Aktywna edukacja
Podnoszenie osiągnięć edukacyjnych uczniów szkół podstawowych województwa kujawsko-pomorskiego
Projekt „Podnoszenie osiągnięć edukacyjnych uczniów szkół podstawowych województwa kujawsko-pomorskiego” skierowany był do uczniów klas 6. Zajęcia były realizowane od września 2010 r. do marca 2011 r. Głównym celem zajęć był wzrost efektów kształcenia wyrażający się podwyższeniem ocen szkolnych w stosunku do wcześniej otrzymywanych z matematyki i przyrody oraz podniesieniem wyników sprawdzianu zewnętrznego szóstoklasisty, a także zwiększanie zainteresowania dziewcząt przedmiotami matematyczno-przyrodniczymi, dlatego w zajęciach brały udział 53 dziewczyny na 80 uczniów.
Cele wychowawcze rozwijanie umiejętności społecznych uczniów koniecznych do funkcjonowania w grupie rówieśniczej, podniesienie własnej samooceny, podniesienie motywacji do nauki, przygotowanie uczniów do uczenia się na kolejnym etapie edukacyjnym.
Zajęcia odbywały się w 7 grupach:
3 grupy zajęć dydaktyczno-wyrównawczych z matematyki prowadzone przez: p. Henryka Figalska, p. Zdzisława Kęsicka, p. Hanna Ziółkowska-Prusak
1 grupa zajęć pozalekcyjnych z matematyki prowadzone przez: p. Henryka Figalska
3 grupy zajęć pozalekcyjnych z przyrody prowadzone przez: p. Teresa Adamowska, p. Jolanta Liżewska, p. Jadwiga Schier
w sumie 11 h tygodniowo tygodniowo i 14 h wsparcia psychologicznego w czasie trwania projektu. Spotkania z psychologiem obejmowały 2 obszary: twórcze myślenie i motywowanie uczniów do nauki.
Uwagi nauczycieli o projekcie.
- Grupy uczestników było nieliczna i wyraźnie zainteresowana przedmiotem.
- Istnieła możliwość nawiązywania bezpośredniej więzi między nauczycielem i uczniem, co ułatwia proces wychowania.
- Szeroka gama metod – od obserwacji, doświadczeń, po ruch – umożliwia uczenie się mimowolne. Jego skutki są nie tylko szybsze, ale także trwalsze.
- Uczeń stał się współorganizatorem zajęć, a nie biernym uczestnikiem.
- Kreowanie takich sytuacji dydaktycznych, by uczeń nie tylko dowiadywał się, czego nie umie, ale świadom swoich mocnych i słabych stron, odnajdował satysfakcję z pokonywania kolejnych trudności.
- Nauczyciel zmuszony był do ciągłego bogacenia swojej wiedzy i umiejętności.
Opinie uczniów oraz ich rodziców.
Rodzice i uczniowie byli zadowoleni z możliwości zdobywania i rozszerzania wiedzy w czasie zajęć pozalekcyjnych. W opinii uczestników takie zajęcia były potrzebne. Spotkania w mało licznej grupie pozwalały na prowadzenie sporej ilości badań i eksperymentów, sprzyjały dyskusji, wymianie poglądów, ,,otwierają” uczniów nieśmiałych, dają poczucie bezpieczeństwa, rozwijają umiejętności społeczne.
Sami uczniowie stwierdzili, że uczestnicząc w zajęciach dydaktyczno-wyrównawczych bardziej rozumieją matematykę, czują się pewniej na lekcjach, potrafią rozwiązać więcej zadań.
Projektodawcą był KP CEN w Bydgoszczy