Obchody Święta Niepodległości w SP nr 1
Narodowe Święto Niepodległości jest obchodzone co roku 11 listopada dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Naród Polski niepodległego państwa. Tego dnia w 1918 roku, po 123 latach zaborów Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich.
Dzień 11 listopada przypomina nam, że wolność raz zdobyta i niepodległość raz osiągnięta nie są dane na zawsze, lecz należy wciąż dbać o te wartości i stale je pielęgnować.
Społeczność szkolna SP nr 1 w Brodnicy aktywnie włączyła się
w obchody 103-ciej rocznicy Święta Niepodległości.
Na lekcjach wychowawczych uczniowie rozmawiali o patriotyzmie, symbolach narodowych, oglądali filmiki edukacyjne o wydarzeniach związanych z drogą Polski do niepodległości, śpiewali patriotyczne pieśni oraz wykonywali ćwiczenia, m.in. kodowanie godła, quizy, krzyżówki.
W środę 10 listopada, o symbolicznej godzinie 11:11 wszyscy zaśpiewali 4 zwrotki hymnu Polski „Mazurek Dąbrowskiego”, włączając się we wspólne świętowanie w ramach akcji „Szkoła do hymnu” 2021.
Uczniowie 4-8 uczestniczyli w uroczystym apelu z okazji rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Podczas tej uroczystości przypomniana została historia niewoli naszej ojczyzny, począwszy od dnia, kiedy Polska przestała istnieć na mapie Europy jako niepodległe państwo, przez dzieje tragicznej walki naszego narodu o wyzwolenie, aż po dzień odzyskania niepodległości. Przekazywane treści były przeplatane patriotycznymi pieśniami, recytacjami wierszy oraz tańcem, co pozwoliło widzom głębiej przeżyć tamte chwile.
Dopełnieniem obchodów Święta Niepodległości był dzisiaj galowy strój, kotyliony oraz dekoracja szkoły w barwach narodowych. Przypomniane zostały sylwetki postaci, które odegrały istotną rolę podczas przełomowych wydarzeń w 1918 roku. Różniło ich wiele m.in. pochodzenie, kraj zaborczy, w którym się wychowywali czy poglądy ale wspólnie potrafili się porozumieć, wykorzystać sprzyjające warunki i doprowadzić do narodzenia się II RP. Byli to: Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Jan Paderewski, Wincenty Witos, Wojciech Korfanty i Ignacy Daszyński.
Dla podkreślenia patriotyzmu, miłości do miejsca, w którym mieszkam, wystawione zostały prace uczniów pod hasłem „Moja Mała Ojczyzna” oraz zdjęcia Brodnicy z przeszłości…
„…Ojczyzna moja - to wioski i miasta, Wśród pól lechickich sadzone od Piasta; To rzeki, lasy, kwietne niwy, łąki, Gdzie pieśń nadziei śpiewają skowronki...”
(fragment wiersza M. Konopnickiej „Ojczyzna”)
M. Pucek