Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Propagowanie czytelnictwa, zachęcanie do głośnego czytania i obcowania z książką - to główny cel tej akcji. Święto zostało ogłoszone z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Jest skierowane przede wszystkim do dzieci. Patronką wybrano Janinę Porazińską, wybitną pisarkę, która wiele swoich książek napisała z myślą o dzieciach. O godz. 09.00 uczniowie naszej szkoły spędzili czas z książką. Czytano lektury m.in „Balladynę”, i wiersze. Odbyło się nawet spotkanie z autorem książek dla dzieci Wojciechem Widłak. A ci, którzy mieli zajęcia w plenerze, czytali nawet podczas podróży.
29 września 2022r.
- 10
29 września 2022 r.
Dziś nasza szkoła więzła udział w Ogólnopolskim Dniu Głośnego Czytania. Jesteśmy jedną z CZYTAJĄCYCH SZKÓŁ i uczestniczymy w akcji promującej czytelnictwo od wielu lat!
„Książki radość dają tym, co czytają i słuchają”
Pomysł Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania powstał w Polskiej Izbie Książki w 2001. Patronką akcji czytelniczej jest Janina Porazińska - polska pisarka, autorka między innymi lektur szkolnych „Pamiętnik Czarnego Noska”, „Szewczyk Dratewka”, „Psotki i Śmieszki”. Celem święta jest promowanie i rozpowszechnianie czytelnictwa wśród dzieci.
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania w naszej szkole zorganizowała biblioteka szkolna. W tym roku czytanie odbyło się w czwartek. O godzinie 9.00. szkolny dzwonek był sygnałem do rozpoczęcia wspólnego czytania we wszystkich klasach. Nauczyciele czytali uczniom utwory z kanonu literatury polskiej: baśnie i legendy, wiersze dla dzieci, opowiadania o zwierzętach, dowcipy i żarty dla dzieci, ciekawostki przyrodnicze i geograficzne. Akcja czytelnicza odbyła się także podczas wycieczki szkolnej. Było dużo emocji i miłych wrażeń. Wszyscy uczestnicy akcji czytelniczej zostali obdarowani słodką niespodzianką.
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania to jedno z tych wydarzeń w kalendarzu świąt nietypowych, które są zarówno przyjemne, jak i pożyteczne. Książki to źródło wiedzy dla dzieci, rozwijają wyobraźnię, pamięć, poszerzają słownictwo, a przede wszystkim pozwalają przeżywać wspaniałe przygody i emocje. Głośne czytanie, które jest motywem przewodnim święta, to dobra okazja do budowania więzi i wspólnego spędzenia czasu z dziećmi. Święto warto obchodzić każdego dnia.
M. Połyńczuk
1
28 września 2022r.
W środę chłopcy z klasy 6b reprezentowali Szkołę w miejskich igrzyskach dzieci w koszykówce 3x3. Pod kierunkiem pana Marka Bukowskiego znaleźli się na 3 miejscu podium. Gratulacje dla całego zespołu w składzie: Kacper Kuciński, Mikołaj Kwiatkowski, Maksymilian Szumacher i Olaf Karwowski. (K.Z.)
1
22 września 2022r.
"Z podwórka na bieżnię" to impreza, która już na stałe wpisuje się w kalendarz sportowy naszej szkoły. W tym roku gościliśmy w Wąbrzeźnie gdzie atrakcyjności projektu dodały gwiazdy polskiego sportu: Paweł Januszewski – złoty medalista Mistrzostw Europy z 1998 roku oraz Sebastian Chmara – były reprezentant Polski w wielobojach lekkoatletycznych.
Organizatorem jest Fundacja Wychowanie przez sport. Sponsorem tytularnym wydarzenia jest firma ORLEN. Patronat nad imprezą objęli: Ministerstwo Sportu i Turystyki, Minister Edukacji i Nauki, Polski Komitet Olimpijski oraz Polski Związek Lekkiej Atletyki.
Prawie 500 uczestników imprezy a my mamy dwie statuetki mistrzów w biegu na 40 metrów Antonina Damszel oraz w biegu na 40 metrów przez płotki Hubert Gółkowski
GRATULACJE!!!
Wszyscy uczestnicy otrzymali koszulki, dyplomy i medale. Opiekunowie Kamila Zawadzka, Marek Bukowski
16
19 września 2022r.
W poniedziałek, 19 września uczniowie kl. 6a i 7a w ramach zajęć Eksperymenty, byli z wizytą w Astrobazie przy I LO w Brodnicy. Dzięki uprzejmości koordynatorów, Pani A. Ziółkowskiej i Pana P. Biegajskiego, podziwialiśmy zdjęcia różnych obiektów m. in. Słońca, Jowisza, Księżyca oraz zaobserwowanych zjawisk zaćmień Słońca, Księżyca, zorzy polarnej, zapoznaliśmy się z rodzajami teleskopów a na koniec była niespodzianka pogodowa... Po deszczowej aurze, niebo się przejaśniło i mogliśmy podziwiać własnym okiem Jowisza, Saturna oraz przelatującą nad nami stację kosmiczną. Na pewno wrócimy jeszcze nie raz do Astrobazy.
4
15 września 2022r.
Dzień kropki w naszej szkole był okazją do wykonywania kreatywnych zadań na różnych przedmiotach. Był to również czas zabawy, integracji i odkrywanie Talentów.
Dzień Kropki w klasach 1-3, święto kreatywności.
35Dzień Kropki w klasach 4-6
7Pokaz kreatywnych prac z kropką w roli głównej Decyzją Dyrekcji klasy 4-8, które wykonały pracę otrzymały Dziką Kartę a młodsi słodką niespodziankę.
11
15 września 2022r.
Pierwsza rywalizacja sportowa za nami. Jesteśmy podwójnymi wicemistrzami powiatu brodnickiego w igrzyskach dzieci. Sztafeta szwedzka dziewczęta (400m+300m+200m+100m). Sztafeta 4x100m chłopcy. Mamy również 3 miejsce u chłopców w sztafecie szwedzkiej. Brawa dla reprezentacji SP1: Antonina Damszel, Nicola Malanowska, Klaudia Uździńska, Lena Rudzińska, Maja Lewandowska, Marysia Wenderska, Kacper Kuciński, Wiktor Muzalewski, Igor Malinowski, Vladyslav Skopin, Hubert Gółkowski, Kacper Kowalski, Jakub Rutkowski.
12
14 września 2021r.
Uczniowie klas 1 - 3 to „Mali Odkrywcy”. Od kilku lat uczestniczą w pokazach fizycznych z panem Bartoszem Pałuckim z Torunia. Tym razem sprawdzali gęstość substancji. Udowodnili, że nie wszystkie substancje mieszają się, tylko niektóre i to bezpowrotnie. W drugiej części spotkania sprawdzali czy woda we wodzie pływa. Dowiedli, że niektóre metalowe statki pływają, czyli czym jest wyporność. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie i z zaciekawieniem- co będzie tym razem???
27
14 września 2022r.
Biblioteka szkolna zaprasza UCZNIÓW do udziału
w SZKOLNYM KONKURSIE
Biblioteka szkolna zaprasza uczniów klas II - VIII
do udziału
w konkursie czytelniczym: „Moje wspomnienia z wakacji”
Co trzeba zrobić?
1. Napiszcie odręcznie na kartce z bloku rysunkowego kilka zdań o swoich wakacjach: jak je spędzaliście, jak wypoczywaliście,dokąd pojechaliście, co ciekawego zwiedziliście, kogo nowego poznaliście, itp.
2. Korzystając z różnych technik plastycznych, pod swoją relacją, wykonajcie ilustrację obrazującą wspomnienie. Może to być krajobraz, zabytek, pamiątka, osoba, itp.
3. Gotową pracę, podpisaną na odwrocie (imię, nazwisko, klasa), przynieście do 7 października br. do biblioteki szkolnej.
Liczymy na Waszą pomysłowość! Na zwycięzców czekają dyplomy, nagrody oraz pochwały!
Przykład:
Wakacje spędziłam u babci i dziadka w leśniczówce nad jeziorem. Rano chodziliśmy do lasu obserwować zwierzęta. To było niesamowite przeżycie zobaczyć sarny pasące się na leśnej polanie. Fascynowały mnie wschody i zachody słońca nad jeziorem. Na pewno tam wrócę.
9 września 2022r.
Zapraszamy do naszego szkolnego Wolontariatu.Wolontariat uczy wrażliwości, współpracy, odpowiedzialności za konkretnego człowieka. To doskonała szkoła otwierania się na innych - na drugiego człowieka. Bądźcie z nami 😍
8 września 2022r.
„Bezpieczna droga do szkoły i powrotna do domu” - spotkanie z przedstawicielami Urzędu Miasta - Straży Miejskiej i Policji.
14
8 września 2022r.
Uczniowie z klasy 8b wzięli udział w Narodowym Czytaniu 2022 organizowanym przez MiPBP w Brodnicy. Przebrani za postaci z ballad Adama Mickiewicza recytowali " Świtezianke" oraz " Lilije".Spotkanie było wyjątkowo udane.
4
6 września 2022r.
Lekcja języka polskiego w plenerze pod hasłem " Stubarwny wrzesień" Praca grupowa w klasie 6a.
1 września 2022r.
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023
14
24 czerwca 2022r.
Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2021/2022
1Klasy 1-3
11Klasy 4-7
10 czerwca 2022r.
W dniu 10 czerwca 2022 r. w I Liceum Ogólnokształcącym w Brodnicy odbył się Powiatowy Turniej Szachowy. W zawodach udział wzięli: Patryk Garczyński - klasa 6a, Filip Różycki - klasa 8e, Kacper Piwoński - klasa 8e, Huber Różycki - klasa 7d, Oskar Janczak - klasa 5b, Adrian Dobry - klasa 8b, Jakub Dobry - 8b. Celem imprezy była popularyzacja i promowanie Królewskiej Gry wśród uczniów, integracja środowiska szachowego oraz alternatywna forma spędzania wolnego czasu. Najlepszym zawodnikiem naszej szkoły został Hubert Różycki, który zajął 6 miejsce.Brawa dla wszystkich zawodników SP1 za duże emocje na szachownicach!
A. Kołodziejski
1
10 czerwca 2022r.
Biblioteka szkolna nagrodziła swoich CZYTELNIKÓW za wzorowe wyniki w czytelnictwie w II półroczu roku szkolnego 2021/2022
„Kochajmy książki, które są duszą szkół. Martwe są bowiem szkoły, których nie ożywiają książki”.
J. A. Kamieński
W bieżącym roku szkolnym biblioteka szkolna promowała i rozwijała czytelnictwo w środowisku szkolnym. Nowe książki, popularne serie wydawnicze i niezmiennie lektury, cieszyły się dużym zainteresowaniem. Mimo pandemii koronawirusa i obostrzeń z nią związanych, udało się utrzymać czytelnictwo wśród uczniów na wysokim poziomie.
Biblioteka szkolna nagrodziła najlepszych czytelników w szkole. Uczniowie otrzymali dyplomy, nagrody oraz +40 punktów do oceny z zachowania.
WZOROWI CZYTELNICY w II półroczu:
Oliwia Bałdyga – 3b
Krystian Chojnacki - 2b
Szymon Markwart - 1a
Marta Mazawi - 4a
Michał Orzechowski – 1a
Roksana Różycka - 2b
Lena Sikorska - 3b
Stanisław Skuza – 4a
Martyna Węgielewska - 4a
Maria Wenderska – 5a
WZOROWO czytającymi KLASAMI zostały:
II b – I miejsce
III b – II miejsce
IV a – III miejsce
W II półroczu wzorowo i najwięcej czytającą klasą została II b. Uczniowie tej klasy zajęli pierwsze miejsce w czytelnictwie. Oprócz lektur szkolnych, dzieci wypożyczały książki o tematyce przyrodniczej, plastycznej, komputerowej, sportowej, motoryzacyjnej. Czytelnicy sięgali po publikacje o zwierzętach, ptakach, owadach, informatyce, technikach origami. Wśród chłopców hitem były książki z serii „Lego”, o dinozaurach oraz komiksy, a wśród dziewczynek seria „Nela” i publikacje o kotach, psach, wiersze oraz bajki dla dzieci.
Drugie miejsce zajęła klasa IIIb. Wśród czytelników tej klasy największe zainteresowanie wzbudziły książki o przyrodzie i zwierzętach, encyklopedie dla dzieci, legendy polskie, baśnie i bajki, książki o zdrowym stylu życia, książki kucharskie z przepisami kulinarnymi dla dzieci oraz serie wydawnicze: „Nela”, „Minecraft”, „Lego”. Czytelnicy wypożyczali dużo lektur szkolnych, zarówno z listy obowiązkowej, jak i polecane przez nauczyciela.
Trzecie miejsce zajęli czytelnicy z klasy IVa. Uczniowie tej klasy są bardzo częstymi bywalcami biblioteki szkolnej. Biorą liczny udział w szkolnych konkursach. Dzieci czytają dużo literatury dziecięcej i książek popularnonaukowych, szczególnie o tematyce przyrodniczej i geograficznej, które chętnie wykorzystują na lekcjach. Często wypożyczane publikacje to książki z serii: „Mikołajek”, „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai”, „Detektyw Pozytywka”, „Kajko i Kokosz”, „Nela”.
M. Połyńczuk
8 czerwca 2022r.
Dzień pełen atrakcji dla klasy 4a, 4b i 6a
Lekcja rycerska w Muzeum Ziemii Dobrzyńskiej, zwiedzanie oraz wyczekiwany przez wszystkich pobyć w Aquaparku a to wszystko w pobliskim Rypinie a na koniec smaczny obiad, który zniknął z talerzy w mgnieniu oka.
K. Zawadzka
59
6 czerwca 2022r.
Cudowne miejsce i super spędzony czas. Kolejna wycieczka klasy 1b do gospodarstwa agroturystycznego „Maryśka” w Małym Leźnie. Mnóstwo atrakcji dla dzieci a przy tym wspaniała zabawa i integracja na łonie natury. Radość dzieci- bezcenna!!
34
3 czerwca 2022r.
SZUKAMY MŁODYCH TALENTÓW – szkolna akcja biblioteczna
„Wszystko, co możesz sobie wyobrazić, jest prawdziwe.” P. Picasso
Uczniowie nagrodzeni w czerwcu:
Konstancja Defańska - 3a
Paweł Gaszyński - 3b
Krystian Katarzyński – 3a
Nikola Kowalska - 4b
Zofia Urbańska – 1a
Biblioteka szkolna SERDECZNIE GRATULUJE wszystkim swoim CZYTELNIKOM sukcesu w szkolnej akcji „Szukamy Młodych Talentów”. W całym roku szkolnym udało nam się nagrodzić czterdziestu pięciu uczniów, a ich prace zdobiły szkolne korytarze i znalazły się na stronie internetowej szkoły.
Warto jest poszerzać wiedzę oraz rozwijać zainteresowania. Może uda się kontynuować akcję w przyszłym roku szkolnym, bo cieszy się dużym powodzeniem i daje wiele radości naszym uczniom. Do następnego spotkania w przyszłym roku szkolnym!
Biblioteka szkolna
M. Połyńczuk
3
Archiwum Aktualności