Dzisiaj w naszej szkole Pani Joanna Kalenik-Jaruna z Fundacji Brama Epok przeprowadziła poķaz projektow jakie realizuje z młodzieżą. Nasi Wolontariusze są chętni do współpracy.
s. Magdalena
Dzisiaj w naszej szkole Pani Joanna Kalenik-Jaruna z Fundacji Brama Epok przeprowadziła poķaz projektow jakie realizuje z młodzieżą. Nasi Wolontariusze są chętni do współpracy.
s. Magdalena
Biblioteka szkolna dokonała podsumowania czytelnictwa w roku szkolnym 2020/2021 i nagrodziła swoich CZYTELNIKÓW
„Kochajmy książki, które są duszą szkół. Martwe są bowiem szkoły, których nie ożywiają książki”.
J. A. Kamieński
W bieżącym roku szkolnym biblioteka szkolna promowała i rozwijała czytelnictwo w szkole. Nowości wydawnicze i niezmiennie lektury szkolne, cieszyły się dużym zainteresowaniem. Mimo pandemii koronawirusa i obostrzeń z nią związanych, udało się utrzymać czytelnictwo wśród uczniów na wysokim poziomie.
WZOROWO czytającymi KLASAMI zostały:
III b – I miejsce
III c – II miejsce
IV a – III miejsce
W II półroczu wzorowo i najwięcej czytającą klasą została III b. Uczniowie tej klasy zajęli pierwsze miejsce w czytelnictwie. Oprócz lektur szkolnych, dzieci najchętniej czytały pięknie wydane i bogato ilustrowane książki. Czytelnicy wypożyczali publikacje o zwierzętach domowych i ich pielęgnacji, przyrodzie, ptakach, owadach, sporcie, motoryzacji, komputerach i informatyce oraz o technikach origami. Wśród chłopców hitem były książki o piłce nożnej, a wśród dziewczynek publikacje o kotach i psach.
Drugie miejsce zajęła klasa III c. Wśród czytelników tej klasy największe zainteresowanie wzbudziły książki o przyrodzie i zwierzętach, encyklopedie dla dzieci, legendy polskie, baśnie i bajki, wiersze polskich autorów, książki o zdrowym stylu życia, np. „Dbam o zdrowie”, „Zdrowe żywienie – Poradnik dla dzieci” oraz serie wydawnicze: „Nela”, „Minecraft”, „Lego”. Dzieci wypożyczały dużo lektur szkolnych, zarówno z listy obowiązkowej, jak i polecane przez nauczyciela.
Trzecie miejsce zajęli czytelnicy z klasy IV a. Uczniowie tej klasy są bardzo ambitni i zaangażowani w „życie szkoły”. Biorą liczny udział w szkolnych konkursach i projektach edukacyjnych. Dzieci czytają dużo książek popularnonaukowych, szczególnie o tematyce przyrodniczej i geograficznej, które chętnie wykorzystują na lekcjach. Często wypożyczane publikacje to serie: „Mikołajek”, „Minecraft”, „Kajko i Kokosz” oraz tytuły: „Parki narodowe”, „Krajobrazy Polski”, „Morze Bałtyckie”, „Góry Polski”.
Biblioteka szkolna nagrodziła najlepszych czytelników w szkole. Uczniowie otrzymali dyplomy, nagrody oraz +25 punktów do oceny z zachowania.
WZOROWI CZYTELNICY w II półroczu:
Amelia Kwiatkowska – 1b
Lidia Malinowska – 1b
Nikola Nalewajk - 1b
Agata Nowak – 2b
Zofia Przystalska – 2b
Marta Mazawi – 3a
Stanisław Skuza - 3a
Lena Korpalska – 3b
Maciej Król – 3b
Błażej Paczos – 3b
Barbara Kolanowska - 3c
Oskar Wernerowski – 3c
Kamil Nowak – 4a
Szymon Katarzyński - 4b
Gratulujemy!
Biblioteka szkolna
M. Połyńczuk
Spotkania z Panią Policjantką
W dniu 02 czerwca 2021 r. odbyły się spotkania z mł. asp. Sylwią Aleksandrowicz z Komendy Powiatowej Policji w Brodnicy zajmującą się sprawami nieletnich oraz profilaktyki. Spotkania z p. Policjantką w ramach XXIII Tygodnia Profilaktyki przebiegały pod hasłem: „Integracja tak, demoralizacja nie” obejmowały takie zagadnienia, jak: agresja, przemoc, różne rodzaje przemocy, również cyberprzemoc oraz konsekwencje negatywnych zachowań świadczących o demoralizacji.
W spotkaniach z Panią Policjantką, które odbyły się z zachowaniem reżimu sanitarnego w związku z pandemią covid – 19, wzięli udział uczniowie z klas IV, V, VI, i VII.
Uczniowie z dużym zainteresowaniem wysłuchali wystąpienia Pani Policjantki, a na zakończenie spotkania zadawali pytania, na które otrzymali wyczerpujące odpowiedzi.
Barbara Rochon
Dzień Dziecka w Jedynce
SZUKAMY MŁODYCH TALENTÓW – szkolna akcja biblioteczna
Największe pomysły cechuje prostota... W. Golding
hasło miesiąca:
Wiosenna radość tworzenia
Uczniowie nagrodzeni w maju:
Krystian Katarzyński – 2a
Igor Pietruszyński – 2a
Weronika Wiewiórska – 2a
Amelia Borowska - 4a
Krystian Rakowski – 4a
Vladyslav Skopin – 4a
Maria Wenderska – 4a
Fabian Gardecki - 7a
Aleksander Witkowski - 7a
SERDECZNIE GRATULUJEMY!
Biblioteka szkolna kolejny rok prowadzi szkolną akcję „Szukamy Młodych Talentów”. Jest to okazja dla naszych uczniów do rozwijania umiejętności manualnych, w tym plastycznymi i poszerzenia swoich zainteresowań. Wyszukując dzieła dzieci do dodatkowego nagrodzenia, zwracamy uwagę na pomysłowość, oryginalność, staranność wykonania pracy. Akcja cieszy się dużym powodzeniem i daje wiele radości naszym uczniom. Jeszcze raz serdecznie gratulujemy wszystkim Laureatom i do następnego spotkania w przyszłym roku szkolnym!
M. Połyńczuk
Uczniowie klasy 2a zrealizowali kolejne zadania w ramach projektu: „Zdrowo jem, więcej wiem”. Tym razem zajęcia odbyły się w pracowni informatycznej z wykorzystaniem strony internetowej mlodyhydrolog.pl oraz prezentacji w genially. Uczniowie dyskutowali o wpływie wody na świat roślin, zwierząt i ludzi oraz dlaczego woda jest najlepsza do picia. Wspólnie wyciągnęli wnioski, że woda to nie tylko źródło życia, lecz także zdrowia!
M. Lewandowska
Pamiętamy o rocznicy urodzin naszego Patrona Henryka Sienkiewicza
Książka Anny Czerwińskiej – Rydel „Piórem czy mieczem” jest biografią pisarza przeznaczoną dla dzieci uczęszczających do szkół podstawowych. Autorka przedstawia życie Henryka Sienkiewicza za pomocą rozmów Basi z kustoszem muzeum oraz jego opowieści, które dotyczą wybranych epizodów z życia pisarza, podróżnika, reportera. Posiadamy tę interesującą publikację w szkolnej bibliotece.
Uczniowie naszej szkoły znają Henryka Sienkiewicza przede wszystkim jako autora lektur „W pustyni i w puszczy”, „Latarnik” oraz „Quo vadis”.
W szkole jest tablica pamiątkowa poświęcona Patronowi, gdzie z okazji rocznic pojawiają się kwiaty.
W bibliotece szkolnej jest zgromadzony bogaty zbiór dzieł Noblisty, a także publikacje o Henryku Sienkiewiczu.
Kalendarium:
5 V 1846 - urodził się w Woli Okrzejskiej Henryk Sienkiewicz
1866–71 - studiował w Szkole Głównej Warszawskiej i Cesarskim Uniwersytecie Warszawskim
1872–87 - współpracował z prasą warszawską
1876–78 - Listy z podróży do Ameryki
1882–87 – był redaktorem warszawskiego dziennika „Słowo”
1884–88 - opublikował Trylogię: Ogniem i mieczem (1884), Potop(1886) i Pan Wołodyjowski (1886–88)
1890 - opublikował powieść Bez dogmatu
1896 - ukończył Quo vadis
1900 - opublikował powieść Krzyżacy
1905 - został laureatem Nagrody Nobla
1911 - opublikował powieść W pustyni i w puszczy
15 XI 1916 - zmarł w Vevey k. Lozanny
Prochy H. Sienkiewicza sprowadzono w 1924 r. do Warszawy - zostały złożone w podziemiach katedry Św. Jana.
M. Połyńczuk
Uroczyście obchodziliśmy w szkole Święto Książki wspólnie głośno czytając podczas zajęć!
Biblioteka szkolna, jak co roku, zorganizowała obchody Światowego Dnia Książki w szkole. Celem jest rozpowszechnienie czytelnictwa wśród dzieci, wspieranie czytania przez najmłodszych oraz zwrócenie uwagi na bardzo ważną rolę książki w rozwoju każdego dziecka.
Uczniowie klasy 4a bardzo chętnie czytali na godzinie wychowawczej i języku polskim wybrane fragmenty lektury "Pinokio". Potem tworzyli ilustracje do książki. Uczniowie byli bardzo chętni do podejmowania działań, zaangażowani i zadowoleni z podjętej pracy. Oprócz ilustracji powstały też figurki z plasteliny bohatera lektury szkolnej – Pinokia. Niektóre dzieci uwielbiają lepić z plasteliny - mają talent. :) Zajęcia dały uczniom wiele satysfakcji. Było bardzo wesoło. Dzień przyniósł dużo pozytywnych wrażeń.
Biblioteka szkolna dziękuje wszystkim za udział w uroczystych obchodach Światowego Dnia Książki.
M. Połyńczuk, M. Pucek
W Światowym Dniu Książki i Praw Autorskich biblioteka szkolna zachęca uczniów do czytania literatury dziecięco-młodzieżowej oraz książek popularnonaukowych
„Gdy dzieci w bibliotece często bywają
I książek dużo czytają,
To ogromną wiedzę zdobywają
I dobre stopnie dostają”.
W naszej szkole ten szczególny świąteczny dzień ma na celu rozpowszechnienie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Uczniowie wzięli udział w szkolnych imprezach czytelniczych i konkursach propagujących czytelnictwo, akcji głośnego czytania, a także z tej okazji obdarowali bibliotekę cennymi darami książkowymi, za co serdecznie Darczyńcom dziękujemy. Wszyscy uczniowie zaangażowani społecznie w „życie szkoły” otrzymali pochwały i podziękowania.
„Kochajmy książki, które są duszą szkół. Martwe są bowiem szkoły, których nie ożywiają książki”. J. A. Kamieński
W księgozbiorze szkoły można odnaleźć prozę i poezję autorów dziecięco-młodzieżowych, lektury szkolne oraz wiele publikacji popularnonaukowych, poradników, encyklopedii, leksykonów o różnorodnej tematyce, między innymi o przyrodzie, geografii, krajoznawstwie, historii, kosmosie, sporcie, motoryzacji, wędkarstwie, zdrowym stylu życia, wynalazkach, nauce i technice, technikach plastycznych, a także komiksy, śpiewniki, dowcipy dla dzieci.
M. Połyńczuk
SZUKAMY MŁODYCH TALENTÓW - szkolna akcja biblioteczna
„Talent to rzecz cudowna, ale nie posłuży temu, komu brak wytrwałości.”
hasło miesiąca: Książkowe inspiracje
Uczniowie nagrodzeni w kwietniu:
Paweł Gaszyński – 2b
Ksawery Kalisz - 2b
Jakub Rutkowski – 2b
Irmina Sosińska – 2b
Wiktor Muzalewski – 4a
Oliwia Sontowska – 4a
Biblioteka szkolna prowadzi akcję szkolną „Szukamy Młodych Talentów”, która ma na celu rozwijanie zainteresowań i umiejętności dzieci. W kwietniu hasłem przewodnim była KSIĄŻKA i to , co można w niej znaleźć, czyli inspirację do działania i tworzenia własnych dzieł plastycznych. Nagradzamy prace wykonywane przez uczniów nie tylko na lekcjach plastyki i techniki, ale także na innych zajęciach.
GRATULUJEMY!
M. Połyńczuk
Klasa 2 B stworzyła przepiękne prace pod tytułem "Kwitnące drzewa". Dzieci wykazały się dużą kreatywnością i pomysłami tworząc prawdziwe arcydzieła.
A. Wabich
Kwiecień to Światowy Miesiąc Wiedzy na Temat Autyzmu. Szczególnym dniem jest 2 kwietnia obchodzony jako Światowy Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu (Światowy Dzień Świadomości Autyzmu).
Dzień ten został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2007 r., aby zwrócić uwagę społeczeństwa na potrzeby i problemy osób dotkniętych autyzmem. Święto to ma na celu propagowania wiedzy o tym zaburzeniu.
Znakiem solidarności z osobami z autyzmem jest kolor niebieski. Barwa ta symbolizuje ich nadzieję na lepsze życie w społeczeństwie. Uczniowie klasy Va w ramach akcji „Polska na niebiesko” uczestniczyli w lekcji godziny wychowawczej poświęconej tematowi autyzmu oraz wykonali plakaty.
E. Kłos
Biblioteka szkolna ogłasza wyniki szkolnego konkursu czytelniczego zorganizowanego z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci
Na konkurs wpłynęło kilkadziesiąt prac od uczniów. Serdecznie za wszystkie dziękujemy. Dzieci zaprojektowały ilustracje między innymi do książek: „Zwierzęta chronione w Polsce”, „Ptaki jezior i rzek”, „Zwierzęta świata”, „Płazy i gady”, „Owady wokół nas”, „Pies – mój przyjaciel”, „Opowiadania o zwierzętach”, „Franklin i przyjaciele”, „Gang Słodziaków”,„Król Lew” „Zaczarowana zagroda”, „Tajemniczy ogród”, „Odwagi zajączku”, „ O psie, który jeździł koleją”, „Spotkania z przyrodą”, „Atlas owadów polskich”.
Zwycięzcami szkolnego konkursu czytelniczego „Zaprojektuj ilustrację do książki o zwierzętach” zostali:
Amelia Kasprzak – 1b
Laura Kasprzak - 1b
Zuzanna Kęsicka – 1b
Oliwia Jabłońska - 3b
Bartosz Gerka – 3c
Oliwia Kotowska – 3c
Maja Stachowiak – 3c
Hubert Gółkowski – 4a
Patryk Jajkowski - 4a
Aleksandra Jastrzembska – 4a
Lena Kucińska - 4a
Krzysztof Nocuń – 4a
Wiktoria Bednarczyk – 4b
Iga Jabłońska - 4b
Maja Lewandowska - 4b
Oskar Otrębski - 4b
Lena Rudzińska - 4b
Franciszek Zembrzycki – 4b
Antonina Damszel - 5a
Nadia Kalisz – 5a
Jakub Truszczyński - 6a
Weronika Puc - 7a
Weronika Przeczewska - 7e
Amelia Uździńska – 7e
Gratulujemy!
Komisja konkursu:
M. Połyńczuk
R. Gabryszewski
I. Koźmińska
M. Pucek
G. Wiercińska
M. Połyńczuk
21 marca – Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa
21 marca to ważna data! To również nie przypadek, że Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa obchodzimy właśnie 21 marca, ponieważ wada ta polega na tym, że w 21 parze chromosomów osoby te, zamiast dwóch, mają trzy chromosomy. Dzień osób z zespołem Downa inaczej nazywany Dniem Kolorowej Skarpetki stał się pretekstem do podejmowania rozmów z uczniami na temat tego jak jesteśmy różnorodni. Wychowawcy zwracali uwagę na postawy tolerancji, otwartości, życzliwości i zrozumienia, które zawsze powinny towarzyszyć uczniom naszej szkoły w kontaktach z rówieśnikami.
Uczniowie klas I – III przyłączyli się do obchodów Dnia Kolorowej Skarpetki już w piątek – 19 marca i wykonali prace plastyczne prezentujące dwie różne kolorowe skarpetki będące symbolem niedopasowania społecznego i genotypowego, z jakimi borykają się osoby z tym zaburzeniem.
Dzień kolorowej skarpetki już od kilku lat na stałe zapisał się w kalendarzu ważnych obchodów w naszej szkole.
Barbara Rochon
„O czym mówi przyroda wiosną?” – spotkanie zdalne uczniów klas czwartych
z Panią Basią, edukatorką z Rudy
Uczniowie klasy 4a i 4b już w piątek, 19 marca poszukiwały wiosny ☺. Brali udział w zdalnej lekcji online na platformie Teams „O czym mówi przyroda wiosną”. Oznaki wiosny, budzące się do życia kwiaty, zwierzęta, w tym nazwy przylatujących wiosną ptaków oraz wiele ciekawostek o ich życiu, przybliżyła nam Pani Basia, edukatorka Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego. Zagadki i zadania utrwaliły nam zdobytą wiedzę i potwierdziły, że wiele wiemy o przyrodzie wiosną… Pani Basi serdecznie dziękujemy za miłe, bardzo pouczające spotkanie.
Spójrzcie na zdjęcia, nasi uczniowie zamienili się w ten dzień w…. zwierzątka ☺
Brawa i gratulacje za kreatywne pomysły i wspólną zabawę.
M. Pucek
OLEK WITKOWSKI, UCZEŃ KLASY 7A SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 1 W BRODNICY LAUREATEM KONKURSU PRZEDMIOTOWEGO Z GEOGRAFII
Kuratoryjne konkursy przedmiotowe to jedne z najbardziej prestiżowych zmagań, w jakich mogą uczestniczyć uczniowie szkół podstawowych. Organizowane są z myślą o uczniach zdolnych, wykazujących szczególne zainteresowanie, prezentujących rozległą wiedzę w tym zakresie, wykorzystujących umiejętność twórczego myślenia do rozwiązywania trudnych, niestandardowych zadań problemowych. Zdobycie tytułu laureata uprawnia Olka do najwyższej oceny klasyfikacyjnej z geografii na koniec roku, zwalnia z egzaminu ósmoklasisty z wybranego dodatkowego przedmiotu (obowiązek w 2022 roku) oraz daje pierwszeństwo w rekrutacji do szkoły ponadpodstawowej.
Olek, poza zainteresowaniem geografią, jest pracowitym, ambitnym uczniem o wyjątkowej aktywności i talencie, również sportowym. Dzięki dobrej organizacji czasu, wsparciu rodziców oraz nauczycieli i dyrekcji szkoły, potrafił pogodzić swoje obowiązki.
Gratulacje dla Olka, to sukces ale…. „Sukces to nie przypadek. To ciężka praca, wytrwałość, nauka, analiza, poświęcenie, a przede wszystkim miłość do tego co robisz”. (Pele)
Olek przygotowywał się do konkursu pod kierunkiem Pani Marzeny Pucek.
„Zdrowo jem, więcej wiem.” Pierwsze zadanie zostało wykonane! Uczniowie klasy 2a własnoręcznie stworzonym wehikułem czasu przenieśli się do starożytnego Egiptu, by posłuchać o ogromnych piramidach. Zdobyli wiedzę o zasadach zdrowego odżywiania wykorzystując schemat „Piramidy zdrowia” . W trakcie klasowego konkursu wyłoniono najpiękniejsze piramidy. Uczniowie samodzielnie przygotowali zdrowe posiłki. Zabawa była świetna !
M. Lewandowska
W dniach 15- 20 marca realizowaliśmy projekt ,, Tydzień mózgu " Uczniowie brali udział w wykładach, warsztatach, grach dydaktycznych.Uczestnicy mogli poszerzyć swoją wiedzę m.in. na tematy: ,, Skąd się bierze smak",,Jak to się dzieje,że widzimy świat w 3D",, Czy dźwięki mogą być kolorowe",,Jakie są relacje między mózgiem a świadomością czy emocjami" W ramach projektu uczniowie ,,gimnastykowali swój umysl" rozwiązując zagadki w wirtualnych escape roomach a pasjonaci wiedzy z klas siodmych wykonali okolicznosciowe lapbooki. Nauczyciele brali udział w cyklu wykładów zorganizowanych przez wyższe uczelnie. To był niezwykle fascynujący Tydzień.
J. Liżewska
Powered by aSc EduPage