2013/2014
23 czerwca 2014 r. klasa 6c w Głęboczku
Dnia 12 czerwca uczniowie klasy 1a byli na wycieczce w gospodarstwie agroturystycznym nad jeziorem Sopień. Tematem wyprawy była historia chleba. Dzieci dowiedziały się o dawnych sposobach wypieku na zakwasie, o pracy rolnika, młynarza i piekarza. Poznały recepturę wyrabiania chleba. Oczekując na wypiek chleba uczestniczyły w grach i zabawach zorganizowanych przez opiekunów. Bawiły się także na placu zabaw. Dodatkową atrakcją było pieczenie kiełbasek w ognisku. Każdy uczestnik warsztatów opuścił zajęcia ze swoim bochenkiem chleba. Dzieci wróciły z wycieczki szczęśliwe i uśmiechnięte.
A. Orzech
Klasa 1 c w RudnikuDnia 11 czerwca 2014 r. uczniowie klasy 1 c zwiedzali Mega Park w Rudniku. Z zaciekawieniem uczestnicy wycieczki oglądali repliki dziko żyjących zwierząt w naturalnych warunkach. W Krainie bajek i baśni podziwiali świat przyrody, spotkali się z bohaterami swoich ulubionych bajek, baśni i legend. W strzelnicy apacza sprawdzali swoje umiejętności strzeleckie w różnych konkurencjach strzeleckch. Atrakcją było przedstawienie "Western Show".Uczniowie pełni wrażeń wrócili do Brodnicy.G. WiercińskaW dniach 4-6 czerwca uczniowie klas szóstych: a, b, c oraz kilkoro z kl. d wzięło udział w wycieczce, której głównym celem był Kraków. Trasa zwiedzania obejmowała również Wieliczkę i Ojcowski Park Narodowy. Wczesny ranek 3 czerwca powitał nas deszczem i groźnymi chmurami. Jednak humory nam dopisywały! W końcu czekaliśmy cały rok szkolny na tę wycieczkę, wierzyliśmy, że będzie udana! I rzeczywiście, gdy dojechaliśmy do Wieliczki powitało nas wyglądające zza chmur słońce. Kopalnia soli była zachwycająca, ala też czasami mroczna i budząca respekt. Kaplica św. Kingi zadziwiła wielu z nas. Zrobiliśmy sobie tam pamiątkowe zdjęcia. Oczywiście każdy z nas sprawdzał czy wszystko wokół było z soli, czyli lizaliśmy za zachętą przewodnika - ściany! Duże emocje wzbudziło zejście schodami pod ziemię na ponad 350 metrów, ale jeszcze większe wyjazd na powierzchnię windą (przewodnik-górnik zażartował, że będziemy trzyma się lin!) Po zwiedzeniu kopalni soli udaliśmy się do hotelu, gdzie zakwaterowaliśmy się, a potem zjedliśmy posiłek. Mieliśmy odpoczywać, ale nie wszyscy tego potrzebowali! Szybko uczniowie nawiązali ze sobą kontakty, odwiedzali się w pokojach hotelowych. Niestety o godzinie 22.00 musieliśmy iśc spać. Nie wszyscy byli tak zmęczeni, żeby natychmiast spac! Na drugi dzień zwiedzaliśmy Kraków. Oczywiście najpierw był Wawel, Katedra na Wawelu, Smocza Jama i ziejący osobliwym ogniem smok. Koniecznie wszyscy zjedliśmy po precelku kupionym w pobliskich straganach, a potem poszliśmy na Królewską Drogę. Zatrzymaliśmy się na dłużej w Kościele Mariackim. Potem Rynek, Sukiennice i aż do Barbakanu. Wrażeń było bardzo wiele, ale też byliśmy zmęczeni, dlatego opiekunowie zarządzili przerwę na zakup pamiątek, lody, posiłek. Jeszcze posiedzieliśmy na Rynku, by poobserwować ludzi, odetchnąć atmosferą Krakowa i powróciliśmy do hotelu.
Ostatniego dnia wyruszyliśmy do Ojcowskiego Parku Narodowego, gdzie przeszliśmy szlakiem: Dolina Sąspowska-Złota Góra-Park Zamkowy- Igła Deotymy- Jaskinia Łokietka- Góra Koronna- Wąwóz Smardzowicki. Przejście szlakiem nie było łatwe, ale daliśmy radę. Pogoda była wymarzona na wędrówkę. Niestety to był ostatni punkt programu wycieczki. Musieliśmy wracać. W trasie zatrzymaliśmy się na posiłek.
Wróciliśmy zmęczeni, ale bardzo zadowoleni. Kraków Wieliczka i Ojcowski Park Narodowy na długo zostaną w naszej pamięci.
Opiekunami i organizatorami wycieczki byli: E. Kędziorska, M. Czarnecka, R. Gabryszewski, J. Schier.
Wszystkim uczestnikom dziękuję za postawę, odpowiednie zachowanie, dyscyplinę, i umiejętnośc korzystania ze wszystkich atrakcji jakie niesie ze sobą taki wyjazd.
E. Kędziorska
Wycieczka do Trójmiasta
W dniu 6 czerwca klasy 5 b i 5 c wraz z wychowawcami panią Hanną Prusak–Ziółkowską i panem Arkadiuszem Chojnowskim, oraz innymi opiekunami panią Zdzisławą Kęsicką i panem Karolem Sucharzewskim udali w kierunku Gdańska. Tam czekała na nich pani przewodnik, która oprowadziła ich po Starym Mieście Gdańsk. Następnie statkiem przepłynęliśmy na Westerplatte, gdzie pod pomnikiem zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie. Kolejnym punktem naszej wyprawy było Schronisko Młodzieżowe, gdzie był nasz nocleg. Po zakwaterowaniu i zjedzeniu kolacji uczniowie mięli czas na gry w piłkę nożną i plażową.
Następnego ranka, po śniadaniu, ruszyliśmy w kierunku Sopotu. Tam spędziliśmy 2 godziny w Aquaparku i przejechaliśmy do Gdyni. Na Skwerze Kościuszki mięliśmy zaplanowane zwiedzanie okrętów i Muzeum Marynarki Wojennej, jak również Muzeum Morskiego. Po takich atrakcjach przyszła pora na zakupienie pamiątek, obiad i udaliśmy się w drogę powrotną do domu.
A. Chojnowski
6 czerwca 2014r.
Wycieczka do TORUNIA klasa 3 b
Centrum Nowoczesności „Młyn Wiedzy” – to wyjątkowe miejsce edukacyjne, które prezentuje wybrane problemy z różnych dziedzin nauki i techniki przez zabawę. Interaktywne wystawy, pokazy i własne formy działania zainspirowały dzieci, co widoczne jest na zdjęciach. Z trudem opuszczały budynek.
Jako forma rekreacji, odpoczynku i poznania miasta był rejs statkiem po Wiśle przy toruńskim Bulwarze Filadelfijskim.
Następnie przeszliśmy do Planetarium i obejrzeliśmy film pt. „Mój kumpel Niko”, w którym pokazane było życie i twórczość Mikołaja Kopernika. Po spektaklu przeszliśmy na Starówkę aby obejrzeć dom i pomnik Mikołaja Kopernika przed ratuszem. Kupiliśmy pamiątki, byliśmy w parku z fontanną oraz przy Krzywej Wieży, która posiada niezwykle ciekawą historię. Pełni wrażeń atrakcji i przygód, zadowoleni wróciliśmy do domu.
U. Łukaszewska
Słońce i dobre humory towarzyszyły 5 czerwca klasie 2b i 2c na wycieczce do Torunia. Najpierw zwiedziliśmy Muzeum Etnograficzne, gdzie poznaliśmy dawną wieś z różnych regionów Polski. Podziwialiśmy chaty kryte strzechą i przydomowe ogródki pełne kwiatów. We wnętrzu chat wysłuchaliśmy opowieści o życiu na wsi, bawiliśmy się drwenianymi zabawkami i wzorem dawnych gospodyń wiejskich, własnoręcznie wycinaliśmy bibułkowe firanki na okno. Może nie wszystkim wycinanka wyszła idealnie, ale dzięki temu możemy bardziej docenić pracę i pomysłowość gospodyń.
Po muzeum starej wsi przyszedł czas na nowoczesność. Pobyt w Centrum Nowoczesności "Młyn Wiedzy" przeniósł nas dosłownie w kosmos! Każdy znalazł dla siebie coś ciekawego. Poznawaliśmy prawa fizyki, optyki, budowaliśmy zapory na rzece poznając siłę i energię tkwiącą w wodzie oraz wytwarzaliśmy prąd na wiele różnych sposobów. Po zasłużonym obiedzie spacerowaliśmy ulicami Torunia podziwiając jego zabytki i piękne Bulwary nad Wisłą. Pożegnaliśmy miasto Kopernika z żalem, mając nadzieję, że jeszcze tu wrócimy.
B. Bachanek
Klasa 1b w Rudniku
W poniedziałek 2 czerwca klasa 1b wraz z wychowawcą i opiekunami wybrała się do Mega - Parku położonego w malowniczej okolicy w pobliżu Wielkiego Jeziora Rudnickiego. Dzieci skorzystały z następujących atrakcji:- zwiedzanie miasteczka westernowego
- wizyta w kopalni złota
- zawody strzeleckie
- wizyta w amfiteatrze - oglądanie przedstawienia ,,Western Show"
- warsztaty plastyczne
- zwiedzanie zoo
- zwiedzanie Parku Jurajskiego
- odkopywanie dinozaura
- pobyt w świecie morskich stworzeń w skali 1:1
- zwiedzanie magicznej krainy bajek i baśni
- taniec kowbojski
,,To była wspaniała zabawa" - tak mówiły dzieci.
I. Kożmińska
Dwa dni w stolicy!
To była wycieczka, na którą uczniowie klas 5e i 5a czekali prawie cały rok szkolny. No i doczekali się. Dnia 29 maja wczesnym rankiem wyruszyliśmy do Warszawy, aby poznać choć kilka miejsc tego dużego miasta. Wycieczkę rozpoczęliśmy od spędzenia trzech godzin w Cinema Parku. Przechodząc przez 5 sal kina interaktywnego, poznaliśmy tajniki ludzkiego ciała i życia. Następnie udaliśmy się do Łazienek Królewskich, gdzie braliśmy udział w lekcji muzealnej poświęconej postaci króla Stanisława Augusta
Poniatowskiego. Największe wrażenie zrobiło na nas łóżko (takie krótkie!) ostatniego króla Polski. Wieczorem poszliśmy na spacer Krakowskim Przedmieściem. Kolejny dzień to wizyta w Pałacu Kultury i Nauki, a konkretnie w Teatrze 6. piętro, gdzie obejrzeliśmy spektakl pt. "King". Po spektaklu mieliśmy okazję spotkać się z reżyserem i aktorami tegoż przedstawienia. Tego dnia udało nam się jeszcze przespacerować tzw. ogrodami wiszącymi oraz zwiedzić Stadion Narodowy. Nie zdawaliśmy sobie sprawy z tego, jaki on jest ogromny. Zmęczeni, ale pełni wrażeń wróciliśmy szczęśliwie do Brodnicy.organizator wycieczki
Katarzyna Baśkiewicz
Jak przygoda ... to tylko w Warszawie !Dnia 22 maja 2014 r. uczniowie klas 4b, 4d i 4a byli na wycieczce w Warszawie. Dziećmi opiekowały się panie: Lila Pawelec, Edyta Derlicka i Teresa Adamowska W programie wycieczki zaplanowano spacer z przewodnikiem po warszawskiej Starówce. Dzieci zwiedziły Rynek Staromiejski, widziały pomnik Syrenki, podziwiały Katedrę św. Jana, najwęższy dom w Warszawie, dzwon spiżowy z 1646 r., Plac Zamkowy i Zamek Królewski (z zewnątrz). Główną atrakcją wycieczki była zabawa połączona z nauką w Centrum Nauki Kopernik.
Na koniec udaliśmy się na spacer w ogrodzie na dachu Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie. Widoki niezapomniane! Wróciliśmy bardzo zmęczeni, ale zadowoleni i z ogromnym bagażem wrażeń.L. Pawelec
Wycieczka klasy 2a do Rudnika
Dnia 20 maja 2014 r. dzieci z klasy 2a razem z wychowawcą, opiekunami: M. Murawską p. B. Wojciechowską oraz rodzicami pojechały na wycieczkę do miasteczka westernowego Kansas City, gdzie znajduje się Centrum Rozrywki i Edukacji MEGA-PARK. Na dzieci czekało mnóstwo atrakcji: przejazd pociągiem Kansas –City i pojazdem Flinstonów, zwiedzanie zoo i parku dinozaurów, strzelanie z łuku, zawody farmerskie, poszukiwanie złota, zwiedzanie Krainy Stworzeń Morskich, pokaz i nauka tańca country, zwiedzanie Magicznej Krainy Bajek, Baśni i Legend a także odkopywanie skamieniałości Tyranozaura. Jednak największą atrakcją okazał się pokaz westernowy podczas, którego śledziły przygody Lucky Luka i bandy Braci Dalton oraz podziwiały niezwykłe umiejętności jeździeckie aktorów.
Wyjazd do Rudnika przybliżył nam kulturę Dzikiego Zachodu, ale przede wszystkim okazał się świetnym sposobem spędzenia dnia na świeżym powietrzu. Dzieci wróciły bardzo zadowolone.
D. Wicińska
15 maja klasy 3a i 4c wyjechały na klasową wycieczkę do Warszawy. Odwiedziny w stolicy rozpoczęły się od pobytu w Centrum Nauki Kopernik. Tu każdy znalazł coś dla siebie. Można było bawić się z wodą, wiatrem, tornado, światłem itp. Następnie, po smacznym obiedzie, wszyscy udali się na spacer do warszawskich Łazienek.
Potem dzieci zwiedziły Starówkę. Dzięki panu przewodnikowi mogły poznać historię miasta i niektóre legendy. Miło było popatrzeć na Zamek Królewski, kolumnę Zygmunta III Wazy czy warszawską Syrenkę. Na koniec wszyscy wjechali na XXX piętro Pałacu Kultury i Nauki, aby podziwiać panoramę miasta. Dziękujemy Stolicy za miłą gościnę.
M. Sikorska
Wycieczka szkolna
Brodnica - Szafarnia – Rypin - BrodnicaW czwartek 5.12 wybraliśmy się razem z klasą 5 b na wycieczkę do Szafarni i Rypina. Wyruszyliśmy najpierw do muzeum Fryderyka Chopina, w którym oglądaliśmy wystawę poświęconą kompozytorowi, słuchaliśmy utworów i kupowaliśmy pamiątki.
Po wizycie w Szafarni udaliśmy się do muzeum w Rypinie. Tam zostaliśmy podzieleni na dwie grupy. Jedna była oprowadzana przez panią przewodnik po muzeum, druga miała lekcję historii szkolnictwa polskiego. Uczniowie mogli spróbować pisać tuszem i piórem gęsim, ubrani byli w mundurki i poznać szkołę swoich rodziców i dziadków. Poznawali historię regionu od pradawnych dziejów, po wojny, aż do współczesności.
Po muzeum poszliśmy do restauracji na obiad, a po pysznym jedzonku na spacer do pobliskiego basenu. Spędziliśmy na kąpielisku 2 godziny, każdy z nas wykorzystał ten czas odpowiednio. A kolejną atrakcją wycieczki był malownicze witraże w kościele na wzgórzu.
Wycieczka zakończyła się pełnym sukcesem zadowoleni i troszkę zmęczeni wróciliśmy do Brodnicy.
A. Chojnowski
Dnia 8 listopada uczniowie kl. 5e oraz klas szóstych wraz z opiekunami pojechali na musical pt. "Shrek". Podróż do Gdyni minęła szybko i przyjemnie. W teatrze byliśmy na tyle wcześnie, by zobaczyć skrawek plaży niedaleko budynku i z uznaniem obejrzeć wyremontowane wnętrze. Równo o godzinie 11-tej rozpoczął się musical. Któż z nas nie oglądał jednej z najpopularniejszej z bajek o sympatycznym zielonym ogrze? Musical Shrek to przeniesiona na deski teatralne filmowa opowieść o zielonym ogrze o wielkim sercu. Tytułowy bohater wiedzie beztroskie życie starego kawalera. Jest zadowolony ze swojego życia do momentu, gdy na jego bagnie pojawiają się postacie z bajek. Wraz z irytującym i gadającym Osłem mają uwolnić piękną Księżniczkę z rąk straszliwego Smoka. Tak rozpoczyna się ta pięknie "wyśpiewana" i zagrana opowieść, której znamy ciąg dalszy, ale jakże nas cieszyły te pieśni, dialogi pełne żartów przy wspaniale zmieniającej scenografii. Każdy z nas bawił się wyśmienicie i nawet nie zauważyliśmy, jak minęły 3 godziny przedstawienia. Jeszcze tylko zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie na schodach teatru i ruszyliśmy w drogę powrotną do Brodnicy. Wróciliśmy zadowoleni i przekonani o tym, że niedługo znów pojedziemy do Teatru Muzycznego w Gdyni na kolejny musical.E. Kędziorska
Sprawozdanie z wycieczki klasy 3d do Torunia
29.10.2013 r. byliśmy na wycieczce w Toruniu. Wyjechaliśmy o 800 autokarem w kierunku Torunia. Byliśmy w Planetarium, tam dowiedzieliśmy się dużo na temat naszego Układu Słonecznego. Byliśmy też w Teatrze Baj Pomorski na seansie „Dziób w dziób”. Potem poszliśmy do Muzeum Piernika, piekliśmy tam pierniki i kupowaliśmy pamiątki. Według nas najlepsze było Planetarium. Wycieczka była pouczająca.
M. Mełnicka, kl. 3d
Dnia 3 października klasy 5a i 5e wybrały się na wycieczkę do Rypina i Sierpca. Pierwszym zwiedzanym obiektem było Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej. Pani przewodnik oprowadzała nas po pomieszczeniach, w których obejrzeliśmy wystawy dotyczące życia dawnych mieszkańców ziemi dobrzyńskiej, jak również zwiedziliśmy miejsce pamięci pomordowanych w czasie II wojny światowej. Najwięcej emocji wzbudziła "żywa" lekcja języka polskiego, podczas której uczniowie ubrani w mundurki pisali piórami gęsimi maczanymi w atramencie. Każdy uczeń otrzymał na zakończenie świadectwo czyli tzw. cenzurkę. Następnie pojechaliśmy do Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Tam braliśmy udział w zajęciach edukacyjnych "Od ziarna do chleba" - była to lekcja przyrody i historii. Uczestnicy wycieczki poznali proces powstania chleba, jak również dowiedzieli się o tym, jakimi narzędziami rolniczymi posługiwano się wiele lat temu. Wycieczka była krótka, ale udana.
K. Baśkiewicz