Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 w Brodnicy

 

Nawigacja

2015/16

Zdrowo jem, więcej wiem

 


 

Już po raz dziewiąty rusza  projekt „Zdrowo jem, więcej wiem”, który odbędzie się pod Honorowym Patronatem Pierwszej Damy, Agaty Kornahauser-Dudy

          „Zdrowo jem, więcej wiem” to ogólnopolski projekt edukacji prozdrowotnej dla zerówek i klas I-III szkół podstawowych. Dzięki bogatej, wieloaspektowej i spójnej formule projekt doskonale wpisuje się w podstawy programowe Ministerstwa Edukacji Narodowej.

           Dzieci i młodzież są przyszłością nas wszystkich. Niezwykle istotne jest, żeby wyrobić w dzieciach i młodzieży nawyki oraz przekonania, które pozwolą im cieszyć się zdrowym i długim życiem. W edukacji dzieci niezwykle ważna jest też odpowiednia świadomość osób z ich najbliższego otoczenia. Dlatego równocześnie działania kierowane są do rodziców i nauczycieli. Dzięki temu proces przyswajania wiedzy i kształtowania postaw u najmłodszych uczestników projektów, przebiega zdecydowanie sprawniej.  

                              

PROJEKT "ZDROWO JEM, WIĘCEJ WIEM" TO PRZEDE WSZYSTKIM:

  • bogata oferta edukacyjna dla zerówek i klas I-III szkół podstawowych;
  • baza wiedzy i scenariuszy zajęć dla nauczycieli;
  • szansa dla nauczycieli na podniesienie swoich kwalifikacji w zakresie edukacji związanej ze zdrowym i ekologicznym stylem życia;
  • szansa dla uczniów na zdobycie wiedzy o zdrowym odżywianiu oraz wyrobienie prawidłowych nawyków żywieniowych, a także zdobycie cennych umiejętności takich jak praca w grupie.

 

GENEZA

Projekt powstał w odpowiedzi na coraz większy problem, jakim jest nadwaga
i otyłość pojawiające się już wśród dzieci w wieku szkolnym, a nawet wcześniej.

 

CELE

             Głównym celem projektu jest wykształcenie u dzieci postaw prozdrowotnych poprzez uczenie zasad zdrowego odżywiania oraz przekazywanie wiedzy na temat produktów służących zdrowiu i produktów dla zdrowia szkodliwych. Ważnym celem jest również uświadomienie związku pomiędzy żywieniem, a występowaniem wielu chorób
i dolegliwości oraz podkreślenie roli codziennej aktywności fizycznej w profilaktyce zdrowotnej. Zamysłem twórców projektu jest także kształcenie rodziców jako osób, od których zależy całokształt stylu życia rodziny i przekonanie ich, że warto zadbać o zdrowe odżywianie i regularną aktywność fizyczną.

Cały projekt  podzielony jest na trzy sezony – jesienny, zimowy i wiosenny. Poszczególne etapy będą realizowane w następujących terminach:  

JESIEŃ          od września 2018 r. do stycznia 2019 r.
 

ZIMA             od stycznia  do kwietnia 2019 r.
 

WIOSNA       od marca do czerwca  2019 r.
 

D. Wicińska


 

Przedstawienie pt. "Na straganie"

         Dnia 17.10.18r. klasa 3b przygotowała dla grup przedszkolnych przedstawienie pt. ,,Na straganie’’. Przedstawienie było jednym z wielu zadań w realizowanym przez klasę projekcie ,,Zdrowo jem, więcej wiem’’. Projekt prowadzi fundacja BOŚ pod Honorowym Patronatem Pierwszej Damy, Agaty Kornahauser-Dudy. Projekt powstał w odpowiedzi na coraz większy problem, jakim jest nadwaga i otyłość pojawiające się już wśród dzieci w wieku szkolnym, a nawet wcześniej. Głównym celem projektu jest wykształcenie u dzieci postaw prozdrowotnych poprzez uczenie zasad zdrowego odżywiania oraz przekazywanie wiedzy na temat produktów służących zdrowiu i produktów dla zdrowia szkodliwych. Uczniowie zrealizowali już konkurs na plakat, prezentacje ,,Warzywa-cje’’. Klasa 3b realizuje etap jesienny. Udział w projekcie to szansa dla uczniów na zdobycie wiedzy o zdrowym odżywianiu oraz wyrobienie prawidłowych nawyków żywieniowych, a także zdobycie cennych umiejętności takich jak praca w grupie.

                                                                                      D. Wicińska

zdjęcia

 


 

Projekt ,,Zdrowo jem, więcej wiem’’-kolejne zadania

         W październiku i w listopadzie w ramach etapu JESIEŃ zespół ,,Zdrowe Kalafiorki’’ zrealizował następujące zadania:

Ø Lekcję: Woda na zdrowie!

Ø Konkurs: Reklama wody

Ø Forum zdrowia dla rodziców: Eliksir życia

Ø PROMOCJA zdobytej wiedzy i podjętych działań

 

Zadanie 1.2. LEKCJA: Woda na zdrowie!

         Głównymi celami lekcji było uświadomienie dzieciom roli wody
w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu człowieka, znaczeniu wody
w życiu roślin i zwierząt. Kształtowanie nawyku picia wody oraz ćwiczenie umiejętności uważnego słuchania oraz dokonywania analizy treści.

         Zadanie 1.4. KONKURS: Reklama wody

               Uczniowie klasy 3b - zespół Zdrowe Kalafiorki - wzięli udział
w zajęciach plastycznych pt. „Reklama wody”.
Większość dzieci preferuje jednak słodki smak. Dlatego spośród wszystkich napojów dzieci najczęściej wybierają te słodzone. Tego rodzaju napoje niestety bardzo często zastępują wodę.
Zadaniem konkursowym było stworzenie przez uczniów reklamy   
w formie plakatu zachęcającego do zrezygnowania ze słodkich napojów na rzecz wody.

         Zadanie 1.5. FORUM: Eliksir życia

Forum zdrowia dla rodziców to okazja do przekazania rodzicom tej samej porcji wiedzy, którą zdobyły ich dzieci podczas realizacji zadań. Forum zostało przeprowadzone w listopadzie na zebraniu z rodzicami. Na początku zebrania przeprowadziłam krótką (10-minutową) prelekcję ,,Eliksir życia’’ oraz ,,Jak przekonać dziecko do jedzenia owoców i warzyw?’’. W dyskusji rodzice wskazali na potrzebę wprowadzania zmian w kształtowaniu prawidłowych nawyków zdrowotnych swoich pociech. Zdali sobie sprawę z tego, że tylko ich zaangażowanie i aktywna postawa przyczynią się do realizacji tego celu. Omówiliśmy wszystkie akcje przeprowadzone w ramach projektu. Zadania wysłaliśmy do oceny.

          Zadanie 1.6. PROMOCJA zdobytej wiedzy i podjętych działań

Na korytarzu, na dużej przerwie uczniowie przebrani w stroje
z przedstawienia pt. ,,Na straganie’’ zachęcali do zdrowego odżywiania rozdawali warzywa, owoce i wodę oraz ulotki o piciu wody. Rozdawali również ulotki przedstawiające 10 zasad zdrowego odżywiania oraz wartości odżywcze owoców i warzyw. Akcja cieszyła się dużym zainteresowanie wśród kolegów
i koleżanek ze szkoły.
          

D. Wicińska

zdjecia

 


 

Jesienne wyniki projektu ,,Zdrowo jem, więcej wiem’’

           „Zdrowo jem, więcej wiem” to ogólnopolski projekt edukacji prozdrowotnej dla zerówek i klas I-III szkół podstawowych, do którego przystąpiła klasa 3b pod nazwą ,,Zdrowe Kalafiorki’’. Dzięki bogatej, wieloaspektowej i spójnej formule projekt doskonale wpisał się w podstawy programowe Ministerstwa Edukacji Narodowej. 16 stycznia 2019r. podsumowano pierwszy etap jesiennej edycji projektu. Z radością chcieliśmy podzielić się informacją, że za zrealizowane zadania w etapie jesiennym klasa 3b zdobyła 447,5 punktów. Bardzo się cieszymy, że ocena raportów, jaką dokonał Zespół Sędziowski była tak wysoka.

 

D. Wicińska