2012/2013
20 czerwca klasa 1c odwiedziła Centrum Edukacji ekologicznej. Z przewodnikiem p. Markiem poznaliśmy pracę rolnika i leśnika, zobaczyliśmy "krwawy sprzęt" kłusowników i rośliny których należy unikać, bo parzą. Jednak największym zainteresowaniem cieszyły się okazy naszej fauny i flory z potężnym wilkiem na czele. Mamy nadzieję, że nasze centrum w najbliższym czasie wzbogaci się o nowe, ciekawe okazy. Z pewnością tam wrócimy.
B. Bachanek
Dnia 18 czerwca uczniowie klasy IVb, IVc i IVd pojechali na wycieczkę szkolną Olsztyn – Olsztynek – Grunwald. Program wycieczki był bardzo napięty. Na pierwszym planie był seans w olsztyńskim obserwatorium na temat gwiazd, Słońca i Księżyca. Następnie uczniowie udali się do miejsca, które było najbardziej oczekiwane na tej wycieczce przez uczestników tj. Pluski – Aquapark. Po dwugodzinnym pluskaniu w wodzie uczniowie zwiedzali skansen w Olsztynku gdzie zapoznali się z życiem, tradycjami i kulturą XIX wiecznej wsi polskiej. Ostatnim etapem wycieczki był Grunwald. Tu uczestnicy poznali historię bitwy pod Grunwaldem. Wszyscy wrócili z uśmiechem na twarzy i wspomnieniami do końca życia.
Z. Kęsicka
Wycieczka klasy 1b
foto: J. Gabska
W dniach 11 czerwca 2013 r. klasa 3B udała się na wycieczkę do Sopotu. Podczas pobytu w tym mieście uczniowie spacerowali wzdłuż Molo Sopockiego, zażywali kąpieli w Aquaparku oraz obejrzeli film pt. „Tajemnice Zielonego Królestwa”. Nie obyło się bez wizyty w McDonaldzie. Do domu wrócili zadowoleni i pełni wrażeń.
A. Orzech
W muzeum 10.06.2013 r.
Klasa 1c rozpoczęła swoje szkolne podróże od poznania Brodnicy. Zgodnie ze słowami" Cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie, co posiadacie", przewodnik Muzeum p. Aleksandra Kurek pokazała nam najpiękniejsze zabytki Brodnicy. Wysłuchaliśmy też legend o białej damie i strzygach grasujących na ulicach naszego miasta. Będziemy więc sławić piękno naszego miasta i zapraszać wszystkich na Zamek. A, ... znależliśmy skarby!
B. Bachanek
Wycieczka klasy 3c
Dnia 6 czerwca br. byliśmy na klasowej wycieczce w Kłodawie. Podróż trwała długo, ale nie żałowaliśmy. Zwiedziliśmy najgłębszą kopalnię soli w Polsce. Zjachaliśmy windą na poziom 600 m pod powierzchnią ziemi z prędkością 6 m/s. Zwiedziliśmy ogromne komory solne. Natura obdarzyła Kłodawę zasobnym złożem wysokogatunkowej soli. Ma ona wartość przemysłową, leczniczą i spożywczą. Powstała 200 milionów lat temu z odparowania mórz i oceanów. Mieliśmy możliwość zobaczenia niektórych maszyn używanych w górnictwie solnym.
Wycieczka była pouczająca i ciekawa, na pewno długo będziemy ją wspominać.
Uczniowie klasy 3c
Wycieczka klasy 1a do Torunia
Dnia 4 czerwca 2013 r. klasa 1a z wychowawcą, p. E. Kruszczyńską, p. D. Pietrzykowską oraz rodzicami wybrała się do Torunia. Pierwszym punktem wycieczki był udział w warsztatach pieczenia pierników w Żywym Muzeum Piernika. Uczniowie brali aktywny udział w pokazie pomagając wyrobić ciasto piernikowe: przesiewają mąkę, ubijają w moździerzu korzenie. Następnie, przy pomocy oryginalnych form kształtowali z ciasta własne pierniki, które po wypieczeniu zabrały jako pamiątkę do domu. Następnie udaliśmy się do Planetarium, gdzie obejrzeliśmy seans pt. ,,Cudowna podróż’’. Ostatnim punktem wycieczki było zwiedzanie Starówki i zakup pamiątek. Do Brodnicy wróciliśmy zadowoleni i pełni wrażeń.
D. Wicińska
W dniach 4 i 6 czerwca dzieci pierwszokomunijne z wielką radością oraz uśmiechem wyruszyły na spotkanie z Matką Bożą Gierzwałdzką, aby razem z Księdzem Wikariuszem, wychowawcami i siostrą katechetką podziękować za przyjęty Sakrament Pierwszej Komunii Świętej. Już od samego początku Pan Bóg obdarzył nas wieloma łaskami, przede wszystkim piękną słoneczną pogodą.
Pierwszym etapem było zapoznanie się z miejscem, gdzie corocznie przybywają pielgrzymi, aby dziękować Matce Bożej za wyproszone u Boga łaski. Dzieci mogły zobaczyć kapliczkę Matki Bożej, wysłuchać o cudownych objawieniach Matki Bożej, poznać historię Sanktuarium oraz cudownego źródełka. Następnie cała grupa uczestniczyła we Mszy Świętej, w czasie której dzieci mogły osobiście podziękować Panu Bogu za to, że zamieszkał w ich sercach i powierzyć Matce Bożej swoje rodziny, rodziców i siebie samych. Po Eucharystii był czas na oglądanie lub kupowanie pamiątek. Jeszcze przed wyjazdem poszliśmy do cudownego źródełka, skąd mogliśmy zaczerpnąć wody i wspólnie się pomodlić we wszystkich powierzonych nam intencjach.
Oczywiście pielgrzymka to nie tylko modlitwa, ale również radość bycia razem i wspólna zabawa. Z Gietrzwałdu wyruszyliśmy do Grążaw, gdzie w pięknym otoczeniu zieleni, na świeżym powietrzu był czas na zabawę i ognisko z kiełbaskami. Wszyscy wrócili szczęśliwie do domu zmęczeni, weseli i wdzięczni Najświętszej Matce za obecność i opiekę podczas pielgrzymki.s. Luiza
Uczniowie III A w Szafarni – Ośrodku Chopinowskim oraz w Rypińskim Centrum Sportu
4 czerwca 2013 roku uczniowie klasy IIIA zwiedzali Szafarnię, która leży wśród malowniczych pól Ziemi Dobrzyńskiej w sąsiedztwie pradoliny rzeki Drwęcy i Pojezierza Chełmińskiego. Tu dwukrotnie w 1824r. i w 1825r. w majątku Dziewanowskich wybitny, polski kompozytor i pianista - Fryderyk Chopin spędzał wakacje. Dzisiaj w miejscu dawnego dworku znajduje się Ośrodek Chopinowski – miejsce licznych imprez m.in. koncertów, warsztatów muzycznych, konkursów wiedzy o Fryderyku Chopinie oraz kursów mistrzowskich. W Ośrodku Chopinowskim uczniowie dowiedzieli się cennych informacji przekazanych przez przewodnika, wysłuchali muzyki klasycznej na żywo zaprezentowanej przez pianistę oraz zwiedzili park okalający Ośrodek. Następnie uczniowie wraz z wychowawcą i opiekunami udali się do Rypińskiego Centrum Sportu. Tu uczniowie spędzili niezapomniane chwil. Skorzystali z wielu atrakcji na hali basenowej. Zrelaksowani, z bagażem cennych wiadomości wrócili do Brodnicy.
wychowawca kl. III A Gabriela Wiercińska
Dnia 29 maja uczniowie klasy 3d pojechali na wycieczkę do Sierpca. Odwiedziliśmy Muzeum Wsi Mazowieckiej przenosząc się w czasie do XIX wieku. Najpierw w kirzance wyrobiliśmy masło, które ze smakiem zjedliśmy na wiejskim chlebku. Nasyceni udaliśmy się na ścieżkę edukacyjno-przyrodniczą w lesie grądowym, gdzie dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek o roślinach i zwierzętach. Następnie poszliśmy na lekcję kaligrafii. Ubrani w mundurki z lat 50-tych XX wieku w stylizowanej na tamte lata klasie zdobywaliśmy umiejętności pięknego pisania posługując się piórem i atramentem. Po zajęciach w dawnej szkole udaliśmy się na wycieczkę po dworku, powozowni, muzeum rzeźby, chatach wiejskich, kościółku, kuźni oraz do karczmy na pyszne jadło. Wycieczka świetnie się udała. Polecamy!
E. Hekert
Dnia 28 maja odbyła się wycieczka do Poznania. Uczestniczyły w niej dwie klasy: 5b i 5c wraz z wychowawczyniami: panią M. Czarnecką i panią E. Kędziorską. Opiekę nad uczniami sprawowała również pani J. Schier. Z Brodnicy wyjechaliśmy wczesnym rankiem, czyli już o godzinie 5-tej. Podróż do stolicy Wielkopolski trwała ok. 4 godziny. Pierwszą atrakcją było zwiedzanie Starego Miasta, w obrębie którego podziwialiśmy Katedrę Poznańską, w której pochowani są pierwsi władcy Polski - Mieszko I i Bolesław Chrobry; fazę i renesansowy ratusz. Na rynku byliśmy o godz. 12.00, więc udało nam się zobaczyć tzw. "urządzenie błazeńskie", czyli trykające koziołki na ratuszu i wysłuchać hejnału miasta. Następnie udaliśmy się do Palmiarni, gdzie mogliśmy obejrzeć różne egzotyczne, niespotykane w naszym klimacie gatunki roślin, jak: filodendrony, bananowce, palmy, sukulenty, a także zwierzęta, np. papugę arę i jaszczurki. Dużą atrakcją dla nas było zwiedzanie stadionu "Lech Poznań", gdzie obejrzeliśmy szatnie, usiedliśmy na siedzeniach piłkarzy oraz w loży honorowej. Kolejnym punktem programu był aquapark "Termy Maltańskie", do którego udała się klasa 5b, zaś uczniowie 5c pojechali do ZOO. Historia tego miejsca jest niezwykle ciekawa. Otóż Stare ZOO, niegdyś zwane Zwierzyńcem, założone zostało w niecodziennym sposób przez grupę dowcipnych graczy w kręgle. Spotkali się oni przy ul. Zwierzynieckiej. Nadszedł pewien dzień 1871 roku, w którym to prezes kręglarzy obchodził jubileusz 50 rocznicy urodzin. Jakież było jego zdziwienie, gdy zobaczył, nie tyle swych gości, co niesione przez nich "prezenty"! Były nimi spotkane na ulicy Poznania zwierzęta: świnia, koza, baran, kot, królik, wiewiórka, gęś, kaczka, kura, paw, tresowany niedźwiedź i małpa. Menażeria, z racji swych rozmiarów i wymagań, została na prośbę szacownego jubilata umieszczona w ogródku restauracyjnym, "ażeby zwierzęta te eksponowano stale w ogrodzie, nie tylko dla rozrywki, lecz i dla pouczania oglądających je i ażeby ta, na razie skromna kolekcja, stałą się zaczątkiem przyszłego zbioru zoologicznego".
Po wielu wrażeniach, z nowymi przeżyciami wróciliśmy do Brodnicy około godziny 23.00.
M. Zwierzchlewski, kl. 5c
28.05.2013 r. uczniowie kl. 5b i 5c wzięli udział w wycieczce do Poznania. W programie znalazło się: zwiedzanie Starego Miasta, zapoznanie z roślinnością Palmiarni. Chociaż pogoda nas nie rozpieszczała, to zrealizowaliśmy wszystkie punkty programu i późnym wieczorem zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do Brodnicy.
E. Kędziorska
27 maja klasy 4a i 4e wraz z opiekunami Katarzyną Baśkiewicz, Jolantą Liżewską i Katarzyną Mazawi wybrały się na szkolną wycieczkę do Szymbarka i Sopotu. W Szymbarku uczniowie odwiedzili Centrum Edukacji i Promocji Regionu, w którym zwiedzili skansen z wieloma ciekawymi obiektami, między innymi Domem Sybiraka i rekonstrukcją łagru sowieckiego. Mieli też okazję zobaczyć największy fortepian i najdłuższą deskę świata. Po zejściu do schronu uczestniczyli w symulowanym bombardowaniu. Z zaciekawieniem słuchali opowieści przewodnika o historii języka kaszubskiego czy ciężkim losie syberyjskich zesłańców. O zawrót głowy przyprawiła wszystkich wizyta w Domu do Góry Nogami...
Z Szymbarka wycieczka udała się do aquaparku w Sopocie. Po trzygodzinnej zabawie w wodzie wszyscy chętnie zasiedli w wygodnych fotelach sopockiego kina 3D, by obejrzeć najnowszy film "Tajemnica Zielonego Królestwa". Po dniu pełnym atrakcji i wrażeń wycieczkowicze wracali do Brodnicy zadowoleni, planując już kolejny wyjazd w przyszłym roku.K. Mazawi
16 maja 2013 r. klasa VI c wraz z wychowawczynią panią Lilą Pawelec i opiekunkami: panią Jadwigą Schier i panią Teresą Adamowską wyjechała na dwudniową wycieczkę do Łeby i Smołdzińskiego Lasu. Nocleg i wyżywienie zapewnił nam Ośrodek Wczasowy "Daja". 16 maja po długiej podróży udaliśmy się od razu na odpoczynek na plaży w Łebie. Wszyscy jednak niecierpliwie czekali na zakwaterowanie w ośrodku wczasowym. Tu czekały na nas ładne pokoje, miła obsługa i dobre jedzenie. Wieczorem piekliśmy kiełbaski przy ognisku i rozegraliśmy mecz piłki nożnej.
Następnego dnia po smacznym śniadaniu wyruszyliśmy do Słowińskiego Parku Narodowego. Najpierw udaliśmy się w teren, na ścieżkę przyrodniczą "Światło Latarni". Poprowadził nas doświadczony i pełen zapału przewodnik pan Tomasz Gaj. Ścieżką leśną dotarliśmy do latani morskiej. Wędrowaliśmy też po piaskach ruchomych wydm. Zwiedziliśmy Muzeum Przyrodnicze w Smołdzinie. O 14:30 wróciliśmy na obiad do ośrodka. Potem już tylko pakowanie, sprzątanie i długa podróż do domu. Do Brodnicy dotarliśmy o 22:00, bardzo zmęczeni, ale zadowoleni.
L. Pawelec
W środę 15 maja czterdziestoosobowa grupa szóstoklasistów (6a – 10 osób, 6b – 19 osób i 6d - 11 osób) pod opieką wychowawczyń: P. Schier, P. Kossakowskiej i P. Adamowskiej udała się na wycieczkę do Poznania. Wyruszyliśmy bardzo wczesnym rankiem, by Szlakiem Piastowskim przejechać przez pierwszą stolicę Polski – Gniezno i dotrzeć do Poznania. Zwiedziliśmy najważniejsze zabytki tego miasta, a o godzinie 12.00 przy dźwiękach hejnału podziwialiśmy słynne koziołki na poznańskim Ratuszu.
Następnie udaliśmy się do palmiarni, gdzie poznawaliśmy egzotyczne rośliny zgromadzone w kilku wielkich halach. Nie zapomnieliśmy też o miłośnikach piłki nożnej – zwiedziliśmy stadion Lecha Poznań. Jednak największą atrakcją wycieczki okazał się pobyt w Termach Maltańskich. Po dwugodzinnej kąpieli pozostało już tylko zaspokoić głód i ... wrócić do Brodnicy.
D. Kossakowska
Dnia 30.04.2013 grupa uczniów z klasy 5 A (22 uczniów) i klasy 6 C (11 uczniów) pojechała na wycieczkę do Warszawy. Uczniowie poznali "trasę piłkarza" na Stadionie Narodowym, zobaczyli szatnie, łazienki oraz "sale odnowy biologicznej" dla piłkarzy. Byli również na głównym boisku i w Centrum Prasowym. Drugim etapem wycieczki było obejrzenie wystaw naukowych w Centrum Nauki Kopernik. Opiekunami wycieczki byli: H. Figalska, L. Pawelec, M. Sikorska
H. Figalska
Białe szaleństwa klasy 3c
W poniedziałek 25 lutego byliśmy w Małym Leźnie w gospodarstwie agroturystycznym u państwa Michalak. Oprócz gospodarza powitały nas także zwierzęta, psy i koty. Okazało się, że właściciele hodują również konie, osły, owce i świnki.
Zostaliśmy podzieleni na dwie grupy. Na kulig pierwsze wyruszyły dziewczynki, jechały saniami podziwiając zimowy las, który położony jest w Górznieńsko-Lidzbarskim Parku Krajobrazowym. Chłopcy w tym czasie zjeżdżali z 200 metrowej góry na pontonach. Zabaw i śmiechu nie było końca. Później nastąpiła zmiana, chłopcy pojechali na kulig, a dziewczynki dokazywały na górce.
Na koniec naszego pobytu w Małym Leźnie gospodarze zaprosili nas na ognisko z kiełbaskami. Chętnie skorzystaliśmy, podziękowaliśmy i odjechalismy do Brodnicy.
Ten dzień na długo pozostanie w naszej pamięci.
uczniowie klasy 3c
Dnia 22 listopada 1012 r. odbyła się wycieczka szkolna do Warszawy, którą zorganizowała pani Katarzyna Baśkiewicz. Pobyt w stolicy rozpoczęliśmy od spektaklu pt. "Adonis ma gościa" w teatrze "Roma". Bohaterami sztuki są dwa ptaki: papuga i gawron, a samo przedstawienie pełne jest muzyki, która porywa publiczność. Akcja spektaklu rozgrywa się w ... klatce dla ptaków. Zamieszkuje ją pewna zadufana w sobie papuga, która nie tylko nic nie wie o otaczającym świecie, ale też zupełnie się nim nie interesuje. Sytuacja ulega zmianie, kiedy do jej spokojnego królestwa trafia niespodziewany gość - ptak, który o prawdziwym życiu wie wszystko...
Po spektaklu posililiśmy się w "Pizza Hut", by dalej wyruszyć do Centrum Nauki "Kopernik". Eksperymenty w tym muzeum pozwalają odkrywać tajniki fizyki, współczesnej technologii, światła, dźwięku i kosmosu. Znajduje się tu również sektor z różnymi złudzeniami optycznymi. Jest tu także miejsce, które pozwala poczuć się jak chomik biegający w kołowrotku, który napędza maszynę wyrzucającą kolorowe kulki. Po wielu emocjach, które towarzyszyły nam podczas całej wycieczki, udaliśmy się do autokaru. Drogę powrotną do domu umililiśmy śpiewaniem piosenek. Atmosfera wycieczki była bardzo wesoła, a pobyt w stolicy dostarczył nam wielu przeżyć.
M. Zwierzchlewski