Podsumowanie ROKU PATRONA SZKOŁY Henryka Sienkiewicza
Szczęście jest zawsze tam, gdzie je człowiek widzi... H. Sienkiewicz, Quo vadis
W październiku 2024 r. przypada 50-lecie nadania naszej szkole imienia Henryka Sienkiewicza: 1974 - 2024. Z okazji zacnego jubileuszu, poprzedzający to wydarzenie rok, był w szkole poświęcony Patronowi. Wszyscy uczniowie wzięli udział w różnorodnych projektach edukacyjnych związanych z pisarzem. Jednym z nich był projekt czytelniczo-plastyczny „Sienkiewiczowskie impresje”, realizowany przez panie nauczycielki M. Połyńczuk i J. Stożyńską, w którym nagrodzono za duże zaangażowanie, szczególną aktywność, staranność i pomysłowość prace kilkudziesięciu uczniów. O jego efektach biblioteka szkolna informowała wcześniej.
Wiele działań biblioteki szkolnej było poświęcone upowszechnianiu wiedzy o wybitnym polskim Nobliście i poznaniu przez uczniów jego twórczości. Biblioteka starała się wzbogacić księgozbiór w nowe książki o Henryku Sienkiewiczu oraz jego autorstwa. Zorganizowała zajęcia edukacyjne z grami i zabawami czytelniczymi, podczas których uczniowie zdobywali wiedzę o Patronie, a potem tworzyli i rozwiązywali krzyżówki, quizy i zagadki sienkiewiczowskie.
Podsumowaniem Roku Patrona i tych wszystkich działań była wystawa, pn.„50 lat z Patronem szkoły Henrykiem Sienkiewiczem”, gdzie uczniowie wszystkich klas mogli pogłębić wiadomości, posłuchać prelekcji o okolicznościach nadania imienia H. Sienkiewicza szkole, poznać ciekawostki z jego życia, zobaczyć z bliska 50-letni sztandar szkoły, popiersie pisarza, obejrzeć zgromadzone pamiątki, portrety Noblisty, fotosy i fotografie, książki i artykuły prasowe, publikację i płytę DVD o szkole wydane z okazji jej 100-lecia, prace swoich koleżanek i kolegów. Była to ciekawa lekcja historii o naszej „Jedyneczce”, która zainteresowała uczniów i bardzo się podobała.
M. Połyńczuk
KALENDARIUM życia Henryka Sienkiewicza:
5 V 1846 – urodził się w Woli Okrzejskiej (Podlasie)
1866–71 - studiował w Szkole Głównej Warszawskiej i Cesarskim Uniwersytecie Warszawskim
1872–87 - współpracował z prasą warszawską
1876–78 – napisał „Listy z podróży do Ameryki”
1882–87 – był redaktorem warszawskiego dziennika „Słowo”
1884–88 - opublikował Trylogię: Ogniem i mieczem, Potop i Pan Wołodyjowski (1886–88)
1890 - opublikował powieść „Bez dogmatu”
1896 - ukończył powieść „Quo vadis”
1900 - opublikował powieść „Krzyżacy”
1905 - został laureatem Nagrody Nobla
1911 - opublikował powieść „W pustyni i w puszczy”
15 XI 1916 - zmarł w Vevey k. Lozanny (Szwajcaria)
1924 – prochy H. Sienkiewicza sprowadzono do Polski i złożono w podziemiach katedry św. Jana w Warszawie