2011/2012
Jadąc na biwak wszyscy marzą o ciepełku lejącym się ze nieba. Tak… dla klasy 3e niebo 21 czerwca było wyjątkowo hojne. Deszcz padał od rana do nocy. Po zakwaterowaniu w Ośrodku „Wilga’’ w Górznie wyruszyliśmy do Zielonej Szkoły ,,Ekoczar” w Czarnym Bryńsku. Jak na prawdziwych twardzieli przystało w strugach deszczu poznawaliśmy osobliwości Górznieńsko – Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego. Potem bardzo ciekawe zajęcia dydaktyczne w szkole, robale mniejsze i większe na talerzach i pod mikroskopem oraz ciekawe konkursy. Na koniec kiełbaski nie z ogniska (bo zalało) i własnoręcznie namalowana na kawałku drewna pamiątka. Wieczorem, wspólnie z rodzicami zaplanowaliśmy pożegnalną biesiadę - klasy trzeciej.
Były wspomnienia na wesoło wierszem pisane, wspólne śpiewy przy gitarze i smakołyki przyniesione przez rodziców. O zielonej nocy nie będziemy pisać. Jedno wiemy na pewno - była dłuuuuga!
Bardzo dziękujemy opiekunom: p. Jolancie Staropolskiej, pani Beacie Wątorowskiej i p. Mauronowi Mazawi za anielską cierpliwość i wyrozumiałość oraz sprawowaną opiekę, a rodziców, że tak licznie przybyli na nasze pożegnanie z klasą trzecią
wych. B. Bachanek i uczniowie klasy 3e
Dnia 19 czerwca 2012 roku klasa 2d wraz z wychowawczynią p. E. Dekert i p. A. Rutkowską pojechał a na wycieczkę klasową do Solca Kujawskiego. Najpierw przewodnik oprowadził nas po parku dinozaurów opowiadając ciekawie o każdym okazie. Następnie udaliśmy się do kina 5D na film o dinozaurach – niesamowite wrażenia! Później uczestniczyliśmy w warsztatach i malowaliśmy farbami odlewy amonitów. Oczywiście nie zabrakło też pysznego obiadku oraz zabaw na fajnym placu zabaw. Na szczęście pogoda dopisała! Bardzo zadowoleni pełni niezapomnianych wrażeń wróciliśmy do domów.
E. Hekert
Dnia 13.06.2012 grupa 16 uczniów z kl. 6A wraz z opiekunami (p.H.Figalską i p.Anną Nowicką-Filon) pojechali do gospodarstwa agroturystycznego Brzoza k.Torunia. Na miejscu uczniowie mogli skorzystać z następujących atrakcji: ognisko z kiełbaskami, oprowadzanie na koniach, przejażdżki zaprzęgiem konnym, strzelanie na strzelnicy, wędkowanie na stawie, pływanie łódkami na stawie, poznawanie zwierząt domowych, trampoliny typu "batut", RoweryBMX. Zdjęcia pokazują jak bawili się na miejscu uczestnicy.
H. Figalska
11 czerwca 2012 r. uczniowie klasy II A gościli w Rudniku. Uczniowie wraz z Panią Moniką Szałapską i wychowawczynią Gabrielą Wiercińską podziwiali miasteczko westernowe. Uczestnicy wycieczki w ramach programu zwiedzili Muzeum Indiańskie, ZOO - tu odbyła się lekcja przyrody. W strzelnicy Apacza uczniowie mogli sprawdzić swoje umiejętności w różnych konkurencjach strzeleckich. Następnie w kopalni złota uczestnicy wycieczki poszukiwali upominków ze złota z okresu Dzikiego Zachodu. Po MEGAPARKU uczniowie jeździli bryczką i w wagonie pociągu Kansas City – Exspres. W Safari uczniowie zobaczyli repliki dziko żyjących zwierząt w naturalnych warunkach. Podziwiali również ruchome dinozaury. Uczniowie relaksowali się w Osadzie Flinstonów. Pełni wrażeń wrócili do Brodnicy.
G. Wiercińska
Na środę 13 czerwca uczniowie klasy II b czekali z niecierpliwością. Bowiem tego dnia wybrali się na wycieczkę do Torunia, by rozszerzyć wiedzę zdobytą na zajęciach i na żywo zobaczyć to, o czym się uczyły. Odwiedziły Żywe Muzeum Piernika, gdzie miały możliwość zgłębienia tajników pieczenia pierników. Każdy wyszedł z piernikiem upieczonym przez siebie. Dzieci odwiedziły nowo otwartą stację Geodium, gdzie wykonywały różne doświadczenia związane z naszą plantę. Na zakończenie udały się do Muzeum Etnograficznego, gdzie zapoznały się z historią zabawek dziecięcych. O dziwo niektóre chciałyby mieć takie zabawki. Poza tym zwiedziły i zobaczyły ważne miejsca w Toruniu. Z wycieczki wróciły pełne wrażeń.
Anna Orzech
Dnia 6 czerwca 2012 r. klasa 1 c wybrała się na wycieczkę do Torunia…
Pierwsze kroki skierowaliśmy do Muzeum Piernika - miejsca niezwykłego, gdzie wśród zapachów przypraw mieliśmy okazję poznać tajniki wypieku słynnych pierników w XVI – wiecznej piekarni. Każdy z uczestników wyszedł z Muzeum z własnym wypiekiem.
Kolejnym punktem naszej wycieczki był Teatr Baj Pomorski, w którym obejrzeliśmy spektakl pt. „Podróże Guliwera” i przekonaliśmy się dzięki grze aktorów i ciekawym rozwiązaniom scenograficznym, że „… teatr jest tą magiczną sztuką, która potrafi przenieść widza w najodleglejsze miejsca rodem z wyobraźni”.
Po uczcie duchowej przyszedł czas na „coś” dla ciała, czyli obiad w restauracji McDonald’s.
Z pełnymi brzuszkami ruszyliśmy dalej przez Stare Miasto do Muzeum Etnograficznego, by tam przenieść się w miejscu i czasie biorąc udział w imprezie plenerowej pn. „100 lat temu na wsi…”. Dzięki proponowanym zajęciom poznaliśmy życie mieszkańców dawnej wsi na Kujawach i Pomorzu. W zagrodzie kujawskiej wykonaliśmy malowanki oraz sypaliśmy wzory piaskiem, jak to czyniły dawniej gospodynie podczas świąt. W zagrodzie kaszubskiej poznaliśmy elementy języka kaszubskiego poprzez naukę przyśpiewek i pląsów. Zwiedziliśmy także stary młyn, by na koniec tej „podróży” pobawić się kopiami dawnych zabawek ludowych i posmakować placka drożdżowego z kawą zbożową, które zasmakowały nawet największym niejadkomJ
… do domów wróciliśmy zadowoleni i pełni wrażeń.
Rodzicom i opiekunom dziękujemy za wspaniały wyjazd.
A. Nowicka - Filon
Dnia 6 czerwca uczniowie klas IV b, c i d pod opieką wychowawców wybrali się na wycieczkę do Gdańska. Wróciliśmy zadowoleni i pełni wrażeń. Zwiedziliśmy między innymi: Długi Targ, Kościół Mariacki i Ratusz. Dużą atrakcją i jednocześnie sprawdzianem naszej kondycji oraz wytrzymałości okazało się wejście na główną wieżę Kościoła Mariackiego. Do pokonania było „tylko” 400 schodów i już mogliśmy podziwiać wspaniałą panoramę Gdańska. Kolejnym punktem wycieczki był półtoragodzinny rejs po Porcie Gdańskim. Przy okazji zobaczyliśmy Pomnik Westerplatte oraz Stocznię Gdańską. Na koniec odwiedziliśmy fabrykę cukierków „Ciuciu”. Tu uczniom podobało się najbardziej. Nie tylko poznaliśmy XVII-wieczne metody produkcji słodyczy, ale również poćwiczyliśmy wyrabianie lizaków. Każdy z nas wyszedł z fabryki „Ciuciu” dumnie trzymając zrobiony samodzielnie lizak. Tym słodkim akcentem zakończyliśmy wycieczkę. Całą drogę powrotną w autokarze dało się słyszeć słodkie ciumkanie. Niewielu dowiozło do Brodnicy „swoje cukiernicze wyroby”.
M. Czarnecka
Uczniowie kl. 5b z pewnością na długo zapamiętają wtorek, 5 czerwca. Tego dnia wybraliśmy się na wycieczkę do Warszawy pod opieką p. A. Orzech i p. D. Kossakowskiej. Pierwszym punktem wyprawy był Pałac Kultury i Nauki, gdzie zwiedziliśmy wystawę zatytułowaną „Wynalazki Leonardo da Vinci” i wysłuchaliśmy ciekawych opowieści przewodnika o życiu i dokonaniach mistrza. Stamtąd przeszliśmy pod Grób Nieznanego Żołnierza. Mieliśmy okazję obserwować zmianę warty. Następnie udaliśmy się do Zamku Królewskiego na lekcję muzealną pt. „Wizyta u króla”. Z zachwytem zwiedzaliśmy reprezentacyjne sale zamkowe i podziwialiśmy bogate wnętrza. Nie obyło się też bez spaceru po Starówce i pamiątkowych zdjęć pod Kolumną Zygmunta. Na koniec naszej wyprawy przenieśliśmy się do współczesności – do kina 5D, w którym nie brakowało emocji podczas oglądania trzech filmów.
Pełni wrażeń wróciliśmy do Brodnicy i już zaczynamy odliczanie do następnej wycieczki!
D. Kossakowska
W dniach 4-6 czerwca klasa VIb zorganizowała biwak na łonie natury w ośrodku "Eko-Gaj" w Grzmięcy. Każdego dnia pomagaliśmy w przygotowaniu posiłków. Mieliśmy ustalone dyżury, obieraliśmy ziemniaki, robiliśmy surówki i myliśmy naczynia. Pomiędzy posiłkami bawiliśmy się na świeżym powietrzu, graliśmy w piłkę i babingtona. Wieczorami w pokojach graliśmy w różne gry. Pierwszego dnia wieczorem mieliśmy ognisko, a drugiego dyskotekę. Mieliśmy również pieszą wędrówkę do Pokrzydowa. Nad naszym bezpieczeństwem czuwali wychowawca p. H. Ziółkowska-Prusak, p. A. Chojnowski, p. M. Kwas oraz p. T. Zakrzewska. Ostatniego dnia zaprosiliśmy na wspólne ognisko wszystkich uczących nas nauczycieli oraz naszych rodziców. Zajadaliśmy się pysznym tortem przygotowanym specjalnie na to spotkanie. Było pieczenie kiełbasek przy ognisku, śpiewanie piosenek i żarty. Zabawa była wspaniała, ustaliliśmy, że w przyszłym roku powtórzymy to jako klasa VIIb. Dziekujemy wszystkim za możliwość zorganizowania tego ostatniego wspólnego wyjazdu.
klasa VIb :)
P. Niezgoda, K. Wiśniewska, Z. Wiśniewska, A. Nadolska
Dnia 31 maja 2012r. uczniowie klasy 1b wybrali się na wycieczkę do „Miasteczka Westernowego Kansas City” w Rudniku. Powitanie okazało się zaskakujące, bo grupa kowboi napadła nas i zażądała kasę. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od ZOO. Były tam: kozy, wielbłądy, lamy, struś, kury, osioł, muł itp.. Następnie wybraliśmy się na przejażdżkę pociągiem Kansas – City – Expres, Dino wozem, oraz bryczką. Kolejną część dnia spędziliśmy w Miasteczku Westernowym, gdzie odwiedziliśmy „Kopalnię złota”, „Strzelnicę Apacza”, „Western Farm” oraz w samo południe zobaczyliśmy „PRZYGODY PROFESORA ŚWIRKA – TALIZMAN SZOSZONÓW”. Po pokazach spacerowaliśmy Jurajską ścieżką podziwiając Dinozaury. Na koniec przenieśliśmy się w krainę Bajek, Baśni i Legend. Wróciliśmy zmęczeni, ale pełni wrażeń i wspomnień.
U. Łukaszewska
W dniach 29-31 maja 2012 r. grupa uczniów z klas VIb, VIc, i Vd brała udział w wycieczce do Krakowa. Pierwszym zwiedzonym miejscem było Europejskie Centrum Bajek w Pacanowie. Tam uczestnicy wycieczki brali udział w warsztatach animacyjnych oraz tanecznych związanych z bajkami zanymi na całym świecie. Oczywiście, nie odbyło się bez kupienia pamiątek przedstawiających Koziołka Matołka. Kolejny dzień wycieczki związany był z ośmiogodzinym zwiedzaniem grodu Kraka. Najważniejsze miejsca, które wzbudziły zachwyt, to kościół Mariacki i Wawel. Tego samego dnia, wieczorem udali się do Sukiennic, gdzie od niedawna jest czynne Muzeum Interaktywne w podziemiach Rynku. Dzięki wizycie w tym miejscu uczniowie przenieśli się w czasie, aby zobaczyć życie krakowian wiele lat temu. Ostatni dzień wycieczki to było zwiedzanie Wieliczki, a szczególnie Kopalni Soli. Powrót do domu był długi, ale wszyscy wrócili zadowoleni.
Organizator wycieczki K. Baśkiewicz
Majowa wycieczka 3b - WARSZAWA! - 30 maj
W miesiącu maju zaplanowaliśmy inną wycieczkę niż te dotychczas - wybraliśmy się do Warszawy. Celem wycieczki było - CENTRUM NAUKI KOPERNIK. Mieliśmy okazje zetknięcia się z nowościami techniki, fizyki, przyrody. Główne zainteresowanie padło na poziom 1, gdzie świetnie bawiliśmy się. Mogliśmy mierzyć poziom swojego krzyku położyć się na łoże fakira, sprawdzać bicie serca, pobiegać w kole dla chomika, sprawdzić swoją szybkość, poczuć trzęsienie ziemi, zobaczyć tornado, posterować robotem i mnóstwo innych rzeczy. Było świetnie. Byliśmy tam ponad dwie godziny. Nie zapomnieliśmy również o urokach naszej stolicy. Na koniec udaliśmy się do centrum by obejrzeliśmy Zamek Królewski oraz kolumnę Zygmunta. Atrakcją był również widok z okien autokaru stadionu narodowego. Wycieczka była udana i jesteśmy bardzo zadowoleni!
Katarzyna Kahl
Klasa 1a spędziła Dzień Dziecka na wycieczce w Toruniu. Najpierw dzieci obejrzały w Baju Pomorskim spektakl pt. „Kopciuszek”. Niezwykłe było to, że lalki wykonano na wzór Mapetów. Potem Zwiedziły Katedrę pod wezwaniem Św. Janów, a w niej zobaczyły film 3D o historii katedry oraz podziwiały z bliska ponad 500-letni dzwon Tuba Dei. Z najwyższej wieży rozpościerała się piękna panorama Torunia. W drodze powrotnej pierwszoklasiści wzięli udział w warsztatach Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa. W trakcie zajęć dzieci poznały tajniki powstawania papieru czerpanego, pisania piórem maczanym w atramencie, różnice między papirusem a pergaminem oraz wiedzę o początkach drukarstwa. Rodzicom i opiekunom dziękujemy za wspaniały wyjazd. Do zobaczenia w Toruniu!
M. Sikorska
Dnia 29 maja 2012 r. klasa 3a wraz z opiekunami i rodzicami wybrała się na wycieczkę do Radzynia Chełmińskiego. Celem naszej wycieczki było zwiedzanie zamku krzyżackiego oraz poznanie jego historii. Na początku przywitali nas: pani w średniowiecznej sukni i rycerz. Zostaliśmy podzieleni na dwie grupy: Krzyżacką i Towarzystwa Jaszczurczego. W czasie pobytu na zamku zwiedzaliśmy komnaty, salę tortur i narożną wieżę. Zapoznaliśmy się z rzemiosłem historycznym. W programie wycieczki było także: strzelanie z łuku, pisanie gotykiem, pokazy walk rycerskich, wybijanie monet, wystrzały ze średniowiecznych armat, wystawa makiet zamków krzyżackich. Dla wszystkich uczestników wycieczki przygotowano pamiątkowe certyfikaty. Następnie odbyło się wspólne ognisko, pieczenie kiełbasek.
Ważnym elementem wycieczki był zakup pamiątek. Następnie zadowoleni i pełni wrażeń wróciliśmy do Brodnicy. I tak zakończyło się niezapomniane spotkanie z historią w tajemniczych ruinach zamkowych.
D .Wicińska
25 maja 2012 r. klasa 5c wraz z wychowawczynią Lilą Pawelec, pod opieką pani Jadwigi Schier i pani Iwony Koźmińskiej, była na wycieczce klasowej w Gdyni i Sopocie. Główną atrakcją wycieczki był spektakl w Teatrze Muzycznym pt.: "Shrek". Zachwyciły nas różnokolorowe kostiumy postaci z bajek, wspaniała scenografia. Z przyjemnością słuchaliśmy piosenek w wykonaniu artystów i orkiestry. Zachwyt i gromkie brawa wzbudzały zwłaszcza występy Fiony. Po spektaklu pojechaliśmy autokarem do Aquaparku w Sopocie. Na zabawach w wodzie szybko minęły 2 godziny. Wróciliśmy bardzo zadowoleni i pełni wrażeń.
L. Pawelec
Wycieczka 3c i 3d do Rudnika
Dnia 25 maja uczniowie klasy 3c i 3d wraz z wychowawcami i rodzicami wybrali się na wycieczkę do miasteczka Kansas City. Na dobry początek napadła nas grupa kowbojów i zażądała kasy. Po zaskakującym powitaniu rozpoczęliśmy zwiedzanie. Po obiekcie oprowadzał nas pan przewodnik, który najpierw oprowadził nas po Jurajskiej ścieżce. Następnie wprowadził nas w krainę Bajek, Baśni i Legend. Kolejną część dnia spędziliśmy w miasteczku westernowym, gdzie odwiedziliśmy kopalnię złota, strzelnicę Apacza i wiele innych ciekawych miejsc. Wszyscy wybrali się na przejażdżkę pociągiem Kansas-City-Express. Dzień spędzony w tym miejscu dostarczył nam niesamowitych i niezapomnianych wrażeń. To była udana wycieczka! Pełni wrażeń wróciliśmy do domów.
Emilia Brdak
foto: J. Gabska
Wycieczka Grunwald – Olsztynek – Pluski Nidzica
Dnia 22 maja uczniowie z klasy 4a, 5a i 5d wzięli udział w wycieczce szkolnej. Pierwszym miejscem, które odwiedziliśmy były pola Grunwaldu. Uczniowie poznali historię związaną z tym miejscem oraz zwiedzili „Muzeum Bitwy pod Grunwaldem”. Z wielkim zainteresowaniem obejrzeliśmy również film o obrazie Jana Matejki przedstawiającego właśnie tę bitwę.
Kolejnym punktem naszej wycieczki było Muzeum Budownictwa Ludowego – Park Etnograficzny w Olsztynku. Pani przewodnik bardzo zaciekawiła nas swoimi opowieściami na temat tego jak wyglądało życie codzienne oraz zwyczaje ludzi żyjących w XVIII i XIX wieku. Mieliśmy niebywałą okazję zobaczenia z bliska domów, szkoły, kościoła, budynków gospodarczych itp. czy też wielu przedmiotów codziennego użytku z tamtego okresu. Wspaniale było odbyć taką podróż w czasie.
Najbardziej wyczekiwana przez uczniów była wizyta w Aquaparku w Pluskach! Czekały tam na nas rwące strumienie i potoki, tajemnicze zakamarki, tężnie solankowe, ścianka wspinaczkowa, groty basenowe z podwodnymi akwariami, jacuzzi, gejzery i masaże wodno-powietrzne. Kto nie był, niech zazdrości!
Po kąpieli pełnej niesamowitych wrażeń udaliśmy się do Nidzicy. Zwiedzaliśmy tam przepiękny i bardzo dobrze zachowany zamek krzyżacki usytuowany na bardzo malowniczym wzgórzu. Również i tutaj zostaliśmy oprowadzeni po zamku przez przewodnika, który opowiedział nam historię zamku oraz miasta Nidzica.
Z pewnością był to niezapomniany dzień pełen pozytywnych wrażeń. Już teraz nie możemy doczekać się kolejnej wycieczki!
I. Fabiańska
W dniu 16.05.2012 r. klasa sportowa 4e wyruszyła na jednodniową wycieczkę. Trasa była następująca Pola Grunwaldu – AquaPark Pluski – Ostróda. Klimat i atmosfera podczas podróży jak zawsze była miła i wesoła. Pierwszym etapem wycieczki był Grunwald. Dzięki ciekawej opowieści pani Przewodnik uczniowie w skrócie poznali historię bitwy, odwiedzili muzeum, w którym obejrzeli bardzo ciekawe eksponaty oraz obejrzeli fragment filmu „ Krzyżacy”. Punktem kulminacyjnym wycieczki był pobyt w aquaparku. W pięknym wnętrzu, w którym jest wiele atrakcji, dzieci spędziły prawie trzy godziny. Zabawie, ściganiu w rurach, oraz zjazdu w „cebuli” nie było końca. Wszyscy niechętnie opuszczali gościnne baseny w Pluskach. Pełni wrażeń, a zarazem ogromnie głodni udaliśmy się do Ostródy. Tam postój oczywiście w Mc’Donald. Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni ok. 18.00 wróciliśmy do Brodnicy. Już niedługo kolejne przygody!
wych. Mariusz Cichański
15 maja 2012 r. my uczniowie kl. 6e, pojechaliśmy na wycieczkę do Solca Kujawskiego. Po przyjeździe mieliśmy 20 minut dla siebie, więc poszliśmy na duży plac zabaw, gdzie powitał wszystkich ryczący wielki dinozaur. Od 11.15 na ścieżce dydaktycznej poznawaliśmy historię dinozaurów. Niektóre były naprawdę ogromne! Później bawiliśmy się w poszukiwaczy złota. Wypłukiwanie złota z piasku nie było wcale takie łatwe, ale mieliśmy wielką frajdę. Potem było kino i film w 5D, a ostatnie 30 minut przeznaczyliśmy na park rozrywki, gdzie mogliśmy do woli korzystać z różnego rodzaju urządzeń dla odważnych. O 15.30 poszliśmy do parku wodnego, a w nim kąpiel i ... znów fantastyczna zabawa.
Dziękujemy opiekunom za niezapomnianą lekcję kulturalnego spędzania wolnego czasu.
W. Iwankowska (przewodnicząca klasy)
foto: B. Jagiełło
W czwartek 26 kwietnia uczniowie klasy 2c wraz z opiekunami odwiedzili Płock. Początkiem atrakcji był Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego, w którym obejrzeliśmy przepiękny spektakl pt. "Cudowna lampa Alladyna". Oparty na elementach orientalnych, przybliżył dzieciom kulturę Dalekiego Wschodu, a niezwykłe zdarzenia, dobre i złe duchy oraz cudowna lampa wprowadziły młodych widzów w zaczarowany i egzotyczny świat bajki. Widowisko wzbogaciła arabska muzyka, barwne kostiumy i scenografia. Dzieci były zachwycone.
Pełni wrażeń udaliśmy się na posiłek do McDonald's. Później pojechaliśmy do zoo, taka wizyta to niezastąpiona forma kontaktu z żywą przyrodą.
I.Koźmińska
foto: W. Wassilow
W dniu 25 kwietnia klasa 6d pojechała na wycieczkę do Warszawy. Była to wspaniała lekcja historii połączona ze współczesnością. Zwiedzanie zaczęliśmy od spaceru po Starówce. Obejrzeliśmy Zamek Królewski, podziwialiśmy kolumnę Zygmunta III Wazy, brata naszej starościny Anny Wazóny i przeszliśmy Krakowskim Przedmieściem w kierunku Pałacu Prezydenckiego. Po drodze mijaliśmy pomnik Adama Mickiewicza, dom Stanisława Moniuszki, odwiedziliśmy też pomnik Małego Powstańca. Na rynku powitała nas warszawska syrenka,zabytkowe kamieniczki i mnóstwo oswojonych gołębi.Wielkim przeżyciem była wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego. W ciszy i skupieniu oglądaliśmy eksponaty muzealne przypominające tragedię tamtych dni. Póżniej było trochę współczesności. Czterdziestominutowy seans w kinie dostarczył nam wiele radości, bo była to projekcja w 5D. Potem były wiszące ogrody umieszczone na dachu biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Z tarasu widokowego podziwialiśmy przepiękną panoramę miasta z widokiem na stadion narodowy i centrum naukowe "Kopernik". Wycieczkę zakończył spacer po Królewskich Łazienkach. Po wrażeniach całego dnia z przyjemnością odpoczęliśmy na ławeczce przy pomniku Fryderyka Chopina słuchając "Poloneza A - dur". Wycieczka była udana i długo będziemy ją pamiętać.
B. Bystram - wychowawczyni klasy
Dnia 20.10.2011 r. uczniowie SP1 klas czwartych wzięli udział w wycieczce do Warszawy. Głównym celem wyjazdu było zwiedzanie Centrum Nauki Kopernik. Dzieci zwiedziły również Stare Miasto z Barbakanem, pomnik Małego Powstańca oraz Zamek Królewski. Największe zainteresowanie i zachwyt wzbudziło Centrum Nauki Kopernik. Uczniowie mogli podziwiać zdobycze nauki, przeprowadzać doświadczenia. Świetnie się bawiły i jednocześnie uczyły. Zgodnie stwierdziły, że warto pojechać tam jeszcze raz. Opiekunami i organizatorami były: Joanna Laskowska, Hanna Ziółkowska, Barbara Jagiełło, i Ewa Kędziorska. Pogoda dopisała zwiedzającym i wszyscy wrócili zadowoleni.
E. Kędziorska
Dnia 6 października 2011 r. klasy 6b i 6c wraz z opiekunami wybrały się na wycieczkę do Torunia. Pierwszym odwiedzonym miejscem było Planetarium. Tam uczniowie z ogromnym zaciekawieniem oglądali wszechświat podczas seansu "Wirująca Ziemia". Następnie udaliśmy się do Orbitarium, w którym można było osobiście wykonać doświadczenia astronomiczne. To była świetna zabawa. Dalsza wędrówka odbyła się przez Starówkę do Muzeum Etnograficznego. Tam uczniowie brali czynny udział w imprezie plenerowej pt. "100 lat temu na wsi". Najwięcej emocji wzbudziły wystrzyganki kujawskie - każdy uczeń wykonał ozdobną firankę z bibuły. Po uczcie duchowej przyszedł czas na ucztę kulinarną. Udaliśmy się do restauracji "Manekin" na pyszne naleśniki. Z bagażem emocji i wrażeń wróciliśmy do Brodnicy.
kierownik wycieczki K. Baśkiewicz
foto: M. Olszewski