna humoru opowieść o sile przyjaźni, stawianiu czoła przeciwnościom i mierzeniu się z prawdą. Wyjazd zaliczamy do bardzo udanych.
2
8 maja 2024 r.
Intensywny czas wycieczek - START!!! Klasa 2b wybrała się na wycieczkę do Płocka. Dzięki wyśmienitej pogodzie wszystkie plany wypaliły i był to bardzo przyjemny czas. Najlepsze było ZOO: żyrafy, słonie, tygrysy, lwy i to, że podczas warsztatów można było trzymać na szyi węża!!!! Pełni emocji i wrażeń podążyli dalej na zwiedzanie Płocka. Po obiedzie wyczerpani, ale szczęśliwi dotarli do domu.
2
7 maja 2024 r.
7 maja w auli UMK w Toruniu odbyła się uroczysta gala laureatów konkursów przedmiotowych. Był tam też nasz szóstoklasista Janek, przypomnijmy laureat z geografii i z historii w roku szkolnym 2023/2024. Tytuł gwarantuje mu ocenę celującą z przedmiotu oraz możliwość ubiegania się o stypendium. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
6 maja 2024 r.
W dniu dzisiejszym uczniowie klas czwartych i piątych uczestniczyli w szkoleniu z zakresu bezpieczeństwa, w ramach programu #edukacjaZwojskiem. Jego głównym celem jest podniesienie świadomości dzieci i młodzieży w obszarze bezpieczeństwa i obronności, kształtowanie nawyków i umiejętności z zakresu obrony, ochrony ludności oraz zachowanie w sytuacjach kryzysowych. Uczniowie zapoznali się m.in. z zasadami alarmowania, sposobami szukania pomocy, podstawami ewakuacji i pierwszej pomocy. Bardzo dziękujemy przedstawicielom Jednostki Wojskowej w Brodnicy za przekazaną wiedzę oraz praktykę.
11
5 maja 2024 r.
Rocznica urodzin Henryka Sienkiewicza (5 V 1846 – 15 XI 1916) – Patrona naszej szkoły, pisarza, dziennikarza, podróżnika i działacza społecznego, laureata Nagrody Nobla
„Szczęście jest zawsze tam, gdzie je człowiek widzi...” H. Sienkiewicz, Quo vadis
5 maja 2024 r. przypada kolejna rocznica urodzin naszego Patrona szkoły Henryka Sienkiewicza. W tym roku szczególnie mocno akcentujemy to wydarzenie, ponieważ świętujemy ROK PATRONA SZKOŁY z okazji Jubileuszu 50-lecia nadania imienia H. Sienkiewicza naszej szkole. Biblioteka szkolna zachęca do zapoznawania się z bogatym księgozbiorem poświęconym tej znamienitej postaci. Można wypożyczyć książki, zaznajomić się z sylwetką pisarza, jego życiorysem i twórczością pisarską. W szkolnych zbiorach są bogato ilustrowane wydania powieści, nowele, książki biograficzne, albumy.
KALENDARIUM życia Henryka Sienkiewicza:
5 V 1846 - urodził się w Woli Okrzejskiej (Podlasie)
1866–71 - studiował w Szkole Głównej Warszawskiej i Cesarskim Uniwersytecie Warszawskim
1872–87 - współpracował z prasą warszawską
1876–78 – napisał „Listy z podróży do Ameryki”
1882–87 – był redaktorem warszawskiego dziennika „Słowo”
1884–88 - opublikował Trylogię: Ogniem i mieczem (1884), Potop (1886), Pan Wołodyjowski (1886–88)
1890 - opublikował powieść „Bez dogmatu”
1896 - ukończył powieść „Quo vadis”
1900 - opublikował powieść „Krzyżacy”1900 - obchodził 25-lecie pracy twórczej (ze składek społeczeństwa zakupiono i przekazano w darze pisarzowi majątek Oblęgorek)
1905 - został laureatem Nagrody Nobla
1911 - opublikował powieść „W pustyni i w puszczy”
15 XI 1916 - zmarł w Vevey k. Lozanny1924 - sprowadzono prochy H. Sienkiewicza do Warszawy i złożono je w podziemiach Katedry św. Jana w Warszawie
Biblioteka szkolna zachęca swoich Czytelników do zapoznawania się z książkami Henryka Sienkiewicza. Czytajcie nie tylko obowiązkowe lektury szkolne, jak „Latarnik”, „W pustyni i w puszczy”, „Quo vadis”, ale też inne dzieła Patrona szkoły. Zapraszamy do biblioteki szkolnej po publikacje!
M. Połyńczuk
3 maja 2024 r.
29 kwietnia 2024 r.
W tygodniu dla Ziemi, uczniowie klas 4-8 również intensywnie włączyli się w działania proekologiczne. Były zajęcia poświęcone ekologii i dbałości o środowisko, quizy, krzyżówki, wyjścia w teren, wykonywanie gazetek, plakatów, ozdób z plastiku, dając tym samym drugie życie butelce . Najwięcej jednak emocji i radości wzbudziła akcja "Zielone parapety", która przerosła nasze oczekiwania i parapety na korytarzu szkolnym stały się... kolorowe... Zobaczcie sami, czyż nie pięknie wyglądają? Najważniejsze, aby teorię przełożyć w praktykę... Każdy najmniejszy gest, dostrzeganie piękna przyrody i szacunek dla niej, oszczędzanie wody, prądu, segregacja śmieci, używanie toreb wielokrotnego użytku, .... przybliża nas do czystości i ochrony naszej planety. Niech refleksją będzie stwierdzenie, iż Natura poradzi sobie bez ludzi, a czy człowiek bez przyrody przetrwa...??? Dziękujemy uczniom, nauczycielom, w tym wychowawcom, Dyrekcji oraz rodzicom za SP1 za włączenie się w akcje i działania proekologiczne. We współpracy siła!
63
26 kwietnia 2024 r.
Dzień Ziemi to największe międzynarodowe święto ekologiczne obchodzone 22 kwietnia. Powstało ponad 50 lat temu, aby uświadamiać, jak ważną kwestią jest ochrona środowiska. Jak co roku nasza szkoła poświęciła naszej planecie więcej czasu – obchody tego święta trwały przez cały tydzień. Uczniowie klas młodszych angażowali się w edukacje ekologiczną i podejmowali działania, by przyczynić się do poprawy stanu środowiska. Podczas zajęć tworzyli gazetki, plakaty, prace plastyczne, rozwiązywali quizy, rebusy, dzięki którym dodatkowo utrwaliły wiedze na ten temat. Brali udział w grach terenowych i starannie sadzili kwiaty, które zdobią korytarze szkolne. Gratulacje dla najmłodszych za zaangażowanie i świadomość konieczności pielęgnowania naszej planety!
65
23 kwietnia 2024 r.
Z okazji Dnia Ziemi, 22 kwietnia miała miejsce aktywność proekologiczna uczniów klasy 7a w Domu Seniora w Brodnicy. Przy okazji był to czas międzypokoleniowej wymiany wiedzy, doświadczeń, umiejętności, czas pełen wrażeń oraz refleksji. Uczniowie spisali się na medal!
6
23 kwietnia 2024 r.
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
„SIENKIEWICZOWSKIE IMPRESJE” - Biblioteka szkolna ogłasza wyniki szkolnego konkursu czytelniczo-plastycznego
Biblioteka szkolna obchodzi ROK PATRONA SZKOŁY z okazji Jubileuszu 50-lecia nadania imienia Henryka Sienkiewicza naszej szkole! Konkurs czytelniczo-plastyczny „Sienkiewiczowskie impresje” dla uczniów z klas VI i VII został rozstrzygnięty. Jego celem było pogłębienie wiedzy dotyczącej życia i twórczości Patrona szkoły, a także rozwój umiejętności czytelniczych i plastycznych oraz wrażliwości estetycznej uczniów.
Zwycięzcy konkursu:
kategoria obraz:
I miejsce:
Maja Stachowiak – VIc
II miejsce:
Aleksandra Wiadro – VIa
III miejsce:
Maksymilian Kiczyński – VIc
Wyróżnienie:
Amelia Jarzembska - VIa
Zuzanna Rybka – VIa
Dominik Wasiak – VIIa
kategoria rzeźba:
I miejsce:
Władysław Skopin - VIIa
II miejsce:
Lena Kucińska – VIIa
Gratulujemy!
Organizatorki:
M.Połyńczuk
J. Stożyńska
22 kwietnia 2024 r.
22 kwietnia to ŚWIATOWY DZIEŃ ZIEMI, podczas którego przypominamy o tym jak należy o nią dbać. Święto przypomina o znaczeniu ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju, zachęca do zjednoczenia się i podjęcia działań na rzecz zdrowszej planety i jaśniejszej przyszłości.
Szczególną popularnością cieszy się w szkołach, gdzie dzieci i młodzież biorą udział w zajęciach poświęconych ekologii i ochronie środowiska. Wychodzimy również poza szkołę, aby propagować postawy ekologiczne oraz zachęcać do bycia EKO.
Wkrótce relacja z działań przeprowadzanych w SP1 w dniach 22-26 kwietnia 2024. Niech każdy dzień będzie Dniem Ziemi.
18 kwietnia 2024 r.
18 kwietnia w naszej szkole odbyły się zawody sportowe w ramach Ogólnopolskiego Projektu Niebieskie Igrzyska organizowanego przez Fundację Instytut Wspomagania Rozwoju Dziecka w Gdańsku. Uczniowie klas I-VIII wspólnie pokonywali stacje zadaniowe, natomiast chłopcy z klas VII-VIII odbyli mecze piłki nożnej. Zajęcia miały na celu pokazanie, że każdy może być sportowcem. Na uczniów czekało wiele zadań, podczas których mogli sprawdzić swoją wytrzymałość, równowagę, zwinność, celność i szybkość. Głównym przesłaniem tego wydarzenia jest pokazanie dzieciom, że mimo tego, że wyglądamy tak samo, są wśród nas osoby, które inaczej widzą i odczuwają świat. Ale nie oznacza to, że nie możemy się razem bawić, odnosić sukcesy i być sportowcami na miarę własnych możliwości. Na zakończenie igrzysk zostały wręczone dyplomy, medale i słodki podarunek.
72
Archiwum Aktualności