Aktualności
21-22 grudnia 2016 r.
- Tradycyjnie przed Świętami Bożego Narodzenia organizowane są wigilie klasowe. Uczniowie zasiedli do bogato zastawionych stołów, uginających się głównie pod ciężarem słodkich przysmaków. Podczas wspólnie spędzanego czasu uczniowie wraz z wychowawcami śpiewali kolędy, składali sobie życzenia, dzielili się opłatkiem i rozmawiali o tradycjach i zwyczajach świątecznych. Nie zabrakło także upominków od Mikołaja. Ostatni dzień w szkole upłynął w wyjątkowej i radosnej atmosferze. Wesołych Świąt !M. Sadowska
21 grudnia 2016 r.
Jasełka 2016
W czwartek w naszej szkole odbyły się jasełka z okazji Bożego Narodzenia. W przedstawieniu udział wzięły dzieci z klasy 6d oraz chórek szkolny. Dzieci oraz nauczyciele mieli okazję przygotować się do nadchodzących świąt. Dzieci swoją radością, entuzjazmem, pasją artystyczną zachwyciły publiczność, która z chęcią włączyła się również do wspólnego śpiewu. Serdeczne podziękowania dla nauczycieli, dzieci oraz rodziców za pomoc i udział w organizacji jasełek.
D. Pietrzykowska
20 grudnia 2016 r.
We wtorek 20 grudnia odbyło się przedświąteczne spotkanie członków szkolnego Samorządu Uczniowskiego. Zgodnie z tradycją złożyliśmy sobie życzenia i podzieliliśmy się opłatkiem. Życzyliśmy sobie przede wszystkim zdrowia i miłych chwil spędzonych w rodzinnym gronie.
Nie zabrakło też słodkiego poczęstunku i wspólnego opowiadania o zwyczajach związanych z Bożym Narodzeniem.
D. Kossakowska
16 grudnia 2016 r.
16 grudnia dzieci z klasy 3a uczestniczyły w nagraniu do brodnickiej telewizji Eltronik. Uczniowie recytowali świąteczne wiersze, które uświetnią czas Bożego Narodzenia.
W nagraniu uczestniczyły następujące osoby:
Maja Bobala i Kornelia Stachowiak - „Zaczarowane drzewko”
Bruno Flenc - „Na złotym dywanie”
Julia Tatkowska i Julia Kuszkowska - „Gwiazdka”
Maksymilian Napierski - „Noc grudniowa”
Zosia Puc - „Prezent dla Mikołaja”
Gabrysia Kozikowska - „Wieczór wigilijny”
Zosia Kreńska i Ola Pesta - „Już wigilia”
Otylia Kurnikowska - „Weźmy się za ręce”
Xaver Warachowski - „Chleb miłości”
M. Sikorska
15 grudnia 2016 r.
15 grudnia klasy trzecie wzięły udział w spotkaniu: "Świąteczne zabawy z językiem angielskim" przygotowanym przez p. Iwonę Fabiańską, p. Katarzynę Skuza i p. Katarzynę Mazawi. Uczniowie aktywnie i z dużym zainteresowaniem uczestniczyli w zabawach, sprawdzając przy okazji swoją wiedzę. Na koniec wszyscy wspólnie zaśpiewali świąteczną piosenkę: "O Christmas Tree".
K. Mazawi
12 grudnia 2016 r.
Któż z nas nie słyszał o Mikołajku, bohaterze francuskiej serii książek napisanych przez R. Goscinny'ego i zilustrowanych przez J.J. Sempe? Na jej podstawie powstały filmy, ale nie tylko! Również spektakle teatralne.
Uczniowie klas: 4b, 6b, 6c i 6d w poniedziałek 12 grudnia wybrali się do Brodnickiego Domu Kultury, by obejrzeć przedstawienie pt. "Przygody Mikołajka" przygotowane przez aktorów Teatru Współczesnego z Krakowa.
Mimo że grupa składała się tylko z pięciorga młodych wykonawców, to stworzyli oni przekonujące kreacje prawie wszystkich ważnych postaci - Mikołajka, jego rodziców, Alcesta, Kleofasta, Rufusa, Ludeczki czy nauczyciela. Aktorzy nieoczekiwanie zaprosili też kilkoro uczniów do udziału w scence, co wywołało wielką radość. Swoją energiczną grą i świetnym kontaktem z widownią artyści w pełni zasłużyli na gromkie brawa.
D. Kossakowska
8 grudnia 2016 r.
Tydzień Profilaktyki w szkole – wizyta Policjanta
Z okazji Tygodnia Profilaktyki gościliśmy w naszej szkole Pana Policjanta. Aspirant sztabowy – Roman Kamiński spotkał się w dniu 8 grudnia 2016r. z uczniami klas IV, V i VI. Temat spotkania dotyczył odpowiedzialności karnej nieletnich za popełnione czyny oraz przejawów demoralizacji. Policjant zapoznał uczniów z najważniejszymi przepisami zawartymi w Ustawie o Postępowaniu w Sprawach Nieletnich, dotyczącymi przeciwdziałania objawom demoralizacji i przestępczości osób nieletnich. Pan Roman Kamiński omówił konsekwencje popełniania czynów zabronionych i przestępstw takich jak: kradzież, rozbój, włamanie, pobicie, posiadanie i handel narkotykami. Na koniec spotkania funkcjonariusz przypomniał o systematycznym uczęszczaniu do szkoły.
Barbara Rochon
6-7 grudnia 2016 r.
6 grudnia do naszej szkoły zawitał Mikołaj i odwiedził wszystkie klasy i dwa oddziały zerowe, częstując uczniów i nauczycieli słodyczami ufundowanymi przez Samorząd Uczniowski.
Natomiast 7 grudnia na auli szkolnej w godzinach od 9:50 do 13:50 odbył się doroczny Kiermasz Mikołajkowy, którego organizatorem był Samorząd Uczniowski z Panią Dorotą Kossakowską na czele. 3-4 osobowe grupy z każdej klasy sprzedawały wyśmienite ciasta. Miłą niespodziankę sprawiła nam Mama Martyny Wyszyńskiej z kl.6b, która przeznaczyła na kiermasz własnoręcznie wykonane przepiękne stroiki gwiazdkowe.
Pomiędzy klasami trwała rywalizacja, kto zbierze najwięcej pieniędzy. Ostatecznie wygrała klasa 2c. Zebrane środki przeznaczono na działalność Samorządu Uczniowskiego.
Dodatkowo prowadzono sprzedaż pięknych ozdób świątecznych przygotowanych przez uczestników WTZ oraz aniołów wykonanych przez uczniów naszej szkoły, działających w ramach wolontariatu.
Była to pyszna zabawa!Weronika Wimowicz, kl.6a
7 grudnia 2016 r.
Uczniowie klasy III f biorą udział w IV Powiatowym Konkursie Czytelniczym: "Świat Baśni Andersena"!
7 grudnia 2016 r. nasi uczniowie: Weronika Przeczewska, Julia Rudzińska, Kajetan Koźmiński i rezerwowo Marcin Puc, brali udział w Powiatowym Konkursie Czytelniczym "Świat Baśni Andersena" w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Brodnicy.
Cele konkursu:
- popularyzacja tworczości Hansa Chrystiana Andersena,
- przybliżenie utworów pisarza,
- rozwijanie zainteresowań czytelniczych,
- doskonalenie umiejętności czytania.
Konkurs składał się z cześci pisemnej: test, krzyżówka, redagowanie zaproszenia.
Cześci ustnej: opowiedzenie w ciekawy sposób wybranej baśni, rozpoznawanie wysłuchanego fragmentów utworu, rozpoznawanie rekwizytów.
W konkursie brało udział 10 drużyn z całego powiatu.
Zdobyliśmy zaszczytne wyróżnienie z czego bardzo sie cieszymy!
Udział w konkursie był dla nas pouczającym, wielkiem przeżyciem. Pogłębiliśmy swą wiedzę o wielkim pisarzu Hansie Christianie Andersenie i z przyjemnością rozczytywaliśmy sie w Jego baśniach.
Polecamy je Wam na zimowe wieczory!
Drużynę przygotowywała nasza pani Anna Rutkowska.
A. Rutkowska
5 grudnia 2016 r.
Jak nam szkodzą komputery?
Jak nam szkodzą komputery? - to temat spotkania z Panem Krzysztofem Piersa, które odbyło się w poniedziałek 5 grudnia 2016r w auli naszej szkoły. W spotkaniu, którym rozpoczęliśmy Szkolny Tydzień Profilaktyki, wzięli udział uczniowie klas szóstych. Pan Krzysztof opowiedział uczniom o swojej przygodzie z komputerem. Gdy skończył z tą formą „rozrywki”, zrealizował 95% swoich marzeń. Pan Piersa obecnie jest dziennikarzem telewizyjnym i internetowym, operatorem kamery i drona oraz autorem książki: „Komputerowy ćpun”; pasjonuje się także fantastyką i modelarstwem oraz pisze kolejną książkę.
Pan Piersa opowiadał uczniom czym są gry komputerowe, dlaczego tak wciągają i jak nam szkodzą. Wskazał na zagrożenia, wynikające z komputerowego uzależnienia, jak: szok w zderzeniu z życiem – na przykład problem robienia zakupów w sklepie, kupieniem biletu lub w wyrażaniu swoich myśli czy emocji. Przestrzegał przed tym, żeby „nie przegrać całego dnia, weekendu i całego życia”, uzależniając się od gier komputerowych. Mówił też, jak sprawdzić, czy granie to jeszcze pasja, czy już uzależnienie.
Uczniowie z wielkim zainteresowaniem słuchali i dyskutowali z naszym gościem. Na zakończenie spotkania Pan Krzysztof Piersa rozdawał autografy i pozował z uczniami do zdjęć.
Barbara Rochon
5 grudnia 2016 r.
5 grudnia 2016 r. odbył się w Gorczenicy międzyszkolny konkurs matematyczny "Mikołajkowe Potyczki Czwartoklasistów". Udział w nim wzięło 7 szkół. Uczniowie brali udział w pięciu konkurencjach m.in.: opowiadanie świąteczne, zaszyfrowane hasło, zagadki zapałczane itp. Nasi uczniowie, którzy reprezentowali naszą szkołę zajęli czwarte miejsce. W skład zespołu weszli: Stanisław Głuszek, Hanna Jabłońska, Kacper Skrzypczyk. Gratulacje.Z. Kęsicka
5-9 grudnia 2016 r.
Tydzień Profilaktyki w szkole
W dniu 9 grudnia 2016r. w naszej szkole podsumowano Tydzień Profilaktyki, który trwał od 5 grudnia do 9 grudnia 2016r.
Weronika Przeczewska z klasy 3f śpiewając „Piosenkę o straconym czasie” wprowadziła wszystkich uczestników w tematykę spotkania.
Następnie Pani dyrektor - Krystyna Dżur powitała zaproszonych gości. Zaproszeni goście, to: Pani Anna Kupczyk – kierownik Biura Oświaty Urzędu Miejskiego, Pan Alfred Józefiak – dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz Pani Bernadetta Małolepsza, Pani Hanna Osińska – kierownik Biura Zdrowia i Pomocy Społecznej Urzędu Miejskiego, Pani Agnieszka Łukaszewska – Oficer Prasowy Komendy Powiatowej Policji w Brodnicy, Pani Wiesława Jaranowska – kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej i Pani Anita Kabacińska – specjalista ds. Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia w brodnickim Sanepidzie. W spotkaniu brała udział także Pani Alicja Kupferschmidt – pielęgniarka z naszej szkoły.
W dalszej części spotkania uczestnicy obejrzeli spektakl profilaktyczny pt: „Grunt to rodzinka”, w wykonaniu uczniów z koła teatralnego, przygotowany pod kierunkiem Pani Katarzyny Baśkiewicz. Celem przedstawienia było przekazanie przesłania jak ważną wartość w życiu każdego z nas stanowi rodzina. Przedstawienie zostało przyjęte gromkimi brawami.
Następnie z dużym zainteresowaniem uczniowie oraz goście obejrzeli reportaż na temat zdrowego stylu życia. Wywiad nakręcono na terenie szkoły, a przeprowadziła go Martyna Wyszyńska z klasy 6b z uczniami, nauczycielami i przcownikami szkoły.
Barbara Rochon – pedagog szkolny i koordynator Tygodnia Profilaktyki dokonała podsumowania różnorodnych działań podejmowanych w szkole z zakresu profilaktyki uzależnień, przemocy, w tym cyberprzemocy oraz promocji zdrowego stylu życia.
Na zakończenie podsumowano konkursy plastyczne, w dwóch kategoriach. W konkursie dla klas I – III: „Razem z rodziną” wyróżniono: Paulę Wiśniewską i Wanessę Kopystecką z klasy 2b oraz Nadię Kalisz z klasy 1b.
Natomiast w konkursie dla klas IV – VI pt: „Chodź, pomaluj swój świat” nagrody otrzymali: Mateusz Kopeć z klasy 6d, Karolina Kotowska z klasy 5b i Aleks Cybulski z klasy 4b.
Na pożegnanie Weronika Przeczewska zaśpiewała piosenkę: „Owocowy luz – blues”, a dzieci częstowały się jabłkami.
Barbara Rochon
2 grudnia 2016 r.
2 grudnia 2016 roku obchodziliśmy po raz pierwszy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Uroczystość ta była okazją do podziękowania wszystkim, którzy poświęcają swój czas i energię pomagając innym. Podczas spotkania uczniowie obejrzeli prezentację z akcji charytatywnych i innych działań wolontariuszy. Przedstawiono również wyniki ankiety przeprowadzonej wśród uczniów klas szóstych: "Czy warto pomagać". Podczas imprezy grupa teatralna z klasy IVb zaprezentowała scenki związane z ideą wolontariatu. Bycie wolontariuszem to nie tylko odpowiedzialność. To przede wszystkim ogromna satysfakcja z pomocy drugiemu człowiekowi. Dziękujemy uczniom za aktywny udział w naszych działaniach. Mamy nadzieję, że nie zabraknie pomysłów i sił do dalszej pracy.
J.L.
30 listopada 2016 r.
Andrzejkowe Wróżby
30 listopada klasę 1b odwiedziły wróżki. Dzieci poznały tradycję związaną z wieczorem andrzejkowym poprzez uczestnictwo w zabawach i wróżbach. Wróżki stworzyły miły nastrój, zachęcały do wyrażania uczuć i przeżywania radości wspólnej zabawy. A wszystko z przymrużeniem oka, przecież to tylko ,,zabawa". Andrzejki miały niezaprzeczalnie tajemniczy klimat. Dzieci świetnie się bawiły.
D. Wicińska
30 listopada 2016 r.
Tradycją naszej szkoły stał się organizowany przez Samorząd Uczniowski Dzień wróżb andrzejkowych, toteż w środę 30 listopada po raz kolejny zaprosiliśmy uczniów i nauczycieli do wspólnej. Wróżki i wróżbici (uczniowie klas piątych i szóstych) zgromadzeni w auli szkolnej przez kilka godzin w humorystyczny sposób przepowiadali przyszłość. Zawitali też do grup przedszkolnych oraz uczniów klas I i II, czekających na nich w swoich salach.
Wróżby andrzejkowe cieszyły się wielkim zainteresowaniem i dostarczyły wielu emocji zarówno wróżącym, jak i tym, którzy chcieli poznać swoją przyszłość. Piękne stroje i dekoracje wzbudziły uznanie nauczycieli.
Opiekun samorządu – D. Kossakowska
29 listopada 2016 r.
Wyprawa w krainę historii i pamięci
W tym roku, roku 2016, przypada 100 rocznica śmierci oraz 170 rocznica urodzin Henryka Sienkiewicza, dlatego rok 2016 ustanowiono Rokiem Sienkiewiczowskim. Ten wybitny pisarz i autor m.in. wielu powieści historycznych jest patronem naszej szkoły i należało w sposób wyjątkowy uczcić jego pamięć. Dlatego też, pod koniec listopada, została przygotowana wieczornica poświęcona panu Sienkiewiczowi. Jego sylwetka jako pisarza została przybliżona poprzez utwory, których jest autorem. Recytacja
wierszy przeplatana była czytaniem fragmentów powieści i nowelek oraz obrazami z filmów. Bohaterami wieczornicy byli uczniowie z kl.6, zespół taneczny z kl. 5a oraz uczennica z kl.4b, która na zakończenie spotkania zaśpiewała piosenkę o Sienkiewiczu.
opiekun grypy teatralnej i tanecznej
Katarzyna Beata Baskiewicz
28 listopada 2016 r.
Mediacja w szkole jako sposób rozwiązywania konfliktów to temat spotkania uczniów klasy 5c z kuratorem sądowym – p. Józefem Obertańcem. Spotkanie odbyło się w poniedziałek – 28 listopada 2016 roku. Pan kurator podkreślił, że celem mediacji jest wypracowanie takiego rozwiązania, w którym ma się do czynienia z dwoma zwycięzcami, nie ma zaś przegranych.
Uczniowie ćwiczyli mediację pod kierunkiem Pana Kuratora. Przekonali się, że mediacja jest skutecną metodą rozwiązywania konfliktów bez przemocy i dlatego warto ją stosować w szkole.
B. Rochon
25 listopada 2016 r.
- Dnia 25 listopada odbył się etap szkolny Wojewódzkiego Konkursu Historycznego. W konkursie udział wzięli uczniowie klas szóstych: Natalia Kempczyńska, Agata Lewandowska, Weronika Wilmowicz z 6a; Mateusz Kopeć, Aleksander Matuszewski, Adam Etmański z 6d; Tatiana Stańczak z 6cNajwięcej punktów z testu zdobyli: A. Etmański i A. Lewandowska. Czy to wystarczy, by zakwalifikować się na finał wojewódzki, okaże się wkrótce.E. Kędziorska
25 listopada 2016 r.
Światowy Dzień Misia
Dnia 25 listopada uczniowie z klasy 1b uroczyście obchodzili Światowy Dzień Pluszowego Misia. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz atrakcyjniejszych zabawek, moda na misie nie przemija. Tego dnia dzieci przyszły ze swoimi ulubionymi i kochanymi pluszakami. Dzieci, opowiadały o swoich maskotkach, słuchały czytanych fragmentów książek o niedźwiadkach, brały udział w quizie. Ten dzień wywołał wiele uśmiechów i radości. Miś jest bardzo ważny dla każdego dziecka. Można go przytulić, a nawet zwierzyć mu się z sekretów.
D. Wicińska
25 listopada 2016 r.
Dziś 25 listopada, nie zabrakło w klasie 1a, najpopularniejszych pluszaków, które obchodziły swoje urodziny. Misie towarzyszyły uczniom w czasie lekcji i w czasie przerw. Uczniowie dowiedzieli się o historii pluszowego misia, obejrzały też bajki, gdzie bohaterami są właśnie misie.
J. Gabska
Archiwum Aktualności